Slovenija je še naprej v primežu katastrofalnih poplav oziroma njihovih posledic. Medtem ko se pričakuje umirjanje hidroloških razmer, marsikje zdaj grozijo plazovi. Razmere so bile večji del dneva zelo resne ob reki Muri, ki je pri vasi Dolnja Bistrica v občini Črenšovci odtrgala več kot deset metrov nasipa. Situacija se je proti večeru umirila, evakuacije so pristojni preklicali in prebivalci so se lahko vrnili domov. Pri odpravljanju posledic uničujočih poplav pa se je v Mostah pri Komendi smrtno ponesrečil moški.
Razmere po Sloveniji smo spremljali v živo:
Prihajajo suhi dnevi
Agencija RS za okolje (Arso) je zvečer sporočila, da še zadnji nevihtni pas zapušča Slovenijo. Teden, ki je pred nami, bo sončen in suh.
V Pomurju preklicali evakuacije
Po napeti nedelji v Pomurju se situacija ob narasli reki Muri, ki je v soboto poškodovala del protipoplavnega nasipa in ogrozila več vasi, umirja. Evakuacije so pristojni preklicali in ljudje so se lahko vrnili v svoje domove. Več v prispevku.
Poplave terjale novo smrtno žrtev
V Mostah pri Komendi se je pri odpravljanju posledic poplav smrtno ponesrečil moški. Po do zdaj znanih podatkih gre za peto smrtno žrtev uničujočih poplav v Sloveniji.
Varstvo otrok v občinah po hudi vremenski ujmi
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje skupaj z lokalnimi skupnostmi poskuša urediti varstvo otrok v občinah po hudi vremenski ujmi, ki je prizadela Slovenijo. Ob tem so pozvali, da ljudje, ki imajo to možnost, ponudijo varstvo v zavetju svojih domov. Več podrobnosti v prispevku.
Obetajo se dodatni ukrepi vlade
Premier Robert Golob je za ponedeljek sklical sestanek z vsemi ključnimi ministri, da preučijo, kakšne ukrepe je še treba sprejeti. Za torek pa je tudi sklicana še ena izredna seja vlade, so za N1 sporočili iz kabineta predsednika vlade.
Na terenu več sto pripadnikov Slovenske vojske
Pomembno vlogo pri zagotavljanju pomoči prebivalcem in sanaciji razmer na poplavljenih območjih ima Slovenska vojska (SV). Danes je na številnih lokacijah po Sloveniji na terenu več sto pripadnikov, 500 pa jih je v pripravljenosti za dodatno aktivacijo, so sporočili z ministrstva za obrambo in generalštaba SV.
#ZgodbesTerena Kamor tehnika in stroji ne morejo, volja in predanost najdeta pot. 💪 Ekipa @Slovenskavojska se je peš prebila do odrezane vasi in tamkajšnih prebivalcev. Dostavila jim je hrano in vodo ter jim pomagala pri čiščenju. #SrcePodUniformo pic.twitter.com/WUKIFnZ4hE
— Slovenska vojska (@Slovenskavojska) August 6, 2023
SV na poplavljenih območjih zagotavlja helikoptersko podporo pri reševanju in evakuaciji ljudi ter oskrbi z najnujnejšimi življenjskimi potrebščinami, hrano in zdravili, prevozu delavcev vzdrževalnih služb in tovora ter goriva na nedostopna območja. Na terenu je z gradbeno mehanizacijo odstranjevala posledice poplav, s sanitetnimi ekipami je skrbela za prvo pomoč prebivalcem, z moštvom pa pomagala pri vseh potrebnih delih pri sanaciji okolja poplav, so strnili v sporočilu.
Ob tem so zagotovili, da bo vojska na terenu toliko časa, kot bo treba. Vseskozi, so dodali, skrbijo tudi za rotacije ekip, da ne prihaja do preutrujenosti. Minister za obrambo Marjan Šarec je danes obiskal območje, kjer je v soboto narasla Mura pri Črenšovcih poškodovala protipoplavni nasip, in se zahvalil ekipam, "ki so z nadčloveškim naporom delale celo noč". Načelnik generalštaba SV Robert Glavaš pa je obiskal Ljubno ob Savinji, kjer se je srečal s pripadniki in pripadnicami SV ter se jim zahvalil za njihovo predanost pomagati državljanom, so še navedli.
Brez elektrike še nekaj manj kot 3.000 ljudi
Zaradi posledic ujme je brez elektrike še vedno 2.899 uporabnikov. Največ jih je na območju Elektra Celje, kjer je brez elektrike 2.221 uporabnikov. Na območju Elektra Ljubljana je brez elektrike 540 uporabnikov, na območju Elektra Gorenjska pa 138 uporabnikov.
Plaz pod Velenjskim gradom ogroža dve hiši
V občini Velenje se je ponoči in tekom dneva sprožilo nekaj novih zemeljskih plazov. Najhujši, ki ogroža dva stanovanjska objekta, je pod Velenjskim gradom. Dokler ne pridobijo mnenja geologa, so objekta izpraznili, so sporočili iz Mestne občine Velenje.
Pozivi delavcem, naj ne hodijo v službo
Nekatera podjetja, ki so jih prizadele poplave ali imajo delavce s prizadetih območij, za prihodnje dni prilagajajo proizvodnjo. Tab Mežica delavce poziva, naj ne hodijo na delo, družba Tesnila GK s Prevalj bo kolektivni dopust podaljšala do torka, v Gorenju in skupini Sij delavce pozivajo, naj sporočijo, ali lahko pridejo na delo. Več v prispevku.
Kakšni so vodostaji rek po Sloveniji?
Vodostaji rek po Sloveniji počasi upadajo, nekatere pa še poplavljajo. Sava poplavlja v srednjem in spodnjem toku, poplavlja tudi Krka in Ljubljanica. Na običajnih mestih se razlivajo Ledava v spodnjem toku in Dravinja, poroča Agencija RS za okolje (Arso) in napoveduje, da se bodo v ponedeljek pretoki rek zmanjševali.
Pretok Mure se je v Gornji Radgoni začel počasi zmanjševati, v spodnjem toku pa ima ustaljen pretok in se do ponedeljka zjutraj ne bo zmanjševal. Trenutno ima Mura v Gornji Radgoni pretok 1.419 kubičnih metrov na sekundo, navaja Arso.
𝗣𝗼𝗽𝗹𝗮𝘃𝗲 𝘃𝗲𝗰̌𝗷𝗲𝗴𝗮 𝗼𝗯𝘀𝗲𝗴𝗮
— ARSO vode (@ARSO_VODE) August 6, 2023
𝗢𝗯𝗻𝗼𝘃𝗹𝗷𝗲𝗻𝗼: 𝟲. 𝟴. 𝟮𝟬𝟮𝟯 𝗼𝗯 𝟭𝟳:𝟯𝟬
⚠ Pretok Mure se je v Gornji Radgoni začel počasi zmanjševati, v spodnjem toku pa ima ustaljen pretok in se do jutra ne bo zmanjševal. Trenutno ima Mura
v Gornji Radgoni 1419 m3/s. pic.twitter.com/tsFxXTR0KG
Drava upada v spodnjem toku. Poplavljene površine ob Dravi se bodo danes in v ponedeljek še ohranjale. Sava upada po celotnem toku in se razliva v srednjem in spodnjem toku. Krka poplavlja in v zgornjem toku upada, v spodnjem toku pa ima ustaljen pretok 300 kubičnih metrov na sekundo. Poplavne površine ob posameznih rekah v porečju Ljubljanice in ob Pesnici se počasi zmanjšujejo. Na običajnih mestih se razlivajo Ledava v spodnjem toku in Dravinja.
V naslednjih urah lahko ob močnejših krajevnih nalivih hitro narastejo posamezne manjše reke in hudourniki. Tako je narasla Gradaščica, ki se je v zgornjem toku ponovno razlila, še opozarja Arso in dodaja, da se bodo v ponedeljek pretoki rek zmanjševali.