Ljudmila Novak o Peterletovem izstopu iz NSi: Bil je pomemben člen naše stranke

Slovenija 05. Nov 202414:31 > 18:49 15 komentarjev
Lojze Peterle in Ljudmila Novak (Foto: Borut Živulovič/BOBO)

Iz Nove Slovenije je izstopil Lojze Peterle, eden od ustanoviteljev stranke in dolgoletni evropski poslanec. Kot je v odzivu po izstopu za N1 dejal Peterle, se v NSi ni počutil več doma, saj da je med njim in stranko nastala prevelika razlika v razumevanju etike, morale in politike. Predsednik NSi Matej Tonin Peterletov izstop obžaluje, v zapisu na strankini spletni strani pa je izpostavil, da se mu zahvaljujejo za njegov doprinos stranki, slovenski politiki in razvoju krščanske demokracije v državi. Da ji je žal, ker Peterle zapušča stranko, je za N1 dejala tudi bivša predsednica NSi Ljudmila Novak. Sama o odhodu iz stranke ne razmišlja, čeprav priznava, da se kdaj s čim tudi ne strinja. "Zdi se mi pomembno, da krščanskodemokratska stranka ostane v Sloveniji in da ima besedo, ostajam pa tudi zaradi tistih ljudi, s katerimi sem veliko sodelovala," pravi Novak.

Predsednik opozicijske Nove Slovenije Matej Tonin je na družbenem omrežju X sporočil, da je iz stranke izstopil eden od njenih ustanoviteljev in nekdanji evropski poslanec iz njenih vrst Lojze Peterle. Tonin je v odzivu zapisal, da Peterletov izstop v Novi Sloveniji obžalujejo.

Peterle je bil zadnja leta predsednik Kluba krščanske demokracije, v tej vlogi pa je bil vedno povabljen na vse organe stranke, na katerih lahko vsak v NSi predstavi svoje mnenje, je zapisal Tonin. Dodal je, da je Peterletu po statutu stranke kot nekdanjemu predsedniku vlade pripadalo dosmrtno mesto na kongresu stranke z glasovalno in volilno pravico.

“Vedno je znal zelo jasno in odločno povedati, če se s čim ni strinjal, in to ves čas delovanja v stranki, tako v času predsedovanja Andreja Bajuka, Ljudmile Novak kot tudi v zadnjem obdobju. To smo vedno jemali kot znamenje demokracije v stranki in njegov prispevek k njej. Tako razumemo tudi njegovo odločitev o izstopu iz stranke,” je na spletni strani stranke zapisal Tonin.

Ob tem je Tonin Peterleta označil za pomemben del slovenskih demokratičnih procesov po osamosvojitvi Slovenije, bil pa je tudi pomemben za rast slovenske krščanske demokracije. “Zato se mu zahvaljujemo za vse, kar je storil za NSi in za razvoj krščanske demokracije v Sloveniji. Želimo mu vse dobro in veliko zdravja na njegovi nadaljnji poti,” je zapisal prvak Nove Slovenije.

Peterle za N1: Razlike so postale prevelike

Lojze Peterle je kot razlog za izstop navedel, da se v Novi Sloveniji ne počuti več doma. “Predsedniku stranke sem v pismu zapisal, da je med nami prevelika razlika v razumevanju etike, morale in politike. Ob taki razliki v isti stranki ne morem živeti,” je za N1 dejal Peterle.

Ob tem je zatrdil, da iz NSi ni izstopil zato, da bi se pridružil kakšni drugi stranki, in da trenutno tudi ničesar ne ustanavlja. “Delal bom tisto, kar mislim, da je prav in lahko koristi Sloveniji. Treba je delati za močno krščansko opcijo, ne pa za fragmentacijo tega dela političnega prostora,” je še dodal Peterle.

Lojze Peterle
Lojze Peterle (Foto: BOBO)

Nekdanja predsednica NSi Ljudmila Novak je za N1 dejala, da Peterletov izstop iz Nove Slovenije obžaluje. “Žal mi je, ker je bil pomemben člen krščanske demokracije in naše stranke. Ne bom komentirala razlogov za njegovo odločitev, si pa tudi jaz želim, da bi se znali bolje povezovati za dobro Slovenije in ohranjanje krščanske demokracije ter da bi spoštovali vse generacije in njihovo delo v stranki,” je za N1 dejala Novak.

Na vprašanje, ali tudi ona razmišlja o odhodu iz NSi, pa je odgovorila, da je kot predsednica reševala Novo Slovenijo, ko je na volitvah leta 2008 izpadla iz državnega zbora. “Zato tej stranki želim vse najboljše, četudi se kdaj s čim ne strinjam. Zdi se mi pomembno, da krščanskodemokratska stranka ostane v Sloveniji ter da ima besedo, ostajam pa tudi zaradi tistih ljudi, s katerimi sem veliko sodelovala, ki imajo radi to stranko in ki so zanjo žrtvovali veliko svojega dela in časa,” je dodala Novak.

Tonin in Peterle v zadnjem času večkrat na nasprotnih bregovih

Da se Lojze Peterle z odločitvami Mateja Tonina v zadnjih letih ni strinjal, sicer ni skrivnost. Bil je zelo kritičen do Toninove napovedi, ko je ta konec leta 2022 članom stranke v pismu zapisal, da je na desni strani političnega pola potrebna “samorefleksija” in da Nova Slovenija ne bo več sodelovala v vladi, ki bi jo vodil Janez Janša.

Vodstvu stranke je večkrat očital, da preveč časa namenja kritikam Janeza Janše in poudarjanjem, da z njim v prihodnosti ne bodo več sodelovali.

“Jaz sprašujem stranko, kaj imamo od tega, da smo najbolj kritična stranka do Janše z izključujočo pozicijo, ki ni bila odobrena na svetu stranke, ampak je bila neka hipna izjava? Kaj nam je prinesla? Zaenkrat trdim, da nič dobrega, ker ljudje tega ne razumejo. Janšo zagotovo vidijo na pomladni strani. Če bi toliko energije dali v svoj profil kot v kritiko Janše, bi bili rezultati stranke drugačni,” je v junijskem pogovoru za N1 izpostavil Lojze Peterle.

Peterletov izstop iz stranke so mnogi poznavalci političnih razmer v državi pričakovali že po junijskih evropskih volitvah. Ta je namreč na seji sveta stranke po volitvah kritiziral nekatere poteze stranke, tudi sam pa je bil deležen kritik s strani vodstva stranke. Lojze Peterle je pred volitvami podprl kandidata stranke SLS – predsednika stranke Marka Balažica in nekdanjega poslanca Franca Pukšiča. Čeprav je na volitvah podprl tudi podpredsednico NSi Vido Čadonič Špelič in vodjo strankinega podmladka Katjo Berk Bevc, pa njegova poteza ni naletela na odobravanje članov Nove Slovenije.

Matej Tonin, Lojze Peterle in Borut Pahor na proslavi dneva državnosti na Vrhniki
Matej Tonin, Lojze Peterle in Borut Pahor (Foto: Borut Živulović/BOBO)

Peterle je kasneje za N1 tudi dejal, da bi bila smiselna tudi menjava Tonina s čela stranke, ker predsednik stranke odhaja v Bruselj kot evropski poslanec. “Niti se ne ukvarjam toliko s kritiko voditelja, ampak vem, da stranke ne gre voditi iz Bruslja. To se je redkokomu posrečilo,” je junija dejal Lojze Peterle.

Lani je dobil pravico do uporabe blagovne znamke Slovenski krščanski demokrati

Lojze Peterle je bil predsednik Demosove vlade. Bil je predsednik takratne stranke Slovenskih krščanskih demokratov (SKD), ki se je leta 2000 nato združila s Slovensko ljudsko stranko (SLS). A združitev strank ni prinesla enotnosti in je kasneje razpadla, Lojze Peterle pa je nato skupaj z Andrejem Bajukom 4. avgusta 2000 ustanovil stranko Nova Slovenija – Krščanski demokrati (NSi). Leta 2004 je bil Lojze Peterle skupaj z Ljudmilo Novak izvoljen za evropskega poslanca, stranka pa je takrat celo zmagala na volitvah v Evropski parlament. Za evropskega poslanca je bil kasneje izvoljen še za dva mandata.

V začetku decembra 2023 je Peterle podpisal dogovor s predsednikom SLS Markom Balažicem o pravici uporabe blagovne znamke Slovenski krščanski demokrati (SKD), ob tem pa je ustanovil tudi Zavezništvo SKD. Peterle se je dolgo časa zavzemal, da bi dobil pravico nad uporabo blagovne znamke SKD. Pravna naslednica in lastnica znamke SKD je po razpadu skupne stranke SLS in SKD postala SLS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje