Od jutri spremembe za stavkajoče zdravnike: vlada je razširila nabor storitev

Slovenija 29. Feb 202413:24 > 14:29 9 komentarjev

V petek bodo začeli veljati umiki soglasij za nadurno delo. Zanje se je odločila približno tretjina zdravnikov, stavka pa se bo s tem zaostrila. Ker so na ministrstvu za zdravje v prvih sedmih tednih stavke zaznali več kršitev pacientovih pravic, so danes sprejeli odlok, s katerim razširjajo nabor storitev, ki jih bodo morali zdravniki izvajati kljub stavki. Katere so?

Bliža se zaostritev zdravniške stavke. Jutri, ob koncu sedmega tedna stavke Fidesa, bodo namreč v veljavo stopili umiki soglasij za nadurno delo. Po prvih ocenah ministrstva za zdravje je soglasje za nadurno delo umaknila približno tretjina zdravnikov.

Vlada je zato danes sprejela odlok, s katerim je razširila nabor nujnih storitev, ki jih bodo od jutri morali zdravniki opravljati kljub stavki. Predstavila ga je ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. Poudarila je, da so na ministrstvu odlok pripravili v skladu s kršitvami, ki so jih zaznavali v prvih sedmih tednih stavke.

V razširjenem naboru storitev so obravnava pacientov z napotnicami stopnje zelo hitro, storitve za vse ranljive skupine (na primer invalide, osebe s posebnimi potrebami, paliativne bolnike, vojne veterane, žrtve vojnega nasilja ter psihiatrične bolnike), izdaja zdravniških potrdil in bolniških listov, napotitve na nadaljnje zdravljenje in zagotavljanje informacij o zdravstvenem stanju oskrbovancev v domovih za starejše ter drugih posebnih zdravstveno-varstvenih zavodih.

Zdravniki bodo morali opravljati tudi storitve ugotavljanja zdravstvenega stanja, ki jih pacient uveljavlja zaradi zahtev ali predpisov na drugih področjih ali pri drugih organih – pri zavarovalnicah in sodiščih. Morali bodo izdajati tudi potrdila za voznike motornih vozil ter opravljati storitve v zvezi z varstvom in zdravjem pri delu.

“Cilj vlade je zaščita ljudi,” je dodala ministrica in spomnila na težave gibalno oviranih oseb, ki zaradi zdravniške stavke ne morejo podaljšati vozniških dovoljenj. Poudarila je, da razume pravico do stavke, a da ta ne sme pretehtati nad pravico do zdravstvenega varstva in pravico do socialne varnosti.

“Še zlasti pa ne pri naših najranljivejših prebivalcih,” je dodala in zaključila, da je odlok pogledala služba vlade za zakonodajo, v njem pa so spoštovali sorazmernost vseh pravic, ki so določene z ustavo.

V prvih sedmih tednih zdravniške stavke na ministrstvu niso zaznali, da bi ta povzročila škodo za zdravje ljudi, saj sta bila ves čas zagotovljena nujna medicinska pomoč in zdravstveno varstvo. Ker pa so zaznali kršitve, so sprejeli danes predstavljeni odlok, je v odgovoru na novinarsko vprašanje pojasnila ministrica.

Skupnega števila prejetih umikov soglasij za nadurno delo ministrica Prevolnik Rupel ni želela komentirati, saj da se število dnevno spreminja. Na ministrstvu umike dnevno zbirajo, dokončna analiza bo znana danes zvečer ali jutri.

Sindikat Fides je odlok označil za nezakonitega, vlado pa obtožil, da z uporabo prisile poskuša zaustaviti oziroma omejiti stavko. Celoten odziv si lahko preverete v članku Fides nezadovoljen z vladno odločitvijo: “Nezakonito postopanje in prisila”.

Med predstavitvijo odloka je ministrica tudi povedala, da zaključka stavke ni mogoče napovedati, da sta pa pred kratkim obe strani omenili možnost mediacije. Kdo bi bil mediator, še razmišljajo. Zadnja stavkovna pogajanja s Fidesom so bila prejšnji četrtek. Naslednja stavkovna pogajanja so predvidena v torek.

Zdravniki bodo delali največ 48 ur na teden

Zdravniki, ki so soglasje umaknili, bodo tedensko delali do največ 48 ur. Medtem ko v nekaterih zdravstvenih zavodih umik soglasij ne bo opazno vplival na delo, saj je teh le nekaj, drugod zaradi velikega števila umikov napovedujejo postopno ugašanje ambulantnih dejavnosti in podaljševanje čakalnih dob. Po besedah vodstev javnih bolnišnic neprekinjeno zdravstveno varstvo ne bo ogroženo, bodo pa odpadale nekatere nenujne zdravstvene storitve.

Že v ponedeljek je ministrstvo za zdravje predstavilo nekaj predlogov in ukrepov, s katerimi bi omilili vpliv stavke na zdravstveni sistem, napovedali pa tudi, da pacienti zaostritve ne bodo občutili. Med njimi sta reorganizacija dela in organizacija skupnih dežurnih mest.

Stavka sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides se je začela 15. januarja. Med drugim zahtevajo ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij, vključno z dvigi plač starejšim zdravnikom.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje