Hoteli očitno ne bodo madžarski, vlada zahteva tudi forenzično preiskavo poslov

Gospodarstvo 21. Feb 202212:02 > 19:14 7 komentarjev

Vlada je Slovenski državni holding dokapitalizirala z 41,6 milijona evrov. S tem denarjem bo upravljavec državnega premoženja uveljavil predkupno pravico za 43-odstotni delež v Savi. A odpira se vprašanje, zakaj SDH dobi več denarja, kot je pogodbena cena deleža in v kolikšni meri bo pri uveljavitvi sodelovala še ena državna lastnica Save, Kapitalska družba, katere nadzorniki so upravi danes podelili soglasje za sodelovanje pri uveljavitvi predkupne pravice.

Vlada je sprejela sklep o dokapitalizaciji Slovenskega državnega holdinga (SDH) v višini 41,6 milijona evrov. Denar bo SDH porabil za uveljavitev predkupne pravice za 43-odstotni delež sklada York v Savi, ki bi ga sicer kupilo madžarsko podjetje Prestige Tourism. V pogodbi določena cena je 38 milijonov evrov – 31 milijonov evrov za sam lastniški delež in še sedem milijonov evrov za toliko vredno Yorkovo terjatev do Save. Skupno torej 3,6 milijona evrov manj od višine kapitalskega vložka države.

Poleg tega je bil po naših informacijah do zdaj v igri scenarij, da bi delež kupil SDH (in zanj plačal 31 milijonov evrov), terjatev pa Kapitalska družba. Zato je še manj jasno, zakaj je vlada SDH dokapitalizirala kar v višini 41,6 milijona evrov. Vprašanje smo naslovili na vlado in SDH, odgovor čakamo.

Če si SDH premisli …

Nadzorni svet Kapitalske družbe je danes podprl predlog uprave, ki predstavlja podlago za uveljavitev predkupne pravice za nakup delnic in za nakup terjatev družbe Sava s strani SDH ter Kapitalske družbe.

Nekateri mediji so poročali, da so nadzorniki v petek večinsko odločili proti uveljavitvi predkupne pravice, kar pa po naših informacijah ne drži. Odločitve naj ne bi sprejeli, ker so nadzorniki zahtevali preoblikovanje oziroma vsebinsko “razširitev” sklepov v smeri, ki v primeru, da si SDH premisli glede uveljavitve predkupne pravice, Kadu še naprej omogoča, da sam izkoristi predkupno pravico v celoti.

Janša ne bi kubanskega modela

Da bo država verjetno uveljavila predkupno pravico, je dopoldne v Lendavi napovedal premier Janez Janša. “Ni namen države, da postane največji hotelir, kot je to v svetu samo na Kubi, namen vlade je, ki je bil izražen tudi, ko smo sklepali koalicijsko pogodbo, da se lastništvo konsolidira, koncentrira in potem poišče strateškega partnerja, ki bo v te turistične komplekse tudi vlagal,” je dejal premier Janša.

In dodal: “Tukaj ne gre za problem nekaj deset milijonov za manjšinski delež, gre za stotine milijonov, ki jih je treba vložiti, da bodo te turistične kapacitete služile svojemu namenu s konkurenčno ponudbo. To, kar se dogaja sedaj, je prvi korak, končni pa je dobiti strateškega lastnika na podlagi mednarodnega razpisa oziroma procedure, ki je v skladu s slovensko in evropsko zakonodajo. In ta lastnik mora biti ne nek finančni sklad, ki je to kupil iz špekulativnih namenov, ampak nekdo, ki se ukvarja s turistično  dejavnostjo,” je še dejal Janša.

Odločitev o uveljavitvi predkupne pravice je na Twitterju pozdravil tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki se je za to zavzemal. “Veseli me, da imamo za uveljavljanje predkupne pravice širok politični konsenz. Vlada je zagotovila temelj z dokapitalizacijo SDH. Verjamem, da se bo zgodba odvila v pravo smer in bomo pripeljali do prestrukturiranja Save na način, da bo to dobro za turizem, zaposlene in za Slovenijo,” je dejal.

Rok za odločitev je 3. marec

Sklad York je sicer pred časom sklenil posel z madžarskim podjetjem Prestige Tourism, vendar je imela država predkupno pravico za 43-odsotni delež. Po dosedanjem poročanju medijev je kupnina 38 milijonov evrov, pri čemer ni jasno, ali je to zadnji znesek. Rok za odločitev SDH o uveljavitvi predkupne pravice za Savo je 3. marec. Da obstaja večja možnost za uveljavitev predkupne pravice države kot ne, smo sicer že poročali pretekli teden.

Država je trenutno preko SDH in Kada 47-odstotna lastnica Save. Ta ima preko Save Turizem v lasti hotele na najbolj elitnih slovenskih turističnih destinacijah po vsej Sloveniji. Skupno Sava Turizem upravlja 18 hotelov, štiri apartmajska naselja, dve naselji z bungalovi, štiri kampe, dva glampinga in pa igrišče za golf. V lasti ima več kot 2.600 sob, poleg tega pa dodatno upravlja še z malo manj kot 500 namestitvenimi enotami, pravijo v podjetju.

Odločitev o uveljavitvi predkupne pravice naj bi padla še pred ponedeljkovo izredno sejo DZ, na kateri bodo poslanci na zahtevo opozicije razpravljali prav o uresničitvi predkupne pravice in o priporočilih vladi, naj kot skupščina Kada in SDH to zagotovi. (STA)

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje