Po vrnitvi z maturantskih izletov potrdili 664 visoko rizičnih kontaktov

Koronavirus 13. Jul 202110:55 > 12:55 0 komentarjev
NIJZ, covid
Žiga Živulovič jr./BOBO

Na današnji novinarski konferenci o aktualnem stanju glede bolezni covid-19 je sodelovala namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Nuška Čakš Jager. Pojasnila je, da okužbe v evropskem območju naraščajo, predvsem opažajo porast okužb z delta različico koronavirusne bolezni. Po vrnitvi dveh skupin dijakov z maturantskih izletov pa so do zdaj zabeležili že 664 visoko rizičnih kontaktov in kar 51 sekundarnih okužb.

Včeraj je bilo opravljenih 1.846 PCR-testov in 25.531 hitrih (HAG) testov. Potrjenih je bilo 84 novih okužb s koronavirusom, kar predstavlja 4,6-odstotni delež pozitivnih testov, je pojasnila vladna govorka Maja Bratuša.

“Število potrjenih primerov kaže, da smo presegli 184 milijonov primerov okužb in se bližamo štirim milijonom primerom smrti zaradi koronavirusne bolezni,” je v uvodu povedala namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Nuška Čakš Jager. V vseh regijah, razen v Ameriki, tako zaznavamo porast okužb. Le v Ameriki so opazili rahel upad, če govorimo o absolutnih številkah.

V evropski regiji zaznavajo kar 30-odstotno rast števila okužb, pri čemer so največ primerov imeli v Rusiji, Turčiji, na Švedskem ter v Veliki Britaniji. V afriški so medtem zaznali izjemno porast umrljivosti, in sicer kar za 23 odstotkov.

Hitrost širjenja okužb je najbolj izrazita prav pri delta različici koronavirusa. Največji delež uvoženih okužb pa je iz Španije in Hrvaške. Največji delež novih okužb zaznavamo v starostni skupini od 15 do 25 let. Od začetka cepljenja pa je v starostni strukturi, kjer je največje število precepljenih, število novih okužb izjemno majhno oziroma strmo upada. Med oskrbovalci domov starejših občanov in drugo starejšo populacijo v Sloveniji so tako posamezni primeri okužb le pri necepljenih ali tistih, ki so imunsko oslabljeni. V teh primerih pa potek bolezni, če je posameznik cepljen, ne predstavlja direktnega ogrožanja zdravja.

Po vrnitvi z maturantskih izletov že 51 sekundarnih primerov

Evropska komisija in Evropska unija ter celotni strokovni javnozdravstveni svet že vrsto let poudarjajo, da množične prireditve pomenijo visoko tveganje za javno zdravje zaradi različnih dejavnikov, tudi za nalezljive bolezni. V trenutni epidemiološki sliki pa tovrstne prireditve predstavljajo še dodatno tveganje za širjenje koronavirusne bolezni. “Ljudje se morajo zavedati, da predstavljajo, ko pridejo iz takih dogodkov in druženj, večjo nevarnost za širjenje okužbe,” je pojasnila Čakš Jager. Ko pridejo domov, morajo tako ravnati ogovorno in poskrbeti, da zamejijo dodatne morebitne stike.

Med dolenjskimi maturanti so do včeraj ponoči potrdili 122 okužb med udeleženci in 49 sekundarnih primerov. Do 8. julija je bilo izvedeno epidemiološko poizvedovanje, kar pomeni, da so bili vsi udeleženci tega maturantskega izleta poklicani in so prejeli pisna navodila, kako ravnati. Preliminarni rezultati kažejo na možnost okužbe z delta različico koronavirusa, končne rezultate pa pričakujejo do konca tedna.

Med gorenjskimi maturanti je potrjenih 32 okužb in trenutno dva sekundarna primera. Takoj po potrditvi prvega primera v petek so poklicali več kot 300 maturantov, torej so bili takrat vsi obveščeni in so prejeli konkretne napotke, kako ravnati, na kaj biti pozorni ter kaj karantena pomeni. “Vzorci kužnin so bili poslani na sekvenciranje, vendar rezultati še nekaj časa ne bodo znani,” je pojasnila namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni na NIJZ in poudarila, da za oba primera skupin maturantov velja, da prebolevnikov ne pošiljajo v karanteno. Epidemiološka služba se sicer aktivira šele po potrditvi okužbe, pred potrditvijo lahko samo spremlja stanje, vendar ne more ukrepati. Šele po potrditvi okužb so bili tako lahko vsi visoko rizični kontakti poklicani in po potrebi napoteni v karanteno.

“Poznamo dva tipa karanten. Prva je karantena na meji, druga pa epidemiološka karantena. Karanteno na meji lahko po petih dneh prekinemo z negativnim PCR-testom, epidemiološka karantena traja deset dni in je ni mogoče prekiniti,” je na novinarsko vprašanje, kako so dijaki lahko prečkali mejo, pojasnila Čakš Jager.

Med udeleženci maturantskega izleta, ki so se pretekli teden vrnili v Slovenijo, tako beležimo doslej 664 visoko rizičnih kontaktov. Koliko je bilo med dijaki tudi takih, ki so bili cepljeni, še ni znano.

Kombinacija cepiv bi bila lahko bolj učinkovita

Skupina za cepljenje pri NIJZ, ki jo vodi dr. Bojana Beović, priporočil za cepljenje v vmesnem času ni spreminjala. Priporoča torej, da posameznik tudi za drugi odmerek prejme enako cepivo. Kdor bi se po prvem odmerku želel cepiti z drugim odmerkom cepiva drugega proizvajalca, to lahko stori, vendar mora pri tem podpisati soglasje.

Nekatere izkušnje kažejo, da je kombinacija cepiv lahko bolj učinkovita, vendar to doslej strokovno še ni bilo popolnoma opredeljeno, je še zaključila Čakš Jager.

Lahko pa se zgodi, da bo iz pogoja PCT (prebolel, cepljen, testiran) izpadel T (testiran). Dejstvo, da je posameznik testiran, tako morda ne bo več zadostovalo za prehajanje meja ter pri izpolnjevanju drugih pogojev za zajezitev širjenja koronavirusne bolezni. “T je namreč vedno bil šibkejši člen od preostalih dveh postavk. Epidemiološki pogovori še potekajo, ko bo sprejeto skupno stališče, pa bomo posodobili tudi priporočila,” je v zaključku še poudarila namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni na NIJZ.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!