Slovenija je prejšnji teden ruskega diplomata razglasila za neželeno osebo. Postavili so rok, da mora državo zapustiti najpozneje do četrtka, 28. marca. Podpredsednik vlade Matej Arčon, ki je zadolžen za komunikacijo, je potrdil, da je omenjeni diplomat državo zapustil že včeraj. Odločitev o izgonu diplomata je označil za tehtno in premišljeno.
Na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve so pred tednom dni za neželeno osebo razglasili ruskega diplomata, ki je opravljal aktivnosti, neskladne z njegovim diplomatskim statusom.
Ruskemu diplomatu so dali en teden časa, da zapusti Slovenijo – skrajni rok je bil četrtek, 28. marec. Na novinarski konferenci po seji vlade je podpredsednik vlade Matej Arčon, zadolžen za komuniciranje, dejal, da je diplomat državo zapustil v sredo, torej 27. marca. “Več ne morem komentirati, ker je postopek tajen,” je dodal.
Državni sekretar za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost v premierjevem kabinetu Vojko Volk je prejšnji teden povedal, da je diplomat deloval na vseh področjih družbenega življenja. V okviru njegovih aktivnosti so kritizirali slovensko zunanjo politiko in opravičevali rusko agresijo na Ukrajino.
9. člen Dunajske konvencije o diplomatskih odnosih navaja, da lahko država sprejemnica kadar koli, ne da bi morala pojasniti svojo odločitev, obvesti državo pošiljateljico, da je kateri koli član diplomatskega osebja persona non grata. Če država pošiljateljica noče izpolniti svojih obveznosti ali jih ne izpolni v razumnem roku, lahko država sprejemnica odkloni priznavanje te osebe za člana diplomatskega predstavništva.
Številne evropske države so od začetka ruske invazije v Ukrajini februarja 2022 diplomatske predstavnike Moskve razglasile za nezaželene ali pa so zahtevale zmanjšanje ruskih diplomatskih misij. Zaradi podobnih razlogov kot Slovenija pa je ruske diplomate izgnala Belgija. Kot je v začetku marca za tamkajšnje medije dejal premier Alexander De Croo, so iz države izgnali na ducate t. i. ruskih diplomatov, ki naj bi vohunili za Rusijo.
Slovenija je v začetku aprila 2022 že zahtevala zmanjšanje števila osebja na ruskem veleposlaništvu v Ljubljani na raven slovenskega v Moskvi. S tem se je število osebja na ruskem veleposlaništvu zmanjšalo za 33 oseb, z 41 na vsega osem. Zunanje ministrstvo je takrat na zagovor poklicalo tudi ruskega veleposlanika Timurja Ejvazova in mu izrazilo najostrejši protest ob pobojih ukrajinskih civilistov v Buči in drugih mestih.
Izgnani diplomat Sergej Lemešev je bil po poročanju portala Necenzurirano član ruske obveščevalne agencije SVR. Ena od nalog SVR so vohunske dejavnosti izven Rusije. O tem, kakšne so bile naloge Lemeševa v Sloveniji, ni uradnih informacij. Toda Necenzurirano ugotavlja, da je bil “diplomat” povezan z več deset ruskimi državljani, ki so pri nas bivali s študentskimi vizumi. Po neuradnih informacijah naj bi šlo za študente več manjših univerz, ki so bili starejši od 40 ali celo 50 let, še piše portal. Arčon tega ni želel komentirati.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje