Ta konec tedna so predstavniki kmečkih organizacij intenzivno sestankovali in se odločili, da veliki kmečki protest, ki so ga napovedali za torek v Ljubljani, za zdaj prekličejo. Kmetijska ministrica jim je namreč v petek dala na mizo nekaj predlogov in obljub, kmetje pa so pripravljeni počakati, ali bo vlada svoje obljube tudi uresničila. Če prvih rezultatov v roku meseca dni ne bo, bo grožnja za velikim kmečkim puntom spet aktualna.
Po tem, ko so predstavniki kmetov zaradi prepočasnega napredka pri pogajanjih z vlado za torek napovedali protest, se je v petek z njimi sestala kmetijska ministrica Mateja Čalušić. Strani sta stališča zbližali, kmetje pa so imeli do ponedeljka čas, da na vladne predloge odgovorijo in se obenem odločijo, ali bodo za torek napovedani protest preklicali.
Konec tedna je bil bil očitno v znamenju pogovorov med različnimi kmečkimi združenji in ko je za N1 potrdil predstavnik Združenja hribovskih in gorskih kmetij Janez Beja, so se “na svetu kmetijsko gozdarske zbornice dogovorili, da protesta v torek ne bo”. Zdaj je na vladi, pravi Beja. “Če ne bo uresničila petkovih obljub, bo protest slej kot prej”.
Kaj vlada ponuja?
Vlada je kmetom obljubila, da jih bo pri postavljanju suhih zadrževalnikov, zaradi katerih so bili kmetje iz Savinjske doline že na cestah, bolj upoštevala. Prav tako so jim obljubili, da bo material, ki ga naplavi voda med poplavami, z njihovih njiv odstranila država ali jim, če to ne bo šlo, za “pospravljanje” po poplavah povrnila stroške.
Glede morebitnega izvzetja plačil za območja z omejenimi dejavniki za kmetijsko dejavnost (tako imenovana OMD-plačila) iz obdavčitve je Beja povedal, da jim je vlada obljubila “odprtje” zakona o dohodnini.
“Računamo, da bomo prepričali ministrstvo za finance,” za N1 pavi Beja.
Kmetje so se z vladnimi predstavniki pogovarjali tudi o odstrelu zveri. Beseda je tekla v smeri, da bi v Sloveniji začeli načrtovati populacijo volka, na podoben način, kot to poteka pri medvedih. “Če bo to realizirano, bo to velik korak naprej,” je prepričan Janez Beja.
Nejasno medtem ostaja, kako bo s plačilom pristojbin za gozdne ceste. “Na tej točki nam niso ponudili nič. Zato bomo na zbornici verjetno sedli s pravniki in pogledali, kaj se da. Ustavno sodišče je namreč reklo, da dokler ne bo nepremičninskega davka, se 14,7 odsotna stopnja ne more spreminjati.”
Kmetje, kot pravi Beja, prve rezultate novih vladnih obljub pričakujejo najkasneje v mesecu dni.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje