Kavaški klan, ki deluje tudi v Sloveniji: droge, orožje, ugrabitve in umori

Črna kronika 29. Nov 202414:16 6 komentarjev
kavaški klan
Foto: EUROPOL

Ena najnevarnejših kriminalnih združb na Balkanu sega s svojimi lovkami globoko v Evropo, tudi Slovenijo. Njena mreža obsega trgovino z drogami, orožjem in pranjem denarja, pogosto pa jo spremljajo umori in korupcija.

Danes smo poročali, da so policisti v avtomobilu, ki je oviral promet na Poti za Brdom v Ljubljani, našli moškega, ki je umrl zaradi poškodb s strelnim orožjem.

Po neuradnih informacijah N1 naj bi bil ustreljen Satko Zovko (prej je uporabljal priimek Kekić). Po nekaterih neuradnih informacijah je bil Zovko povezan s slovensko celico Kavaškega klana. Kot poroča srbski medij 24sedam, je bil sprva v Škaljarskem klanu, a je po sporu z vodjo Dinom Muzaferović Cezarjem prestopil v Kavaški klan. Omenjena klana sta v sporu.

Kaj je Kavaški klan? To je hudodelska združba, ki izvira iz Črne gore.

Ime je dobila po naselju Kavač v Črni gori, od koder izvirajo “ustanovitelji” združbe. Kot piše srbski raziskovalni portal Krik.rs, ki poglobljeno spremlja delovanje balkanskega podzemlja, je bil Kavaški klan sprva del tako imenovanega Škaljarskega klana, združbe, ki izvira iz črnogorske vasi Škaljari. Kavač in Škaljari sta sicer sosednji vasici nad Kotorskim zalivom.

Škaljarski klan je bil ena od mnogih hudodelskih združb, ki so zapolnile praznino po padcu balkanskega kralja kokaina Darka Šarića. Trgovino s kokainom so Škaljarji “uradno” prevzeli leta 2010.

Sosednji vasi, smrtonosni spori

Leta 2014 se je klan razcepil na dva dela.

Razlog za razkol je bil spor zaradi 200-kilogramske pošiljke kokaina v Valencii, ki naj bi jo del ekipe skušal prodati mimo ustaljenih tokov. Ker vodstvo zanjo ni vedelo, jo je zaplenilo. Užaljeni člani klana so se odcepili in ustanovili Kavaški klan. Med obema klanoma so se kmalu začeli obračuni, ki so leta 2015 prerasli v pravo vojno, ki še traja in je terjala že več deset življenj. Po poročanju portala Krik so med njimi člani združb, njihovi družinski člani in več kolateralnih žrtev – ljudje, ki s klanoma niso povezani, a so se znašli na napačnem mestu ob napačnem času.

Povezave Kavaškega klana po pisanju portala Krik segajo vse do srbskega državnega vrha, saj naj bi bil eden ključnih članov klana prijatelj s sinom srbskega predsednika Danilom Vučićem.

Slovenska celica Kavaškega klana. Vodji v priporu

Kavaški klan se je od nastanka razširil v mnoge evropske države. Z njim so policisti povezali tudi umore v Nemčiji, Avstriji, Španiji in Grčiji, ugotavlja Krik. Po podatkih Europola naj bi združba imela celico tudi v Sloveniji že od leta 2018. Slovenska celica naj bi se ukvarjala z organizacijo prevoza droge in strelnega orožja ter pranjem denarja.

Srce slovenske celice naj bi predstavljala brata Klemen in Blaž Kadivec iz Ljubljane. Klemen naj bi bil vodja, Blaž pa računovodja. Združba je imela v lasti podjetji v Kopru, registrirani za logistiko in prevoze. S tovornjaki teh podjetij in drugimi vozili, posebej predelanimi za prevoz droge, so člani združbe tedensko prevažali večje količine kokaina, heroina in marihuane, denarja za nakup ali od prodaje droge in orožje, je pisal Večer.

Oba sta trenutno v priporu. Klemen Kadivec je v priporu od oktobra 2019 zaradi sumov ugrabitve in je na zaslišanju pred sodiščem zanikal povezanost s Kavaškim klanom. Blaža Kadivca pa so aretirali marca 2022 v Španiji, ko je bil na begu, španska policija pa ga je izročila naši.

Na begu je še vedno član združbe Luka Akrapović. So pa policisti v Bosni in Hercegovini prijeli Mladena Samardžijo, za katerim je tiralico razpisala tudi slovenska policija, ker naj bi usklajeval akcije združbe in novačil nove člane ter si tako nezakonito pridobil veliko premoženjsko korist.

Enega večjih udarcev Kavaškemu klanu je slovenska policija zadala maja 2021. Takrat je v akciji, v kateri je sodeloval tudi Europol, prijela 48 ljudi, od tega 25 slovenskih in 23 tujih državljanov. Hišne preiskave pa je opravila pri 19 slovenskih državljanih.

Na Primorskem je julija letos policija v spektakularni akciji aretirala tri ljudi, državljana Slovenije in dva državljana Črne gore, ki naj bi bili povezane klanom, a so jih zaradi pomanjkanja dokazov izpustili na prostost.

Lovke Kavaškega klana v Sloveniji

Ključno vlogo pri razbitju slovenske celice Kavaškega klana maja 2021 naj bi odigrali trije skesanci, je takrat poročal Večer. Eden od njih, ki je bil prej v vrhu slovenske veje združbe, je v preiskavi postal tajni sodelavec policije in je pomagal zbirati dokaze za preiskavo. Vendar pa ni samo policija tista, ki išče pomoč na drugi strani, torej pri skesancih ali tajnih sodelavcih. Podobno počnejo tudi kriminalci.

Policija je tako ugotovila, da je ena od zaposlenih na ljubljanskem tožilstvu, Tanja Tolimir, izdajala občutljive informacije v zameno za denar in materialne dobrine. Fotografirala naj bi zaupne dokumente, kot so odredbe za hišne preiskave in odredbe za uporabo prisilnih preiskovalnih ukrepov, ter fotografije teh dokumentov prek svojega partnerja in še nekaterih oseb posredovala članom klana.

Policija pa preiskuje tudi morebitne povezave med Kavaškim klanom in kriminalistično policijo. Kriminalistični inšpektor Sebastjan P. naj bi namreč od Drejca Kovača, domnevnega kurirja slovenske podružnice, kupil nepremičnino.

Kot smo pisali, po informacijah N1 Sebastjan P. sicer v preiskavi policije, usmerjene proti delovanju Kavaškega klana, ni sodeloval, naj pa bi imel dostop do operativnih informacij.

Umori in ugrabitve

Današnji umor Satka Zovka ni prvi, ki ga povezujejo s slovensko celico te kriminalne združbe.

Januarja lani je zamaskirani moški pri Tobačni v Ljubljani ustrelil takrat 34-letnega Igorja Mančića, ki naj bi bil v sporu z domnevnim vodjo slovenske celice Kavaškega klana Klemnom Kadivcem. Mančić naj bi Kadivcu oziroma Kavaškemu klanu oktobra 2019 ukradel drogo v vrednosti okoli 1,5 milijona evra. Mančiću naj bi pri tem pomagala Danijel Božić in David Šolaja, pobudo za krajo pa naj bi dal Žarko Tešanović.

Že novembra naj bi Božića ugrabili v Ankaranu, njegovo truplo pa so dva tedna kasneje našli v gozdu v okolici Okroglega na Gorenjskem. Skupaj z njim naj bi člani združbe poskušali ugrabiti tudi Božićevega prijatelja Tešanovića, a ga je policija že po nekaj minutah po klicih občanov, ki so vse skupaj videli, kmalu rešila, napadalce pa so prijeli. Davida Šolajo, 22-letnega Blejca, naj bi leta 2019 likvidirali v Španiji.

Včeraj smo poročali tudi, da sta Blaž Kadivec in Drejc Kovač s tožilstvom dosegla dogovor o priznanju krivde za umora Danijela Božića in poskusa umora Žarka Tešanovića. Sostorilstva oziroma pomoči pri omenjenih kaznivih dejanjih je obtoženih še več drugih. Marco Skerbec in Savo Čošović sta po pisanju Dnevnika trenutno za slovensko pravosodje nedosegljiva, prav tako naj bi bil nedosegljiv tudi Semir Hajdarpašić.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje