Potem ko sta se julija opravičila, namerava Lamutova parlamentarna preiskovalna komisija nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar in nekdanjega prvega moža policije Boštjana Lindava kot priči zaslišati 23. oktobra. Na vprašanje, ali se bosta tokrat seje udeležila, sta nam oba odgovorila, da vabila še nista prejela.
Po daljšem odmoru, ki naj bi mu menda botrovala zlasti množica sej drugih delovnih teles, naj bi parlamentarna komisija, ki preiskuje sume nedopustnega političnega vmešavanja v delo policije in drugih organov, nadaljevala s sestajanjem. Na dnevnem redu seje, ki se bo odvila 23. oktobra, je zaslišanje nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar in nekdanjega vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije Boštjana Lindava.
Parlamentarna preiskovalna komisija, ki jo vodi poslanec Gibanja Svoboda Miha Lamut, naj bi prve priče, in to kar devet, sicer zaslišala že na dveh sejah v začetku julija. Začela naj bi z zaslišanjem Bobnar in Lindava, ki sta premierju Robertu Golobu in nekaterim njegovim najožjim sodelavcem očitala, da so izvajali politični pritisk na kadrovanje v policiji. Njuno zaslišanje je predlagala opozicijska Nova Slovenija.
Za njima naj bi na julijski seji prišel na vrsto namestnik generalnega direktorja policije Igor Ciperle, ki je bil že namestnik Boštjana Lindava. Sledile pa naj bi priče iz vrst sedanje vlade, ki so zanikale očitke o pritiskih aktualnih vladajočih na policijo, med njimi ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik, ki je po odhodu Tatjane Bobnar krajši čas vodila notranji resor, notranji minister Boštjan Poklukar, državna sekretarka na MNZ Tina Heferle …
Vendar so Bobnar, Lindav in Ciperle sporočili, da jih na julijsko sejo ne bo, Lamut pa je nato vsa predvidena zaslišanja preložil na jesen. To je nekatere člane komisije presenetilo. Menili so, da bi lahko na jesen prestavili zgolj zaslišanje trojice prič, ki se je opravičila, zaslišanja ostalih pa izpeljali. V Gibanju Svoboda so očitno razmišljali drugače – kot razlog za odpoved obeh sej so navedli, da gre za povezano zgodbo in da je treba zaslišanja deveterice opraviti v paketu.
Razlog za odsotnost Bobnar in Lindava na julijski seji naj bi bila zadržanost njunih zastopnikov – oba sta se namreč odločila, da bosta pred preiskovalno komisijo prišla v spremstvu odvetnika. Nekdanja notranja ministrica je izbrala Luko Švaba, ki je dejal, da je Bobnar vabilo dobila nerazumno pozno. Izrazil je tudi dvom o objektivnosti delovanja preiskovalne komisije, ob tem pa zagotovil, da bo Bobnar odgovorno, kredibilno in verodostojno pričala pred preiskovalno komisijo in svoje izjave oprla na različna dokazila.
Se bosta torej Bobnar in Lindav seje preiskovalne komisije konec oktobra udeležila, smo ju vprašali. Oba sta nam dejala, da vabila še nista dobila, ko ga bosta, pa bosta lahko povedala kaj več.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje