“Odnos zdravstva do nalezljivih bolezni ne bo nikoli več tak, kot je bil”

Koronavirus 26. Avg 202115:24 > 15:56 0 komentarjev
Covid oddelek
Matej Povše/UKC LJ

Epidemija covida-19 ogroža ne le slovensko zdravstvo, temveč načenja tudi slovensko gospodarsko moč, opozarjajo na komisiji RS za medicinsko etiko. "Hromi vse njene dejavnosti in posega v življenje vsakogar med nami," dodajajo.

Predsednik komisije RS za medicinsko etiko (KME RS) dr. Božidar Voljč je opozoril, da se v medijih in na družbenih omrežjih vsak dan pojavljajo najrazličnejše nasprotujoče si informacije tako o virusu covida-19 kot tudi o cepivih in ukrepih, s katerimi skušamo zajeziti epidemijo. Prav zaradi tega se je državljanom težko odločiti, kaj je resnica in kaj naj vsakdo stori.

“Komisija za medicinsko etiko spoštuje pravico vsakega posameznika do lastnega mnenja o cepljenju in o vzrokih ter naravi nalezljivih bolezni, ne more pa se strinjati z izkustveno in strokovno neutemeljenimi stališči in škodljivimi posledicami njihovega razširjanja,” je zapisal Voljč in dodal, da je edini namen preventivnih ukrepov in cepljenja zaščita zdravja, tako posameznikov kot tudi celotne družbe.

“Omejevalni ukrepi, ki bi bili v normalnih razmerah nedopustni, so v času epidemije neizogibni. Epidemije covida-19 brez njih, cepljenja in pravila PCT ni mogoče umiriti,” je zapisal predsednik KME RS, saj vse epidemije nevarnih bolezni spreminjajo družbene razmere, spremljata pa jih visoka obolevnost in smrtnost. Poudaril je še, da se nove različice virusa rojevajo v necepljenih ali nezadostno cepljenih okoljih, za ustavitev pandemije na svetovni ravni pa bo poleg omejitev potrebna tudi globalna precepljenost. “Odnos zdravstva in zdravstvene politike do nalezljivih bolezni po covidu-19 ne bo nikoli več tak, kakršen je bil,” je še zapisal Božidar Voljč.

Šola covid
Žiga Živulovič jr./BOBO

“Epidemija naj slovensko družbo poveže in ne razdvaja”

V zvezi s cepljenjem na komisiji za medicinsko etiko opozarjajo, da sta v vsaki družbi stopnja otroške smrtnosti in zadostna precepljenost proti nalezljivim boleznim odraz njene civilizacijske in zdravstvene kulture. “Vendar so cepljenja zaradi predsodkov in možnih stranskih učinkov tudi v preteklosti povsod spremljali pomisleki in nasprotovanja, a so koristi vedno močno prevladale možna tveganja. Z njimi smo preprečili nekdanjo smrtnost otrok, odpravili otroška pokopališča in močno podaljšali pričakovano življenjsko dobo,” so še sporočili s komisije in dodali, da imamo v primerjavi s svetom v Sloveniji redko priložnost, da se lahko vsakdo kadarkoli brezplačno cepi z izbranim cepivom.

Opozorili so še, da nezadostna precepljenost vzdržuje epidemijo, omejuje svobodo družbe in vsakega posameznika ter ogroža zdravje ljudi. Bolnišnično zdravljenje necepljenih oseb pa omejuje drugim bolnikom dostopnost in pravico do zdravljenja, povzroča nepotrebne stroške, podaljšuje čakalne dobe in povečuje nepravične zdravstvene razlike. Po mnenju KME tako necepljenost ne sme omejevati splošnih pravic, demokracije in družbene svobode.

Na komisiji še opozarjajo, da občasna neusklajenost preventivnih omejevalnih ukrepov in neustrezen način obveščanja javnosti o njihovih vsebinah zmanjšuje zaupanje v stroko, v njene predstavnike in v nujnost ukrepanja. “Epidemija naj slovensko družbo poveže in ne razdvaja,” je še zapisal predsednik komisije in dodal, da politično izrabljanje okoliščin covida-19 zmanjšuje zaupanje v politiko in politike, poglablja družbeno razdvojenost in negativno vpliva na kulturo naše družbe.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!