Vejpanje še vedno velja za manj škodljivo od kajenja. Študija zdaj kaže, da povzroča raka

Elektronske cigarete se množično uporabljajo šele dobro desetletje, zato študij o njihovih dolgoročnih učinkih na zdravje še ni. Raziskava, objavljena pred nekaj dnevi, pa kaže, da vejpanje verjetno povzroča raka ustne votline in raka pljuč.
Prvi dokazi, da kajenje tobaka poškoduje pljuča, so bili znani že okrog leta 1880. Toda trajalo je skoraj sto let, da so nedvomno dokazali, da kajenje povzroča pljučnega raka, in sprejeli ustrezne ukrepe, piše Guardian.
Elektronske cigarete se množično uporabljajo šele dobro desetletje, zato študij o njihovih dolgoročnih učinkih na zdravje še ni. Raziskava, objavljena pred nekaj dnevi, pa kaže, da vejpanje verjetno povzroča raka ustne votline in raka pljuč.
Doslej se je večina raziskav, ki so preučevale verjetnost za pojav raka pri uporabnikih elektronskih cigaret, osredotočala na tveganje, da uporabniki e-cigaret preidejo na kajenje tobaka. Tisti, ki vejpajo, namreč začnejo kaditi klasične cigarete pogosteje kot nekadilci.
Ali e-cigarete same po sebi povzročajo raka, pa še ni bilo znano. Dolgoročnih študij še vedno ni, so pa znanstveniki pregledali do zdaj znana dejstva.
"Ker dolgoročnih raziskav o tem, ali vejpanje neposredno povzroča raka, ni, smo morali preučiti učinke na telo, za katere vemo, da so povezani z rakom," opisuje glavni avtor študije, profesor Bernard Stewart z univerze New South Wales v avstralskem Sydneyju.
Kaj so preučevali?
Preučili so vse recenzirane znanstvene študije, objavljene med letoma 2017 in sredino leta 2025, ki so obravnavale vplive e-cigaret na zdravje in bi lahko nakazovale na nastanek raka.
Aerosol, ki ga vdihavajo uporabniki e-cigaret, vsebuje zapleteno mešanico kemikalij, med drugim nikotin in njegove razgradne produkte ter uparjene kovine. Ta aerosol ima skoraj vse od desetih ključnih značilnosti rakotvornih snovi, ki jih je opredelila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).
Značilnosti rakotvornih snovi, ki jih je opredelila WHO, so med drugim, da poškodujejo DNK, povzročajo mutacije, povzročajo oksidativni stres, povzročajo kronično vnetje in zavirajo imunski sistem.
Sledi kemikalij v telesu
Analize krvi in urina uporabnikov e-cigaret so potrdile, da so v telo absorbirali kemikalije iz e-cigaret, za katere vemo, da so povezane z rakom. V telesih tistih, ki vejpajo, so odkrili sledi nikotina in njegovih razgradnih produktov, tudi rakotvornih kovin iz grelnega elementa ter organskih spojin iz uparjanja tekočin v elektronskih cigaretah.
Ni dvoma, da vejpanje povzroča spremembe tkiv v ustih in pljučih. "Našli smo dokaze o mutacijah DNK v ustni votlini in pljučih pri uporabnikih e-cigaret, kar dodatno potrjuje izpostavljenost rakotvornim snovem," poudarja Stewart.
Obstajajo tudi dokazi o spremembah biomarkerjev raka v tkivih pljuč in ust pri uporabnikih e-cigaret. Biomarkerji raka so spremembe v celični ali molekularni strukturi, ki se pokažejo pred razvojem tumorja. Nekatere od teh sprememb, kot je vnetje, je mogoče opaziti pod mikroskopom, druge, kot je oksidativni stres, pa zaznamo z molekularnimi analizami.
Tudi poskusi na miših so pokazali, da aerosoli iz e-cigaret povzročajo pljučnega raka. V raziskavi so pregledali tudi primere, o katerih so poročali zobozdravniki, ki so menili, da je bil rak ustne votline pri posameznih pacientih, ki niso kadili, posledica vejpanja.

Iz leta v leto več dokazov
Dokazi kažejo, da e-cigarete, ki vsebujejo nikotin, verjetno povzročajo raka ustne votline in pljuč. Za zdaj pa še ne vemo, kako pogosto oziroma koliko primerov raka gre pripisati vejpanju.
So pa pri pregledu študij ugotovili, da se z leti zaključki spreminjajo, avtorji raziskav pa izražajo vse večjo zaskrbljenost.
"Med letoma 2017 in 2019 so raziskovalci večinoma menili, da ni dovolj dokazov za sklep, da vejpi povzročajo raka. To je veljalo tudi za študije, ki so preučevale biomarkerje raka in mehanizme rakotvornosti. Do let 2024 in 2025 pa so avtorji skoraj brez izjeme izražali zaskrbljenost. Poudarjali so, da glede na zdajšnje dokaze ni več mogoče podpreti trditve, da je tveganje za raka pri vejpih manjše kot pri kajenju," je pojasnil Stewart.
Neposrednih dokazov, da je med uporabniki e-cigaret več primerov raka, kot bi jih sicer pričakovali, še ni.
Toda dejstvo, da je trajalo sto let, da so dokazali povezavo med kajenjem in rakom, kaže, da bo tudi za dokaze škodljivosti vejpanja potrebnih več desetletij, poudarja avtor. "To bo zahtevno, saj bo dokončen dokaz odvisen od proučevanja populacije ljudi, ki izključno vejpajo, in ne tistih, ki hkrati tudi kadijo," je pojasnil in pozval k obsežnim in skrbno načrtovanim študijam, ki bodo omogočile zgodnje spremljanje in odkrivanje raka v povezavi z vejpanje. "S tem bi lahko reševali življenja, vendar le, če že zdaj začnemo s financiranjem in izvajanjem tovrstnih raziskav," je še poudaril Stewart.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje