Delodajalci proti izrednemu zvišanju minimalne plače

Denar
Žiga Živulović jr./BOBO

Delodajalske organizacije so sporočile, da nasprotujejo izredni uskladitvi minimalne plače, ki jo je pred dnevi napovedal predsednik vlade Robert Golob. To bi podprli le, če bi strošek zvišanja pokrila država.

Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS), Trgovinska zbornica Slovenije (TZS), Združenje delodajalcev Slovenije (ZDS) ter Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije (ZDOPS) nasprotujejo napovedani izredni uskladitvi minimalne plače. Predsednik vlade Robert Golob je ta teden napovedal 4,5-odstotno zvišanje še v tem letu. Ta predlog pa naj bi vlada tudi poslala na Ekonomsko-socialni svet.

Kot so v skupnem stališču, posredovanem predsedniku vlade Golobu in ministroma za gospodarstvo in delo, Matjažu Hanu in Luki Mescu, zapisale reprezentativne delodajalske organizacije, izredna uskladitev minimalne plače ni predvidena v zakonu o minimalni plači in predstavlja “odstop od načela predvidljivosti poslovnega okolja”.

Izpostavili so, da se v skladu z zakonom o minimalni plači v januarju izteče trimesečni rok, v katerem minister, pristojen za delo, določi višino minimalne plače glede na spremembo zneska minimalnih življenjskih stroškov. Dodali so, da se rok tako prekriva z obdobjem, določenim za redno uskladitev minimalne plače z inflacijo v predhodnem letu.

Delodajalci zato apelirajo, da se višina minimalne plače za leto 2023 določi v januarju 2023, pri čemer se upošteva dejstvo, da nov izračun minimalnih življenjskih stroškov že vključuje uskladitev z rastjo indeksa cen življenjskih potrebščin.

“Izredna uskladitev bruto minimalne plače v predvidenem odstotku (4,5 odstotka) je za reprezentativne delodajalske organizacije mogoča le v primeru, da bo celotno breme nastalih višjih stroškov dela pokrila država iz državnega proračuna, kot je bilo to urejeno pri subvencioniranju dviga minimalne plače iz 8. protikriznega zakonodajnega paketa,” so v sporočilu zapisale reprezentativne delodajalske organizacije.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.