Informacije N1: Anže Logar je dal Mateju Toninu košarico. Kaj sledi?

N1 SOOČENJE med Logarjem in Pirc Musar
Aljaž Uršej/N1

Po četrtkovem sestanku upravnega odbora Platforme sodelovanja Anžeta Logarja je po neuradnih informacijah N1 jasno, da skupne liste z Novo Slovenijo Mateja Tonina na evropskih volitvah ne bo. In kaj zdaj načrtuje Anže Logar, ki je bil v petek, samo dan po srečanju Platforme, že na posvetu poslanske skupine SDS na Štajerskem? Kljub temu da je še vedno poslanec SDS in predsednik sveta stranke, naj bi bil po besedah naših virov cilj Anžeta Logarja in njegovih somišljenikov, da se društvo preoblikuje v politično stranko.

Platforma sodelovanja, ki jo je ustanovil poslanec SDS in predsednik sveta največje opozicijske stranke Anže Logar, na evropskih volitvah ne bo nastopila skupaj z Novo Slovenijo. Tako je po informacijah N1 upravni odbor Platforme sodelovanja soglasno sklenil na četrtkovem srečanju. Logar je Mateja Tonina o tem v petek že obvestil. Prvak NSi Logarjeve zavrnitve še ne komentira, kot je dejal, se bo odzval v ponedeljek.

Odločitve, ali se bodo sploh podali na evropske volitve, naj v Platformi sodelovanja še ne bi sprejeli. Kot pravijo naši viri, je to malo verjetno, vsekakor pa naj Logar na evropskih volitvah ne bi kandidiral, kar je že dejal tudi za N1 v prvem pogovoru po končani predsedniški tekmi z Natašo Pirc Musar.

Spomnimo: Tonin je na začetku avgusta k skupnemu nastopu na evropskih volitvah povabil SLS in Logarjevo društvo. Ljudska stranka odločitve še ni sprejela, se je pa na sobotni klavzuri zavzela, da bi skupaj nastopile vse slovenske članice evropske ljudske stranke, torej SDS, SLS in NSi.

Vendar pa ta kombinacija zaradi napetih odnosov med NSi in SDS pa tudi zaradi ambicij vsake od njiju, da na evropskih volitvah pokaže svojo moč, ni mogoča.

Borut Živulovič/BOBO

Da bi Platforma sodelovanja sprejela njihovo povabilo, krščanski demokrati v resnici niso verjeli, kar je bilo po besedah naših virov mogoče razbrati tudi iz pogovora na ponedeljkovi klavzuri Nove Slovenije.

Tonin je sicer idejo o skupnem nastopu NSi, SLS in Platforme sodelovanja pred dnevi javno utemeljil z besedami, da bi s tem nadaljevali prenovo slovenske desnice in začrtali pot prepričljivi alternativi, ki bi po prihodnjih državnozborskih volitvah omogočila oblikovanje trdne desnosredinske vlade.

Kot je mogoče slišati v NSi, pa so želeli s povabilom (tudi) pritisniti na Logarja, da vendarle pokaže, ali je sposoben “pretrgati popkovino z Janezom Janšo“.

Prvak SDS je bil sicer v torkovem pogovoru za Pop TV nedvoumen, njegove besede pa je bilo mogoče razumeti tudi kot opozorilo dolgoletnemu poslancu svoje stranke. “Logar je predsednik sveta SDS in kot tak ne more kandidirati na listi neke druge stranke,” je poudaril Janša.

Anže Logar, Janez Janša
PROFIMEDIA

Na četrtkovem srečanju upravnega odbora Platforme sodelovanja so spregovorili tudi o svoji nadaljnji poti. Po informacijah N1 so kot cilj izpostavili, da se društvo preoblikuje v stranko. Le tako naj bi namreč imeli realno moč, da udejanjijo svoje predloge in zamisli, sicer bodo kot društvo ostali na ravni “debatnega krožka”.

Nekateri naši viri iz Platforme sodelovanja tudi ocenjujejo, da s preoblikovanjem v stranko preveč zavlačujejo, saj da bi lahko začetni zagon njihovih članov popustil, v javnosti pa bi Logar izgubil potencial, ki so mu ga pokazale predsedniške volitve. Kot smo izvedeli neuradno, pa se kot možna težava kaže tudi financiranje bodoče stranke.

S tem ko so preoblikovanje v politično stranko opredelili kot svoj cilj, so sicer v Platformi sodelovanja očitno naredili korak naprej od napovedi ob majski ustanovitvi društva.

Tedaj je namreč Logar kot cilj izpostavil, da strankam ponudijo konkretne predloge. “Če jih ne bodo upoštevali oziroma jih ne bodo vključili v oblikovanje politik, puščam tudi odprto možnost o ustanovitvi stranke,” je dejal. Po besedah naših virov pa konkretnejših pogovorov, kdaj naj bi se zgodilo morebitno preoblikovanje v stranko in kako naj bi to izpeljali, doslej v društvu niso imeli.

Prav tako so se izogibali odpiranju vprašanj, kdaj naj bi Logar zapustil SDS in kakšni bi bili v takšnem primeru odnosi med njim in Janezom Janšo. Anže Logar se je v petek udeležil tudi posveta poslanske skupine SDS, ki se je sestala na Štajerskem.

Po informacijah N1 napetosti med Logarjem in Janšo ni bilo zaznati, naši viri pravijo, da SDS nadaljuje svojo pot “tako kot do zdaj.” Logar naj bi poslance SDS na posvetu seznanil, da namerava njegovo društvo v prihodnje organizirati tri javne tribune. Nekateri njegovi strankarski kolegi naj bi sicer menili, da bi se moral s svojo listo “stehtati” že na evropskih volitvah prihodnje leto, s tem pa še bolj zapreti prostor Novi Sloveniji, za katero bodo evropske volitve, kot smo že poročali, velika preizkušnja.

Edini iz SDS, ki je do popoldneva javno komentiral četrtkovo srečanje Logarjevega upravnega odbora, je bil vodja mariborske SDS Franc Kangler. Na omrežju X je zapisal, da na fotografiji vidi “samo elito, preprostega človeka in domoljuba pa ne. Spet samo center moči.”

Po informacijah N1 tudi nekateri člani Logarjeve Platforme čakajo odločitev, kaj bo storil Logar s svojim članstvom v SDS. Nekaj članov platforme in tistih, ki jih vanjo vabijo, se namreč v stranki, ki bi bila izpostava SDS, ne vidi.

Zavedajo pa se, da bo Logar težko zgradil svojo močno stranko oziroma da bo težko politično preživel, če bo Janša ocenil, da deluje v nasprotju z njegovimi pričakovanji ali celo ogroža ambicije SDS.

Prvi znak, da Logar z ustanovitvijo stranke misli resno, bi bil sicer lahko njegov odstop z mesta predsednika sveta SDS.

Člani upravnega odbora Logarjeve platforme so po informacijah N1 že sprejeli odločitev o svojih aktivnostih do konca leta. Organizirati nameravajo tri javne tribune. Prva bo o razvojnih izzivih in gospodarstvu, druga o psihosocialni pomoči mladim in prizadetim v avgustovskih poplavah, tretja pa o zelenem preboju.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in X

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje