Ministrstvo za javno upravo je ob 30-letnici upravnih enot pripravilo srečanje z aktualnimi in upokojenimi načelniki upravnih enot ter drugimi, ki so pomembno pripomogli k razvoju in uspešnemu delovanju upravnih enot. Minister Franc Props je ob tem ocenil, da so upravne enote pomemben stik države s prebivalstvom.
Ministrstvo za javno upravo je s slavnostnim dogodkom obeležilo 30-letnico upravnih enot.
Minister Franc Props je v izjavi ob robu dogodka izrazil prepričanje, da so bile upravne enote v teh treh desetletjih pomemben stik države s prebivalstvom. Kot državna izpostava, državni organ na lokalni ravni, so pomembne pri zagotavljanju tistega, “kar smo kot država dolžni dajati prebivalcem”, je dejal.
“Leto 1995 je ponudilo začetek novega obdobja, s prehodom iz enotirnega sistema je nastal sodoben model upravnih enot, kot ga poznamo danes. Ta reforma ni bila le organizacijska sprememba, ampak ključen korak k modernizaciji javne uprave in je državo približala ljudem in postavila temelje za učinkovit, odziven in pregleden ter delujoč sistem,” je dejal v nagovoru zbranim.
Ob tem je izpostavil, da načelnice in načelniki s svojo predanostjo in vizijo določajo ton delovanja svojih upravnih enot ter skupaj s sodelavci zagotavljajo, da so upravne enote zaupanja vreden partner za državljane, gospodarstvo in lokalno skupnost ter s tem nepogrešljiv del sodobne države.
Upravne enote so po njegovi oceni opravile pomembne razvojne korake, glede na razvoj na področju tehnologije, digitalizacijo pa se bodo spremembe pospešeno dogajale tudi v prihodnje. “Čakajo nas novi projekti, kot so nadaljnja digitalizacija, optimizacija procesov in uvajanje sistemskih rešitev, ki bodo še naprej krepili učinkovitost in dostopnost storitev. Naše vodilo naj bo: graditi upravno enoto, ki ne bo zgolj odzivna, ampak tudi proaktivna,” je dejal v nagovoru.
Andrejašič: reorganizacije dobrodošle, a le, če so dobro premišljene
Zbrane je kot eden od sedmih načelnikov, ki so na tem mestu vse od začetka pred tremi desetletji, nagovoril tudi dolgoletni načelnik Upravne enote Izola Branko Andrejašič. V izjavi je izpostavil, da se upravne enote v splošnem v vsem tem času niso spremenile niti teritorialno niti po vsebini dela, ki ga opravljajo. To po njegovem prepričanju govori tudi o tem, da so “resnično odličen servis, ki je zelo dobro razporejen po celi Sloveniji, da imajo ljudje relativno blizu na razpolago državne storitve”.
Ob tem je Andrejašič spomnil, da je bilo v obdobju obstoja upravnih enot kar nekaj poskusov t. i. reorganizacij, ki pa so bile po njegovih besedah premalo domišljene in niso bile plod poglobljene analize dejanskega stanja. Vsaka reorganizacija, ki prinese dodano vrednost, je seveda dobrodošla, a mora potekati z majhnimi koraki, s poglobljeno analizo dejanskega stanja, je poudaril.
Props je prepričan, da so po letošnji stavki zaposleni na upravnih enotah glavnino problemov uspeli rešiti s podpisom stavkovnih sporazumov in predvideno prenovo plačnega sistema, vezano na pravično vrednotenje dela zaposlenih na upravnih enotah.
“Zagotovo pa moramo kontinuirano skrbeti, da so ostali pogoji za delo ustrezni in da zagotavljamo tako prostorske ter materialne pogoje upravnim enotam,” je dodal. Po njegovih navedbah je velika večina upravnih enot ustrezno opremljena in delajo v ustreznih pogojih, na nekaterih upravnih enotah pa jih glede prostorskih pogojev v prihodnje še čakajo izzivi.
Kot je dejal Andrejašič, je bilo v zadnjih letih med zaposlenimi največ nezadovoljstva ravno zaradi plač, čutili so se nekoliko “pozabljeni od države”, zato se je tudi zgodila stavka. Če uradniki ne bodo ustrezno nagrajeni, bodo bežali izven uprave, je dejal. Plačna reforma je po njegovi oceni zagotovo korak v pravo smer in verjame, da bo prinesla pozitivne rezultate.
Upravne enote so bile ustanovljene 1. januarja 1995 na podlagi zakona o upravi. Z njim je bila organizirana državna uprava na lokalni ravni, upravne enote pa so prevzele naloge, ki jih je prej opravljala skupna občinska uprava v okviru nekdanje družbeno-politične ureditve.
V Sloveniji je trenutno 58 upravnih enot, kjer približno 2400 javnih uslužbencev opravlja naloge na področjih, kot so izdajanje osebnih dokumentov, matične zadeve, upravni postopki, gradbene zadeve, promet in podobno. Letno upravne enote izdajo v povprečju 3,5 milijona upravnih aktov, kar kaže na njihovo ključno vlogo v naši družbi, so v sporočilu za javnost po dogodku navedli na ministrstvu.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!