Janša: “Slovenija v naslednjem mandatu potrebuje ustavno večino razuma”

Slovenija 15. Feb 202520:34 94 komentarjev
Janez Janša
Foto: PROFIMEDIA

Predsednik SDS Janez Janša je ob 36. obletnici ustanovitve stranke napovedal močno zmago na naslednjih parlamentarnih volitvah in dejal, da Slovenija potrebuje "ustavno večino razuma". Kot pravi, "SDS vstopa v obdobje največje politične moči". Napovedal je tudi vrsto ustavnih sprememb. Kakšnih?

Ob 36. obletnici ustanovitve stranke SDS je v Laškem potekala slavnostna akademija stranke, ki jo je nagovoril predsednik SDS Janez Janša. Dogajanje v zadnjem letu dni je označil za zelo burno, saj so okoli nas divjale vojne in spopadi.

“Potem ko so se začeli tektonski politični premiki v vsaj delu zahodne civilizacije,  ko se je v osrednji državi te zahodne civilizacije začela revolucija razuma, smo žal v Sloveniji na političnem prizorišču spremljali nadaljevanje politične burleske, ” je dejal.

“Bližje je režim svojemu koncu, bolj je nor”

“To burlesko so nekateri poimenovali golobarjenje. To je, žal, poleg smeha prineslo tudi povsem konkretne negativne polične posledice za blaginjo slovenskega človeka. Zgodovina nas uči, da bližje je neki režim svojemu koncu, bolj je nor,” je povedal Janša.

Po njegovem se čas aktualni vladi izteka. Največja vladna stranka Gibanje Svoboda, ki je po njegovih besedah dobila “sanjsko število mandatov” zaradi rušenja zdravstvenih ukrepov v času epidemije covida-19 in zaradi medijskih monopolov, je “danes v prostem javnomnenjskem padcu”, je povedal.

“Očitno je, da tranzicijska levica na naslednjih volitvah ne bo več stavila na Gibanje Svoboda, da bi stranka dobila relativno večino. Po veličastni zmagi SDS na evropskih volitvah in zmagi v Kmetijsko-gospodarski zbornici se je nervoza v vrstah tranzicijske levice še povečala,” je dejal Janša.

“Novi obraz rdeče-zelene barve”

Spomnil je na čas pred načrtovanim posvetovalnim referendumom o gradnji drugega bloka jedrske elektrarne Krško. Pravi, da je “tranzicijska levica” takrat pripravljala “nov obraz rdeče-zelene barve”, po referendumu pa da je bila v načrtu sprožitev predčasnih volitev. Ta načrt pa, tako Janša, ni uspel.

Prvak SDS je glede ustanavljanja novih strank “z različnimi predznaki in nameni” na politični desni sredini dejal, da gre za poskus oslabitve SDS, preprečitev “Ruparjevim upokojencem, da bi prišli v parlament” ali pa, da nadomestijo izgubo volilcev v Golobovi Svobodi.

Novo stranko Demokrati nekdanjega poslanca SDS Anžeta Logarja pa je označil za “platformo ohranjanja primata levice”.

Anže Logar
Anže Logar (Foto: Denis Sadiković/N1)

Po njegovem mnenju se med drugim omejuje svoboda govora, ob tem pa je spomnil na nedavne besede ameriškega podpredsednika J. D. Vanca, ki je dejal: “Oblast, ki se boji ljudstva, cenzurira svobodo govora temu ljudstvu.”

“To je glavna dilema tranzicijske levice”

Pravi, da se “hišica iz kart sesuva” in da so “te zblojenosti presegle vsakršno mejo. Sedaj hočejo celo z dodatki k pokojninam nagrajevati tiste, ki nas razglašajo za podganjo stranko, se norčujejo iz slovenske zastave, materinstva iz osamosvojitev, žrtev vojne za Slovenijo in demokracije. To je najbolj neposreden poskus golobistične delitve privilegijev – ne za kulturno elito, ampak za nekulturne izpade. Ta zakon o dodatkih k pokojnini bomo zaustavljali na referendumu, saj gre tudi za simbolično dejanje. Za bolne otroke zbiramo zamaške in donacije, bolniki umirajo v čakalnih vrstah, za zblojene levičarje pa se preko različnih kanalov namenja na desetine milijonov evrov vašega denarja,” je poudaril prvak SDS.

Janša tudi ocenjuje, da bo koalicija težko zdržala do konca mandata, da ima “globoka država” oziroma “tranzicijska levica” tokrat veliko in ključno dilemo, ki se “vrti okoli ustavnega sodišča”.

Če “akterji globoke države” omogočijo nadaljevanje mandata te vlade do konca, tvegajo večji poraz na naslednjih volitvah. “Če pa vztrajajo do konca mandata te vlade, pa imajo možnost, da imenujejo pet novih ustavnih sodnikov, torej večino od devetih, za dobo naslednjih devetih let. To pa pomeni, da bi preko ustavnega sodišča še naprej onemogočali potrebne reforme,” je opozoril Janša in ocenil, da je to pred naslednjimi volitvami ključna in največja dilema “tranzicijske levice”.

Janez Janša
Foto: PROFIMEDIA

Nadaljeval je, da SDS tokrat ne bo “nastavila drugega lica”. Da ne bodo dovolili “odvzema mandatov, kršenja poslovnika državnega zbora, finančnega uničevanja stranke in zapiranja pred volitvami”.

Ponovno se je zatekel k nedavnemu citatu ameriškega podpredsednika Vancea, ki je dejal, da če pred volitvami nekdo zapre nasprotnika, to niso demokratične volitve. “Nam se je to zgodilo,” je poudaril Janša.

“Potrebna je ustavna večina razuma”

Izpostavil je, da je SDS programsko in kadrovsko na volitve pripravljena. In da so ugotovili, da bo “nekatere strukture treba postaviti na novo”.

“To je mogoče doseči le z visoko zmago SDS na volitvah. Vendar tudi to ne bo dovolj. Spremembe okoli nas, politike zblojene levice v Evropski uniji, kot v Sloveniji je pripeljala do stanja, da nekatere stvari, ki so bile samoumevne več stoletij, niso več. Zato so potrebne dopolnitve ustavnega reda, ki jih že pripravljamo,” je dejal.

Kakšne ustavne spremembe napoveduje Janša?

Napovedal je, da bodo s spremembami ustave “zaščitili svobodo govora, volilno pravico, zagotovili pravico do poštenega sojenja in zaščitili spol kot naravno kategorijo, po kateri je oče moški, mama pa ženska. Zaščitili bomo pravice otrok pri obrambi proti uvajanju kakršnihkoli ideologij v šolah, demokracijo kot vladavino izvoljenih, ne bomo dovolili nezakonitega financiranja volilnega procesa iz tujine, zagotovili bomo finančno samostojnost občinam in v ustavo zapisali, kolikšen delež BDP gre lahko za javno porabo.”

“Za vse našteto Slovenija v naslednjem mandatu potrebuje ustavno večino razuma. Gre za velik cilj, zato pa so potrebni veliki koraki. Trije pogoji morajo biti izpolnjeni, in sicer pripravljenost mednarodnega okolja na spremembe, jasno opredeljeni cilji, v katerih se Slovenci prepoznajo in politična sila, ki je sposobna razumeti priložnost in potrebe časa,” je poudaril Janša, ki je prepričan, da so vsi trije pogoji izpolnjeni, SDS pa stranka, ki te spremembe lahko izpelje. Prepričan je namreč, da SDS vstopa “v obdobje svoje največje politične moči”.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje