Oglaševanje

Župan o onesnaženi vodi v Maxiju: Preiskava traja predolgo

Maxi market
Foto: N1

Neuradne informacije po aprilskem onesnaženju vode v ljubljanski veleblagovnici Maximarket vse bolj kažejo na to, da je bila za okuženje kriva Ljubljanica. Kaj na to pravi ljubljanski župan Zoran Janković? Meni, da preiskava traja predolgo, poudaril pa je, da zdaj vsi čakajo na policijsko poročilo.

Oglaševanje

Del ljubljanske veleblagovnice Maximarket je zaradi onesnaženja vode že skoraj dva meseca zaprt, vzrok zanj pa ostaja neznanka. Medtem ko policija in druge pristojne institucije še preiskujejo, kaj natančno se je zgodilo, sta onesnaženje komentirala ljubljanski županZoran Janković in direktor Javnega holdinga Ljubljana Krištof Mlakar.

Po zadnjih neuradnih informacijah je onesnaženje povzročila Ljubljanica, ki naj bi se med vzdrževalnimi deli pomešala s pitno vodo v internem vodovodnem sistemu trgovine. Ali je Ljubljanica res tako onesnažena, da že nekaj požirkov povzroči dvotedensko okužbo?

Oglaševanje

Direktor Mlakar je na novinarski konferenci zatrdil, da ne. Kot je pojasnil, ima podjetje Mercator vodo iz Ljubljanice napeljano do požarnega bazena v stavbi in jo po potrebi uporablja za ogrevanje in hlajenje. "Voda je šla najprej v požarni bazen, kjer se razvijejo mikrobi," je razložil Mlakar in dodal, da se v stoječi vodi to lahko zgodi zelo hitro in v veliki razsežnosti.

"To je tako, kot če bi vodo pili iz bajerja, treba jo je prekuhati, in ne vemo točno, kaj bi bilo lahko notri."

Kadar je Ljubljanica blatna ali je vodostaj za črpanje prenizek, v Maximarketu za sistem ogrevanja in hlajenja uporabijo vodo iz javnega vodovodnega omrežja, je povedal Mlakar. "Najbrž se je tam nekaj zgodilo. Nismo mi tisti, ki to preiskujemo. To je ena od možnosti, da gre za zmoto, malomarnost, težko komentiram."

Oglaševanje

Janković: Vsi čakamo na policijsko poročilo

"Govoril sem z direktorjem Mercatorja, vsi pričakujemo policijsko poročilo, zakaj se je to zgodilo, kdo je krivec," je nadaljeval župan Janković. "Morate se obrniti na Mercator, verjetno tudi oni ne vedo točno, kaj se je zgodilo, še ugibajo," je dodal. "Traja dolgo, ampak (preiskavo, op. a.) je treba prepustiti organom, ki se s tem ukvarjajo."

Tako kot Mlakar je Janković pojasnil, da je bil sistem črpanja vode iz Ljubljanice narejen pred približno 50 leti za namene hlajenja in ogrevanja, saj so pazili na stroške. "Če voda stoji dlje časa, se naredijo bacili."

Poudaril je tudi, da Mercatorju ne bi bilo treba uporabljati vode iz Ljubljanice in bi se lahko priključil na javni vodovod, "ki nekaj stane".

Oglaševanje

Na Policijski upravi Ljubljana so na vprašanja N1 o poteku preiskave po novinarski konferenci odgovorili, da je preiskava še v teku in da ne morejo razkrivati podrobnosti. "Kriminalistična preiskava še vedno poteka, zato vam več podrobnosti ne moremo posredovati."

Voda v javni napeljavi neoporečna

Analize javnega vodovodnega sistema so ves čas kazale, da je voda v javnem omrežju neoporečna in zdravstveno ustrezna, je poudaril Mlakar. "Omrežje ves čas nadziramo in vemo, kaj se z vodo dogaja."

Mlakar je tudi pojasnil, da je javni vodovod napeljan do vodomera na Maximarketu, naprej pa je zahtevno interno omrežje, "ki potrebuje vzdrževanje in ga v Mercatorju vzdržuje izvajalec". "Naloga tistega, ki ima objekt, je, da skrbi za napeljavo. Kot doma v stanovanju ali hiši," je dodal.

Oglaševanje

V ljubljanski veleblagovnici Maximarket so 12. aprila zaznali prebavne težave pri osebju, 15. aprila pa so med strankami in osebjem zaznali okužbo neznanega izvora. Takrat so obvestili upravljalca vodovoda Javno podjetje Voka Snaga in prepovedali uporabo vode v prehrambne namene. Na NIJZ so obravnavali 547 primerov obolenj. Policija je zaradi onesnaženja sprožila predkazenski postopek.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih