Današnji prehod vremenske fronte prinaša nalive in neurja, ki lahko povzročijo nove poplave. Primorsko so že zjutraj zajele nevihte, sredi dneva in popoldne pa se bo pas intenzivnih padavin pomikal prek osrednje Slovenije proti vzhodu. Agencija RS za okolje (Arso) je za območja, ki so jih poplave prizadele že v začetku meseca, izdala opozorilo najvišje stopnje. Vse deli države, razen jugovzhoda, so na zemljevidu opozoril obarvani rdeče. Vremensko dogajanje spremljamo v živo.
Ključni poudarki:
Razmere po Sloveniji smo spremljali v živo:
Satelitska slika današnjega dogajanja
Intenzivna konvekcija ob frontalni coni, ki je Slovenski Istri prinesla obilne padavine in močnejše sunke vetra, se je dopoldne začela nad severnim Jadranom, ob Istri, in se nato širila proti osrednji Sloveniji. Popoldne so nevihte začele nastajati tudi nad južnim Jadranom, padavinski pas se je nato razširil preko Bosne in Hercegovine ter Hrvaške in dosegel vzhodno Slovenijo v večernih urah.
Padavinske razmere se počasi umirjajo. Sicer se, zlasti v zahodni in južni Sloveniji, še pojavljajo občasno močnejše padavine, a ne tako stacionarne in dolgožive kot popoldne.
Današnje vremensko dogajanje med 10.00 in 21.15, posneto s satelitom MSG:
Šestan za N1 o zadnjih informacijah s terena
"Hvala bogu zelo hudo ni bilo nikjer, smo pa zaznali veliko nevšečnosti v Ljubljani. Kar nekaj podvozov je zalilo, tudi Gradaščica je grozila s prelivanjem, a so se razmere umirile," nam je pojasnil poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan. Padavine so se nato proti večeru začele seliti proti vzhodu in severu. V občini Črna je v naselju Topla voda odnesla cesto, sicer pa dežurne službe niso zaznale večjih intervencij. "Kljub temu pa napoved za jutri še vedno vključuje kar obilno deževje, sicer brez nalivov, a v skupni masi bo padlo veliko padavin, predvsem na severu, od Pohorja in Koroške do Kamniško-Savinjskih Alp," je še pojasnil Šestan. Dodal je, da hidrologi ocenjujejo, da naj bi veliki vodotoki prenesli tudi obilnejšo pošiljko padavin. Jutri bo tako po napovedih vremenoslovcev na udaru predvsem ta del, ki je bil najbolj prizadet tudi v prvi ujmi. "A bo voda verjetno sproti odtekala, saj meteorologi ne napovedujejo velikih nalivov," je dodal Šestan.
Kot je še pojasnil, je bil Gradaščica okoli 20. ure na meji prelivanja, a so se razmere umirile. Z besedami Šestana je bilo največ intervencij prav v Ljubljani, nekaj čez 50, v Medvodah pa so dežurne službe intervenirale v 15 dogodkih. "Drugje ni bilo hudo, so pa v Kamniku pravočasno evakuirali 3 družine," je dodal.
Kakšno je stanje na območju Ljubljane?
Tomaž Iglič iz ljubljanske civilne zaščite je za N1 dejal, da je današnje deževje do 20. ure poskrbelo za 50 dogodkov, največ povezanih z vodo. Po besedah Igliča je bila Gradaščica na Viču ob 20. uri na meji prelivanja. Več podrobnosti tukaj.
Arso objavil novo opozorilo: zvečer lahko hitro narastejo manjše reke
Arso je ob 19. uri objavil večerno opozorilo o možnosti poplav večjega obsega. Zapisali so, da lahko zvečer in ponoči hitro narastejo posamezne manjše reke in hudourniki v osrednjem delu države, zlasti na Notranjskem, v predalpskem hribovju ter na območju Karavank in Kamniško-Savinjskih Alp.
Na vseh omenjenih območjih bodo možne poplave ob vodotokih ter poplave padavinske in zaledne vode.
Zaradi spremenjenih odtočnih razmer po zadnjih poplavah, na odsekih kjer so struge hudournikov in rek spremenjene in mestih kjer so še prisotni nanosi materiala in plazine, bo padavinska voda lahko odtekala drugače kot običajno, so dodali na Arsu.
Jutri se bo naraščanje rek nadaljevalo predvsem v severni in vzhodni Sloveniji, tudi na že prizadetih porečjih v prejšnjih poplavah. V tem delu države so možna razlivanja rek. Predvidoma v manjšem obsegu se bosta razlivali Drava in Mura.
Možnost poplav večjega obsega
— ARSO vode (@ARSO_VODE) August 28, 2023
Obnovljeno ob 19. uri
⚠ Zvečer in ponoči lahko hitro in ponekod močno narastejo posamezne manjše reke in hudourniki v osrednjem delu države, zlasti na Notranjskem, v predalpskem hribovju ter na območju Karavank in Kamniško-Savinjskih Alp.
🧵1/4 pic.twitter.com/btUtv6Rx09
Zalit podvoz na Celovški: voznik obtičal in se rešil skozi okno (VIDEO)
Tudi Ljubljano so pozno popoldne zajele nevihte z močnejšimi nalivi. Voda je znova zalila tudi podvoz na Celovški cesti, ki povezuje Šiško in center mesta. Avto je v vodi obtičal, voznik pa se je iz poplavljenega vozila rešil skozi okno.
V Kopru sunek vetra 109 kilometrov na uro
Agencija za okolje je od 8. ure pa do 17.30 na območju Kopra zabeležila 184 milimetrov padavin. Na Letališču Portorož je padlo 128 milimetrov padavin, merilna postaja v Luki Koper pa je izmerila 112 milimetrov padavin.
Ob nevihtah so se pojavljali tudi močnejši sunki vetra, v Kopru je bil ob 15. uri izmerjen najmočnejši sunek vetra 109 kilometrov na uro.
⛈️Nevihtna linija, ki se je obnavljala ob zahodni obali Istre, je povzročila intenzivne padavine na zahodu države - na območju od Slovenske Istre do severne Primorske. Največ padavin smo izmerili v Kopru, kjer je danes od jutra padlo že 184 mm padavin.
— ARSO vreme (@meteoSI) August 28, 2023
🧵1/2 pic.twitter.com/BpSYaQtqNM
Kmetijsko ministrstvo poziva k vnosu popisa škode v aplikacijo Poplave 2023
Kmetijsko ministrstvo je v poplavah prizadete kmete, čebelarje in ribogojce vnovič pozvalo k vnosu informativnega popisa škode v aplikacijo Poplave 2023, saj bodo ti podatki omogočali hitrejše odzivanje države.
Rok za vnos se izteka 31. avgusta ob 12. uri. Podlaga za izplačilo odškodnin pa je prijava škode občinskim in drugim popisnim komisijam. Dostop do aplikacije je možen na podlagi osebno dodeljenega gesla. Vsakemu vnašalcu bo poslan na e-naslov skupaj z navodili in e-naslovom za morebitna vprašanja in pojasnila.
Z aplikacijo se želi po navedbah ministrstva zajeti čim večji obseg neposredne in posredne škode. V izogib napakam so mestoma uvedene tabele. Aplikacija ima tudi obvezna in neobvezna polja, "vendar več, ko bo zbranih podatkov, bolj točna bo ocena škode"." "Vrednostne ocene škode, izražene v evrih, podaja nosilec kmetijskega gospodarstva," so še pojasnili.
Kmetje in ribogojci se za pomoč pri popisu škode lahko obrnejo na območne svetovalce javne službe kmetijskega svetovanja, ki deluje v okviru Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS). Čebelarji pa se lahko za pomoč pri popisu škode obrnejo na javno svetovalno službo v čebelarstvu, ki deluje v okviru Čebelarske zveze Slovenije (ČZS).
Fotografije iz poplavljene Izole
Pod vodo so tudi številne ulice v Izoli.
Hidrolog Polajnar za N1: V torek večina padavin na vzhodu
"Stanje je takšno, kot smo predvidevali," je za N1 okoli pol šestih popoldan povedal hidrolog Janez Polajnar.
“Na Obali je padlo že več kot 150 litrov dežja na kvadratni meter, vendar tam ne dežuje več,” je strnil in dodal, da poplavljata reki Drnica, v spodnjem toku pa tudi Dragonja. Po njegovih besedah se nevihtna linija zdaj pomika proti osrednji Sloveniji, Ilirski Bistrici, Postojni, Kranju in Kamniško-Savinjskim Alpam.
V drugem delu noči na torek bo nato po napovedih meteorologov sledila krajša prekinitev padavin. V torek popoldne pa se bodo padavine ponovno začele krepiti od juga in jugovzhoda.
Več o torkovi vremenski napovedi najdete v prispevku TU.
Nevihte se pomikajo proti vzhodu, vreme se bo umirilo v drugi polovici noči
Po zadnjih podatkih agencije za okolje se bo v naslednjih urah nevihtna linija pomikala proti vzhodu. "Zaradi visokih temperatur bodo v vzhodni Sloveniji možna krajevna neurja s točo. Vreme se bo prehodno umirilo v drugi polovici noči,"
"Od torka zjutraj do srede zjutraj (24 ur) lahko krajevno pade še od 60 do 90 milimetrov dežja. Tudi v sredo bo občasno še deževalo, nevihte bodo možne le v južni Sloveniji," so zapisali.