Policisti ovadili 27 ljudi, ki so kradli baker in ga prodajali naprej

Črna kronika 20. Okt 202313:35 1 komentar
policija, velike tatvine
PU Celje

Celjski policisti so zaradi suma storitve najmanj 20 kaznivih dejanj velikih tatvin kazensko ovadili 27 ljudi, osmim pa so v četrtek odvzeli prostost. Kot je povedal vodja oddelka za splošno kriminaliteto na Policijski upravi Celje Milan Vogrinec, so storilci s kaznivimi dejanji pridobili za 500.000 evrov koristi.

Vodja oddelka za splošno kriminaliteto na Policijski upravi Celje Milan Vogrinec je dejal tudi, da je bila kriminalistična preiskava zahtevna, trajala je več mesecev, v njej je sodelovalo 80 policistov in 40 kriminalistov, pomagali pa so jim kolegi več drugih policijskih uprav. Med preiskavo so uporabili posebne policijske metode dela.

Opravili so tudi deset hišnih preiskav na novomeškem in ljubljanskem območju, v katerih so zasegli naboje in nekaj denarja, ki so ga storilci pridobili s prodajo ukradenih električnih vodnikov oz. drugih izdelkov iz bakra. Te izdelke so prodali več različnim podjetjem na ljubljanskem območju ter nekaterim za zdaj še neznanim kupcem, je Vogrinc povedal na današnji novinarski konferenci.

Po besedah Vogrinca kazenska ovadba vsebuje 800 prilog, storilce, ki so stari od 20 do 50 let in so slovenski državljani, pa je policija v preteklosti že obravnavala zaradi kaznivih dejanj s področja premoženjske kriminalitete.

policija, velike tatvine policija, velike tatvine
PU Celje
policija, velike tatvine policija, velike tatvine
PU Celje
policija, velike tatvine policija, velike tatvine
PU Celje

Vnaprej so si zagotovili tako maske in rokavice kot tudi prevozna sredstva

Pred izvedbo kaznivih dejanj so storilci skrbno določili in izbirali člane združbe, ki so v nadaljevanju izvršili omenjena kazniva dejanja. Prav tako so si vnaprej priskrbeli potrebna zaščitna sredstva, kot so maske, pokrivala, rokavice, tako da za sabo niso puščali sledi, na podlagi katerih bi jih bilo mogoče identificirati oz. povezati s krajem kaznivega dejanja.

Vnaprej so si organizirali in zagotovili različna prevozna sredstva, ki so jih redno menjavali. Najemali so jih kot nadomestna vozila, s katerih so pred izvedbo kaznivih dejanj odstranili registrske tablice in namestili bodisi ponarejene ali pa uporabljali preizkusne registrske tablice.

Prav tako so osumljeni redno menjevali mobilne telefone in telefonske številke. Združba, ki je za izvedbo kaznivih dejanj najemala kombije pri različnih podjetjih, je po oceni Vogrinca zelo dobro poznala delo policije in si je pred vsakim vlomom natančno ogledala objekt, v katerega je nameravala vlomiti.

Milan Vogrinec, Dejan Garbajs
PU Celje

Letos obravnavali 5.285 velikih tatvin

Vodja sektorja za splošno kriminaliteto na Generalni policijski upravi Dejan Garbajs pa je dejal, da so lani obravnavali 50.000 kaznivih dejanj s področja splošne premoženjske kriminalitete, preiskali pa so jih 53 odstotkov. Delež premoženjske kriminalitete v Sloveniji je bil lani 65-odstoten, ta delež ostaja enak tudi letos.

Letos je bilo v Sloveniji storjenih nekaj več kot 27.618 premoženjskih kaznivih dejanj, med katerimi je bilo 14.391 tatvin in 5.285 velikih tatvin. Delež preiskanosti teh kaznivih dejanj pa je trenutno 33,2-odstoten.

Premoženjska kazniva dejanja izvajajo posamezniki naključno, brez vnaprej pripravljenega načrta, medtem ko imajo organizirane skupine pripravljen načrt in razdeljene vloge na posameznike.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje