Panični beg iz šanghajske Ikee pred karanteno

Koronavirus 15. Avg 202218:56 > 18:57 2 komentarja
Ikea
Donna Wong/Twitter

Panični kupci v šanghajski Ikei so stekli proti vratom, da bi se izognili obvezni karanteni. Zdravstvene oblasti so namreč tam potrdile okužbo in ukazale zaprtje trgovine. Kupci, ki so ostali v trgovini, bodo morali v karanteno.

Na družbenih omrežjih so zaokrožili posnetki, ki prikazujejo panične kupce v šanghajski Ikei, ki se kriče tiščijo proti izhodu. Po tem ko so zdravstvene oblasti potrdile primer covida, so namreč odredile zaprtje Ikee, kupci pa so poskušali pobegniti iz poslovalnice in se tako izogniti karanteni, preden se vrata dokončno zaprejo.

Trgovina in prizadeto območje bosta zaprta dva dni, je povedal namestnik direktorja šanghajske komisije za zdravje Zhao Dandan. Ljudje, ki so bili na tem območju, bodo morali za dva dni v karanteno, še pet dni pa bodo spremljali njihovo zdravje.

Kot poroča BBC, so virus odkrili pri šestletnem dečku, ki je bil pozitiven po vrnitvi v Šanghaj iz Lhase v Tibetu. Do nedelje so oblasti izsledile skoraj 400 tesnih stikov šestletnika, eden izmed njih pa je obiskal Ikeo. 80.000 ljudem so odredile PCR testiranje. V mestu so zdravstvene oblasti odkrile šest okužb s koronavirusom, pet od teh je asimptomatskih.

V začetku leta je bil Šanghaj, finančna prestolnica Kitajske in dom 25 milijonov ljudi, zaprt dva meseca. Zaprtje je med ljudmi povzročilo jezo, prebivalci so imeli težave pri nakupu vsakodnevnih potrebščin, vključno s hrano in zdravili. Kitajska ima namreč ničelno toleranco do koronavirusa. Da bi preprečili ponoven izbruh covida-19 v državi izvajajo množična testiranja, v karantene pa zapirajo celotna mesta.

Številni ostanejo v karanteni kar na tistih krajih, kjer so bili odkriti njihovi tesni stiki. Tako so bili prebivalci zaprti tudi v restavracije s hitro hrano, telovadnice in pisane, poroča BBC.

Pri omejevanju širjenja covida in nadzoru gibanja ljudi se Kitajska zanaša na tehnologijo. Uporablja sisteme barvnih kod: prebivalci kitajskih mest za vožnjo z javnim prevozom ali vstop na javne kraje, kot so nakupovalna središča, telovadnice ali restavracije, potrebujejo zeleno QR kodo. Sistem beleži njihovo lokacijo in preverja, ali so bili v stiku z okuženimi. Če so imeli stik, se njihova koda spremeni v rdečo, kar pomeni, da morajo v karanteno.

Nenadna zaprtja in uvajanje karanten so v državi postala del vsakdana. Javnost je vse bolj razočarana nad strogimi pravili, gospodarstvo pa se skuša prilagoditi motnjam.

Prejšnji teden je več kot 80.000 turistov obtičalo na priljubljenem letoviškem otoku Hainan, saj so oblasti razglasile karanteno.

CNN je za komentar prosil poslovalnico Ikee.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje