Preverili smo, kakšne so letos cene pustnih krofov

Slovenija 26. Feb 202505:10 3 komentarji
Pustni krofi
Pustni krofi (Foto: PROFIMEDIA)

Marmeladni, čokoladni, vaniljevi, pa tudi bolj eksotični in moderni — recimo v stilu dubajske čokolade. Te dni, ko je pustni čas pred vrati, se bo vse vrtelo okoli kralja pusta — krofa. Preverili smo, koliko ta slastna sladica stane in koliko jih bodo peki in trgovci pripravili.

Nismo še vstopili v pustni čas, pa so se minuli vikend pred Gostiščem Trojane, kjer krofe pečejo že od leta 1961, že vile trume turistov.

In po besedah Urške Strnad iz gostišča pričakujejo, da se bo pritisk le še stopnjeval, na pustno nedeljo pa dosegel vrhunec.

“Za nedeljo imamo potrjenih že več kot 50 avtobusov turistov. Samo z eno madžarsko agencijo, ki bo turiste peljala na ogled beneškega karnevala, bo prišlo za 20 avtobusov gostov,” pravi. Pričakuje, da se bo ustavilo tudi veliko Slovencev, ki bodo na poti na ptujski karneval.

Gneča pred Gostiščem Trojane
Gneča pred Gostiščem Trojane (Foto: Gostišče Trojane/Facebook)

Prav zato v Gostišču Trojane organizatorje izletov opozarjajo, da je predhodna najava avtobusov oziroma večjih skupin ta trenutek obvezna vsaj dva dni pred prihodom. V nasprotnem primeru ne bodo mogli zagotoviti ne ustreznega prostora ne postrežbe.

Zaposlene, ki bodo v pustnem času v službo prihajali prej, čakajo polne roke dela. Od debelega četrtka pa do pepelnične srede bodo namreč napekli okoli 100.000 krofov, ki bodo tehtali med 190 in 200 grami.

“V soboto bomo delali 24 ur, s ponedeljka na torek pa prav tako,” pravi Strnad.

Kaj pa cene? Marelični in borovničev krof staneta 1,80 evra (lani 1,70 evra), medtem ko sta čokoladen in vaniljev krof dražja in staneta 2 evra.

Slonovi krofi stanejo enako kot lani

Tudi v slaščičarski delavnici Hotela Slon, kjer krofe pripravljajo le enkrat letno — v (pred)pustnem času —, že diši po tej značilni sladici.

Svojo stojnico so na Čopovo ulico postavili minuli petek, krofi pa bodo na voljo do pepelnične srede.

Vodja marketinga Špela Gorše Škof je pojasnila, da ostajajo zvesti tradiciji, zato krofe polnijo le z marelično marmelado.

Slonovi krofi
Foto: Denis Sadiković/N1

“Ta klasična izbira ni le del naše zgodbe, ampak tudi zelo priljubljena med našimi strankami. Verjamemo, da prava kakovost izhaja iz prepleta izbranih sestavin, butične ročne izdelave in vrhunskega slaščičarskega znanja naše ekipe.”

Cena ostaja enaka kot lani, to je tri evre. “V preteklem letu smo jih prodali približno 28.000 in upamo, da bomo tudi letos dosegli podobno številko,” še pravi Gorše Škof.

V Pekarnah Ptuj medtem upajo, da bodo letos presegli milijon prodanih krofov (lani so jih prodali 820.000).

Na trgovskih policah tudi bolj moderni in eksotični krofi

Na pustni čas so pripravljeni tudi naši trgovci, ki letos poleg klasičnih ponujajo tudi bolj moderne in ekstravagantne krofe. Na voljo so takšni z mangovim, čokoladno-lešnikovim in pistacijevim nadevom.

Marsikje so na voljo tudi ameriške različice krofov (donut) z okusom milke, orea, jagode, lešnika, jaffe. V Sparu so predstavili celo krof v stilu dubajske čokolade, ki je letos osvojila tudi Slovence.

Dubajski krof
Dubajski krof (Foto: Spar)

Dubajski krof je pravi hit tudi v Pekarnah Ptuj, kjer ga nadevajo s pistacijevo kremo, oblijejo z belo čokolado in posujejo s pistacijami. Stane dva evra, klasični ptujski krof pa lahko tako kot lani kupite za en evro.

Kljub raznovrstni ponudbi trgovci opažajo, da med Slovenci najbolj priljubljeni ostajajo klasični krofi, torej polnjeni z marmelado in posuti s sladkorjem v prahu.

V Mercatorju jih od začetka leta do konca pusta prodajo več kot štiri milijone, v Tušu pa so za pustni teden pripravili več kot pol milijona krofov.

Letošnje cene so primerljive z lanskimi, pravijo v Tušu. 60-gramski marelični krof stane 54 centov. Mercatorjev najcenejši 60-gramski krof stane 29 centov, medtem ko najbolj prodajan krof, ki je polnjen z marmelado in posut s sladkorjem, stane 65 centov. “Ta se je glede na lani podražil za 0,06 evra.”

80-gramski krof, ki je polnjen z marmelado, v Sparu stane 56 centov, sveže ocvrt krof pa 99 centov. V Lidlu so pojasnili, da cene krofov ostajajo približno enake kot lani, določene vrste pa so celo cenejše. 80-gramski krof z marelično marmelado stane 56 centov. V Hoferju pa 90-gramski stane 63 centov.

(Vse zapisane cene ne vključujejo popustov in akcij.)

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino