
Potem ko smo na N1 objavili članek o zadnji analizi Jamarskega kluba Kamnik, ki kaže, da so vsi izviri, ki se iztekajo v Kamniško Bistrico, onesnaženi s fekalijami, se je znova oglasila občina Kamnik. Poudarila je, da so jamarji analizirali zgolj površinske vode, ne pa tudi vode iz zajetja Iverje, ki je glavni vir pitne vode za Kamnik. "Poudarjamo, da pitna voda iz drenažnega zajetja Iverje ostaja varna in zdravstveno ustrezna, kar potrjujejo redne analize, ki jih izvajajo akreditirane institucije," so zapisali na občini.
Jamarski klub Kamnik že leta analizira izvire pod Veliko planino, ki se iztekajo v Kamniško Bistrico, in zajetje Iverje, ki večini Kamničanov zagotavlja pitno vodo. Ves ta čas jamarji opozarjajo na onesnaženje s fekalnimi bakterijami, tokratni izsledki analize pa so bili po njihovih besedah “skrb vzbujajoči” in “katastrofalni”.
Lani poleti so analizirali leve pritoke Kamniške Bistrice in reko pred zajetjem Iverje, od koder pitna voda priteče v pipe več kot 21.000 prebivalcem Kamnika.
E. coli, koliformne bakterije in enterokoke so zaznali v vseh potokih. “Za E. coli smo kar pri sedmih od 17 meritev izmerili vrednosti, ki so presegale zgornje mejne vrednosti (več kot 201 CFU/100ml). Tudi vrednosti koliformnih bakterij, ki so v vseh primerih fekalnega izvora, so z izjemo le ene vrednosti višje od 201 CFU/100ml. Število enterokokov je pri dvanajstih meritvah preseglo vrednosti več kot 80 CFU/100ml, niti enkrat pa nismo dobili negativnega rezultata,” ugotavljajo jamarji.
V tokratni analizi po besedah gornika, inštruktorja planinske vzgoje in magistra geografskih znanosti Boruta Peršolje izstopa že to, da so prav vsi vzorci neustrezni. “V prejšnjih letih takih rezultatov ni bilo. Onesnaženje se je pojavljalo na posameznih izvirih, zdaj pa je prisotno praktično na vseh. In če vemo, kaj nam pitna voda pomeni, je to velik problem,” je povedal Peršolja.
A na Občini Kamnik, ki jo vodi Matej Slapar, mirijo, da pitna voda iz zajetja Iverje ostaja “varna in zdravstveno ustrezna”, to pa potrjujejo tudi redne analize akreditiranih institucij.
Jamarji so analizirali le površinske vode
Na Občini Kamnik, ki jamarskemu klubu analize tudi financira, poudarjajo, da jamarji lani poleti niso analizirali vode iz zajetja Iverje, temveč zgolj površinske vode iz hudourniških potočkov in pritokov Kamniške Bistrice. Te so po besedah občine zaradi izpostavljenosti okolju bolj občutljive na onesnaženje, voda iz zajetja pa je medtem naravno zaščitena in dodatno filtrirana skozi 45-metrski pas zemljine, kar omogoča visoko raven samoočiščenja.
Poleg tega je pitna voda iz zajetja skladno z uredbo ves čas pod nadzorom. Akreditirani Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) namreč mesečno izvaja vzorčenja, preostali vzorci pa so enakomerno razporejeni po vsem vodovodnem omrežju.

“Rezultati teh analiz so javno dostopni na spletni strani Komunalnega podjetja Kamnik. Redno vzdrževanje in monitoring zagotavljata, da je pitna voda za občane Kamnika varna, kakovostna in zdravstveno ustrezna,” poudarjajo na občini.
Občina: Pregledali bomo greznične sisteme in jih tudi izpraznili
Kot smo poročali, v večini fekalne bakterije, kot so E. coli, koliformne bakterije in enterokoki, v Kamniško Bistrico pridejo z Velike planine. Eden od problemov je po besedah Boruta Peršolje kmetijska raba oziroma pastirski del, ki se je skozi leta spremenil. Na drugi strani pa vedno več težav predstavlja turizem. “Urbanizacija na tem območju je šla čez vse meje,” je povedal za N1.
Samo počitniških koč — brez pastirskega dela in planinskih koč — je okoli 150. “Vse imajo neko obliko greznice. Iz nekaj let starega poročila kamniške komunale je razvidno, da lastniki greznic praktično ne praznijo, saj te puščajo. To pomeni, da se sproti praznijo same.” Odpadne vode in posledično fekalije tako odtekajo v zemljo. Greznice imajo sicer tudi objekti v dolini Kamniške Bistrice, kjer odvajanje odpadnih voda ni urejeno v okviru gospodarske javne službe.
Zato je občina že leta 2022 organizirala sistematično praznjenje greznic. Predsednik Jamarskega kluba Kamnik Rajko Slapnik potezo občine pozdravlja, a obenem opozarja, da gre bolj za “lepotne popravke”. “Praznjenje greznic, ki ga organizira občina, ni obvezno. Zanj se lahko odločiš ali pa tudi ne. Če bi na Veliki planini pristojni nadzirali kakovost greznic, ki bi morale biti neprepustne, bi bil problem onesnaževanja manjši. Tako pa nadzora nikoli ni bilo.”
Zdaj bo praznjenje očitno postalo obvezno. Občina bo namreč “v vsakem objektu na vodovarstvenem območju praznila odpadne vode, prav tako bomo v vsakem objektu opravili pregled grezničnega sistema”.

Občina Kamnik je zaradi onesnaženja s fekalijami že sklicala sestanek, na katerem bo skupaj z jamarskim klubom, NLZOH in Komunalnim podjetjem Kamnik preučila poročilo jamarjev. Obenem bodo določili tudi nadaljnje ukrepe za zaščito vodnih virov.
Na dolgi rok si na občini želijo gradnje kanalizacijskega sistema, saj ta predstavlja edino trajno rešitev za zaščito podzemnih vodnih virov in zagotavljanje neoporečne kakovosti pitne vode v prihodnosti. Trenutno zato nadaljujejo postopke za spremembo vodovarstvenih pasov. Na podlagi tega bodo na izpostavljenih delih namreč lahko zgradili kanalizacijsko omrežje, pravijo. “Občina Kamnik si že več let prizadeva za spremembo vodovarstvenih pasov, vendar so ti postopki zaradi kompleksnih administrativnih zahtev dolgotrajni in zahtevajo usklajevanje na državni ravni.”
Ker Velika planina spada pod več občin, ki se zaradi razvoja turizma spopadajo s podobnimi izzivi, skupaj s sosednjimi občinami na območju Kamniško-Savinjskih Alp ustanavljajo Javni zavod Kamniško-Savinjske Alpe. “Namen zavoda bo prispevati k učinkovitejši komunikaciji z odločevalci in učinkovitejšemu premagovanju skupnih izzivov.”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje