Ameriški predsednik Joe Biden je v nagovoru iz Bele hiše Američane znova pozval naj se cepijo proti koronavirusu, hkrati pa nanizal nekaj dodatnih ukrepov svoje vlade proti pandemiji, ki se je z zimo in novo koronavirusno različico omikron začela spet krepiti. Ukrepi sicer ne vključujejo zapiranja gospodarstva in družbe.
Glavni del dodatnih ukrepov predstavlja 500 milijonov brezplačnih hitrih testov za domačo uporabo, ki jih bo vlada začela Američanom pošiljati januarja prihodnje leto. Zvezna vlada namerava okrepiti pomoč bolnišnicam po državi, predvsem pa še naprej pozivati ljudi, da se cepijo, tudi s poživitvenim odmerkom. V ZDA se je cepilo že več kot 200 milijonov ljudi, vendar pa jih okoli 40 milijonov še vedno vztraja pri zavračanju cepiv.
Čeprav je v zvezi z omikronom še kar nekaj nejasnosti, naj bi bilo zdaj že jasno, da poživitveni odmerki ščitijo pred resno boleznijo in smrtjo. Biden je zagotovil, da se ne bo ponovil lanski marec, ko je pandemija izbruhnila, saj so na voljo cepiva in zdravila.
“Glede omikrona moramo biti zaskrbljeni, vendar nas ne sme zajeti panika,” je zagotovil Joe Biden in poudaril, da so lahko zaskrbljeni predvsem tisti, ki se doslej še niso cepili. Ostro je kritiziral tiste medije in komentatorje, ki še vedno širijo dvome v cepiva in jih pozval, da že enkrat nehajo s tem, ker ogrožajo življenja.
Sicer pa se je testiranje v ZDA v zadnjem tednu močno okrepilo, zvezna vlada pa bo pomagala, da bo odziv še večji. Že zdaj je po državi na voljo okoli 20.000 brezplačnih mest za testiranje, odpreti pa nameravajo še dodatna, med drugim tudi v New Yorku, kjer so se zadnje dni močno podaljšale vrste. Od srede do sobote so tam našteli 42.600 pozitivnih testov, medtem ko je teh novembra bilo skupaj le 35.800, zato so znova začeli ponujati sto dolarjev vsakemu, ki se bo cepil s poživitvenim odmerkom.
V ZDA mesečno nabavijo 600 milijonov testov, od tega je polovica domačih. Ameriški predsednik je ob tem napovedal, da bodo odprli spletno stran za naročanje testov, ki jih bodo državljani lahko prejemali po pošti na dom. Fundacija Kaiser sicer ocenjuje, da bi država za vse starejše od 12 let potrebovala 2,3 milijarde testov mesečno, kar je petkrat več, kot namerava zagotoviti zvezna vlada.
Ameriški predsednik je zavrnil kritike, da bi lahko za dodatne zmogljivosti poskrbeli že prej in pojasnil, da se epidemiološke razmere nenehno spreminjajo, prav tako pa, da je bil doslej deležen kritik zakaj nabavljajo še več cepiv, zaščitne in druge opreme kot jih trenutno potrebujejo.
V bolnišnicah bo pomagala vojska
Bela hiša namerava v bolnišnice napotiti še tisoč zdravstveno usposobljenih vojakov, najprej v zvezne države Michigan, Indiana, Wisconsin, Arizona, New Hampshire in Vermont, iz zveznih rezerv pa namerava sprostiti dodatne ventilatorje in zaščitno opremo.
Zvezna agencija za posredovanje v nesrečah (Fema) bo v bolnišnice napotila reševalna vozila in zdravstvene ekipe. Del teh je že na poti v New York, Maine, Arizono in Vermont. Sicer pa v Washingtonu poudarjajo, da je najpomembnejše cepljenje, zato bo zvezna vlada tudi na cepilna mesta napotila dodatno osebje.
Omikron se v ZDA širi hitro, Center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) pa je sporočil, da predstavlja že več kot 73 odstotkov vseh novih primerov okužb po državi.
V stiku z okuženim tudi Biden
Trenutno ni varen niti predsednik Biden, ki se je od nedelje testiral že dvakrat, potem ko so pri članu osebja v ponedeljek potrdili pozitiven test. Okuženi je bil v petek na letalu s predsednikom, a sta bila oba Bidnova testa doslej negativna.
Ameriški državni sekretar Antony Blinken je napovedal, da bodo svetu v boju proti pandemiji pomagali z dodatnimi 580 milijoni dolarjev, od tega bo Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) prejela 280, Unicef pa 170 milijonov. Z dodatnim denarjem bo skupna vrednost dosedanje pomoči ZDA narasla že na 19,6 milijarde dolarjev.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!