Čeprav prehlad relativno lahko prebolimo, je tistih nekaj dni, ko nas oslabi, lahko precej neznosnih. Da bi si prebolevanje olajšali, številni posežejo po zdravilih. A zdravil, ki blažijo le simptome, kot so visoka temperatura, glavobol in boleče žrelo, običajno ne predpiše osebni zdravnik, ampak morate zanje v lekarni plačati sami. Koliko stane zdravljenje prehlada?
Ob akutnem prehladu je najbolje, da ljudje čim več počivajo, poslušajo svoje telo in pijejo tople napitke, svetuje zdravnica iz Zdravstvenega doma Maribor Nataša Maguša Lorber. “Ob glavobolu svetujemo tudi analgetik, kot sta Lekadol ali močnejši Nalgesin. Počakajo naj nekaj dni, da prehlad mine. Običajno traja od pet do sedem dni, da se stanje izboljša.”
Pa ob jemanju zdravil prehlad mine hitreje? “Ne, z zdravili zgolj blažimo simptome. Prehlad je virusno obolenje in terja svoj čas. Trajanje prehlada je odvisno od virusa in imunskega sistema vsakega posameznika,” je še pojasnila Maguša Lorber.
Prehlajeni imajo najpogosteje povišano telesno temperaturo, zamašen nos, suh ali produktiven kašelj ter boleče žrelo. Farmacevti tako zdravila priporočajo glede na izraženost simptomov pri posamezniku. Najpogosteje izdajo protibolečinska zdravila, pastile ali pršila za boleče žrelo, kapljice ali pršila za zamašen nos in zdravila za lajšanje izkašljevanja ter pomiritev kašlja, je pojasnila farmacevtka iz Lekarne Ljubljana Venceslava Bavčar. Pri tem so pozorni tudi na druga zdravstvena stanja in zdravila, ki jih jemljejo.
Naštela je, da se za zniževanje povišane telesne temperature in lajšanje bolečin uporabljajo zdravila, ki vsebujejo paracetamol, ibuprofen, naproksen in acetilsalicilno kislino. Za otroke, mlajše od 12 let, sta primerna paracetamol in ibuprofen. Pršila ali kapljice, ki vsebujejo oksimetazolin ali ksilometazolin, omogočajo lažje dihanje pri zamašenem nosu.
Izkašljevanje se lahko pospeši z zdravili, ki vsebujejo acetilcistein, bromheksan ali ambroksol, in zdravili rastlinskega izvora, ki vsebujejo bršljan, jeglič ali timijan. Suhi kašelj pa je mogoče zavirati s pomočjo zdravil, ki vsebujejo butamirat, ali z zdravili rastlinskega izvora, ki vsebujejo trpotec.
“Bolečine v žrelu lahko lajšamo s pastilami ali pršili, ki lahko vsebujejo antiseptike, kot so cetilpiridin, amilmetakrezol ali 2,4-diklorobenzilalkohol, klorheksidin, protivnetne učinkovine (na primer flurbiprofen) in anestetike. Antiseptiki delujejo protibakterijsko in protivirusno, protivnetne učinkovine pomirjajo vnetje, anestetiki pa delujejo protibolečinsko,” je še pojasnila Bavčar.
Lekadol, Aspirin plus C in Angal vas bodo stali vsaj 20 evrov
Zdravila, ki blažijo simptome prehlada, običajno kupimo v lekarni v prosti prodaji. Za škatlico Lekadola z 20 tabletami, ki ga je omenila mariborska zdravnica, boste v spletnih lekarnah odšteli od 3,36 evra (Lekarna Ljubljana) do 3,93 evra (Lekarne Maribor). Paracetamol je tudi v tabletah Daleron. Pakiranje 20 tablet, namenjenih zdravljenju prehlada, 3,36 evra (Lekarna Ljubljana) oziroma 3,48 evra (lekarnar.com).
Številni ob prehladu priporočajo tudi napitke z dodanim vitaminom C. Za 10 tablet Aspirina plus C boste odšteli od 7,81 evra (Lekarna Ljubljana) do 8,45 evra (Dolenjske lekarne).
Če vas ob prehladu muči tudi boleče grlo, si lahko pomagate na primer s pastilami Angal. Za 24 pastil boste odšteli od 8,87 evra (lekarnar.com) do 9,37 evra (Lekarne Maribor). Pri simptomih prehlada in gripe, kot so glavobol, bolečine v žrelu in mišicah ter oteklost nosne sluznice in vnetje sinusov, si lahko pomagate tudi s tabletami Coldrex. Škatlica 12 tablet stane od 6,21 evra (Lekarna Ljubljana) do 6,78 evra (Lekarne Maribor).
Če si tako ob prehladu kupite škatlico 20 tablet Lekadola, pakiranje 10 tablet Aspirina plus C in 24 pastil Angal, boste za zdravila odšteli vsaj 20 evrov. Ob tem pa velja spomniti na modrost naših babic, da prehlad traja “sedem dni ali en teden”.
Simptome prehlada si lahko nekoliko olajšate tudi z zdravilnimi rastlinami. Tako pri zdravljenju kot tudi preprečevanju prehlada si lahko pomagamo z zdravili iz ameriškega slamnika, ki podpira imunski sistem. Vendar pozor: zdravil in prehranskih dopolnil, ki spodbujajo delovanje imunskega sistema, ne smejo uporabljati bolniki, ki uporabljajo imunosupresivna zdravila, je opozorila Bavčar. Proti prehladu se sicer v tradicionalnem zdravilstvu priporočata tudi timijan in lovor. Ingver, česen in čebula pa recimo delujejo kot naravni antibiotiki.
Najboljša preventiva je zdrav način življenja
Farmacevtka Venceslava Bavčar je pojasnila, da prebivalci za namen preventive pred prehladom posegajo tudi po prehranskih dopolnilih z betaglukani. Vendar je opozorila, da je najboljša preventiva zdrav način življenja, s čimer poskrbimo za dobro delovanje imunskega sistema in krepitev odpornosti.
“Priporočljiva je redna telesna dejavnost, na primer od pol do ene ure hoje na dan od pet do sedem dni na teden in vsaj dvakrat tedensko vaje za mišično moč. Za normalno delovanje potrebuje imunski sistem tudi dovolj spanja. Kajenje, alkohol in kronični stres lahko zmanjšajo učinkovitost imunskega sistema,” je pojasnila.
K normalnemu delovanju imunskega sistema prispeva tudi zdrava prehrana, ki vsebuje veliko svežega sadja in zelenjave. “V zimskem času, če je na voljo manj svežega sadja in zelenjave, si lahko pomagamo z vitaminsko-mineralnimi pripravki. Med minerali so pomembni predvsem baker, cink, selen in železo, med vitamini pa vitamin A, B6, B12, C, D in folna kislina. Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) je vsem naštetim podelila zdravstveno trditev, da imajo vlogo oziroma da prispevajo k delovanju imunskega sistema,” je dodala.
Pri nas je zdravila, med katera sodi tudi Lekadol, mogoče kupiti le v lekarnah. V določenih evropskih državah pa so zdravila, tudi z učinkovino paracetamol, na voljo v široki prodajni mreži, kupiti jih je mogoče tudi v navadnih trgovinah.
A je to po besedah predsednice Lekarniške zbornice Slovenije Darje Potočnik Benčič z vidika varnosti veliko slabše. “Čeprav govoriva o Lekadolu, ki je v vsaki ženski torbici, njegova prekomerna uporaba poškoduje jetra,” je opozorila poleti.
Pri nas je v lekarni omejen tudi nakup zdravil brez recepta. Pravilnik o razvrščanju, predpisovanju in izdajanju zdravil za uporabo v humani medicini v 60. členu določa, da lahko kupite le eno veliko oziroma tri mala pakiranja istega zdravila brez recepta. Če pooblaščena oseba posumi, da gre za zlorabo, lahko zavrne izdajo zdravila, tudi če zanj zdravniški recept ni potreben.
Obljube o delovanju prehranskih dopolnil pogosto v nasprotju z dokazi
Ob prehladih mnogi takoj tečejo v lekarno ali drogerijo po številna prehranska dopolnila, saj so prepričani, da bodo zaradi njih prej ozdraveli. Tudi epidemija covida-19 je močno povečala prodajo prehranskih dopolnil, ki obljubljajo krepitev imunskega sistema in lajšanje težav ob morebitni okužbi. A pozor! Obljube o delovanju prehranskih dopolnil so velikokrat v nasprotju z dokazi o njihovi učinkovitosti.
Še več, z nekaterimi si lahko celo aktivno škodite. Mnogi denimo pogosto jemljejo prehranska dopolnila z antioksidanti (vitamini C, A, E), ker so prepričani, da pri vitaminih velja: “Več je bolje.” A prehranska dopolnila z antioksidanti bi morala biti na voljo zgolj v lekarnah, na recept, je jasen dr. Martin Bergö, vodja oddelka za bioznanosti in prehrano na švedskem državnem Inštitutu Karolinska, ki je pred časom za N1 razložil, da mu boste, če jemljete prehranske dodatke z antioksidanti in imate v telesu tumor, s tem “neposredno pomagali”. Po njegovem mnenju bi jih celo morali umakniti iz proste prodaje.
Vse več je namreč dokazov, da so antioksidanti koristni zgolj v zelo omejenem obsegu, v obsegu, ki ga z zdravo, uravnoteženo prehrano dobimo s hrano, večji odmerki, ki jih dobimo s prehranskimi dopolnili, pa nam lahko aktivno škodijo. Zato strokovnjaki svetujejo, da se zdravo prehranjujmo in tako dobimo vse potrebne snovi, po dopolnilih pa posegamo le ob izrecnem navodilu zdravnika oziroma če imamo pomanjkanje. Je pa v zimskem času v Sloveniji – zaradi pomanjkanja izpostavljenosti soncu – pri dobršnem delu populacije opazno pomanjkanje vitamina D, zato je ta vitamin v teh mesecih priporočljivo dodajati.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje