V Sloveniji doslej potrdili šest okužb z virusom opičjih koz

Slovenija 06. Jun 202211:58 > 12:57 1 komentar
Opičje koze
Dado Ruvic/REUTERS

V Sloveniji so do zdaj zaznali šest primerov okužb z virusom opičjih koz. Toliko prijav potrjene okužbe so namreč do danes prejeli na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Pri vseh okuženih naj bi bolezen potekala v blažji obliki.

Do današnjega dne smo v Sloveniji potrdili šest primerov okužbe z virusom opičjih koz. Na NIJZ so pripravili navodila za okužene z virusom opičjih koz, ki se zdravijo v domači oskrbi. Obolelim priporočajo, da ostanejo doma in se umaknejo od ostalih oseb. Svetujejo še pozornost pri pranju oblačil ter ravnanju z odpadki, prosijo pa, da okuženi vse, s katerimi so bili v stiku, obvestijo.

Simptomi običajno izzvenijo po dveh do štirih tednih in običajno niso smrtni. Navodila so pripravili tudi za tesne stike okuženih. Tveganje za okužbo za splošno prebivalstvo je nizko.

Prvi primer opičjih koz so v Sloveniji potrdili 24. maja pri moškem, ki je pripotoval s Kanarskih otokov. Simptome je razvil po vrnitvi domov. Dan kasneje so potrdili drugi primer okužbe, tudi takrat pri osebi, ki je pripotovala iz Španije.

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa je doslej potrdila 780 primerov opičjih koz v 27 državah po svetu, a menijo, da je zelo verjetno število okužb po svetu višje. Ti podatki ne vključujejo okužb v afriških državah, kjer virus velja za endemičnega.

V oddaji N1 STUDIO je v zvezi z virusom opičjih koz gostoval specializant infektologije David Zupančič. Oddajo, v kateri je odgovarjal na številna vprašanja v zvezi z virusom, si lahko ogledate tukaj.

Opičje koze, ki so v primerjavi s sorodnimi črnimi kozami manj huda bolezen, so endemične v nekaterih državah zahodne in srednje Afrike. Bolezen se širi s tesnejšim neposrednim stikom s telesnimi tekočinami okuženih, tipična simptoma pa sta visoka vročina in pojav izpuščajev.

Nedavno je bilo odobreno cepivo, ki ščiti pred okužbo z virusom opičjih koz, a je še nedostopno širši javnosti. Dobro zaščito pred okužbo sicer nudi tudi cepivo proti črnim kozam.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje