Po Sloveniji poteka sanacija po najhujši naravni nesreči v zgodovini Slovenije. Med bolj prizadetimi je Črna na Koroškem, kjer dnevno potrebujejo še od 70 do 100 prebivalcev. "Nujno potrebujemo težko mehanizacijo vseh vrst. Še vedno potrebujemo prostovoljce. In še vedno potrebujemo spodbudne besede in občutek, da nismo sami," je povedala županja Romane Lesjak. Prostovoljce, predvsem tiste, ki imajo svoje tovornjake, potrebujejo tudi v drugih krajih.
Poudarki dneva
Dogajanje smo spremljali v živo:
Montažni mostovi tudi v Kamniški Bistrici
Tri mostove na državnih cestah prek Kamniške Bistrice, ki so bili hudo poškodovani v vremenski ujmi, bodo v nekaj tednih začasno nadomestili montažni. Kot so za STA povedali na Direkciji RS za infrastrukturo, bo promet na mostovih v Domžalah in Dolu stekel do konca avgusta, v Zgornjih Stranjah pa predvidoma v začetku septembra.
Občine v Mežiški dolini še naprej potrebujejo prostovoljce
Župan Raven na Koroškem Tomaž Rožen opozarja, da so struge Meže, Suhe, Kotuljke, Strojnske reke, Uršljice in Črnega potoka še bistveno prepolne naplavin, tudi ob samih rekah je ogromno materiala, podrlo je veliko kamnitih zložb. Naplavine intenzivno čistijo, povprečno imajo v občini dnevno okoli 15 delovišč ob strugah, je povedal za STA. "Prostovoljce še potrebujemo, a v manjši meri, za čiščenje posamičnih objektov," je dejal. Ne morejo pa prostovoljci sodelovati pri sanaciji strug vodotokov in pri sanaciji plazov.
Tudi iz nekaterih drugih občin, med drugim iz Črne, Mežice in Prevalj, sporočajo, da še vedno potrebujejo pomoč prostovoljcev pri odstranjevanju posledic ujme. V Mežici v soboto med 8. in 15. uro organizirajo čistilno akcijo. Prostovoljce, ki bodo k njim prihajali iz drugih občin, prosijo, da svoj prihod predhodno najavijo s sporočilom SMS na telefonsko številko 070 199 806.
Čistilno akcijo v soboto organizira tudi štab civilne zaščite na Prevaljah. Tam sicer nemški prostovoljci danes zaključujejo gradnjo še drugega montažnega mostu v kraju, in sicer pri Petrolovi bencinski črpalki, promet čezenj pa bo stekel predvidoma v soboto oz. ko bodo ustrezno uredili še dovozno pot.
Na Koroškem še vedno potekajo intervencijska dela
Predvsem zaradi zemeljskih plazov nekatere koroške občine tudi dva tedna po ujmi še niso zaključile z intervencijskimi deli. Med drugim so v slovenjgraški občini našteli okoli 170 plazov, v dravograjski več kot 240.
Po poplavah so ostali brez doma: skoraj 500 objektov neprimernih za bivanje
V uničujočih poplavah so številni ostali brez svojega doma. Po podatkih vlade je skoraj 500 stanovanjskih objektov neprimernih za bivanje, več kot 30 pa jih je porušenih. Nekaj sto ljudi je zaradi tega še vedno razseljenih.
Krška nuklearka varna tudi ob morebitnem poplavljanju Save
Nuklearna elektrarna Krško (Nek) je zanesljivo obratovala tudi v vremenski ujmi, ki je v začetku meseca prizadela Slovenijo. Kot so sporočili iz Neka, je nuklearka varna tudi ob morebitnih pretokih reke Save, ki bi presegli 10.000 kubičnih metrov na sekundo, kar je trikratnik pretoka ob nedavnih poplavah.
ZPMS poziva: Naredimo vse, da se otroci ne bodo šolali na daljavo
Zveza prijateljev mladine Slovenije poziva odločevalce in pristojne službe, da v naslednjih 14 dneh naredijo vse, da se vsem otrokom zagotovi začetek šolskega leta v šolah. "Zavedamo se, da je največja težava uničena cestna in druga infrastruktura in da je dostop do šol otežen, vendar ne pozabimo, da imajo nekateri otroci uničene domove in domačo računalniško opremo, ki bi omogočala pouk na daljavo," so zapisali.
Poudarili so, da je epidemija koronavirusa pokazala, kako nespodbudno in negativno šolanje na daljavo vpliva na otroke in na učitelje. Dodali so, da imajo pri ZPMS sklad "Polna šolska torba", s katerim lahko pomagajo tistim, ki potrebujejo šolske potrebščine.
V Lučah začetek gradnje zaščitnega zidu na cesti proti Ljubnemu
V Občini Luče so danes začeli graditi zaščitni zid na delu glavne ceste proti Ljubnemu ob Savinji, ki je zaradi posledic nedavne ujme zaprta. Župan Klavdij Strmčnik upa, da bodo čez okoli dva tedna lahko ponovno vzpostavili to pomembno prometno povezavo v Zgornji Savinjski dolini. Po njegovih ocenah bo gradnja zidu trajala najmanj deset dni. "Upam, da bo v 10 do 14 dneh cesta spet prevozna in se bo lahko življenje pri nas spet začelo normalno odvijati," je dejal.
Po poplavah nameravajo porušiti dve naselji s 150 hišami
Po hudih poplavah, ki so v začetku avgusta zajele dobršen del države, so bile med bolj razdejanimi občinami Braslovče. Da bi zagotovili dolgoročno poplavno varnost območja, so se pristojni odločili za na videz radikalen, vendar po besedah župana nujen in edini učinkoviti ukrep. Izseliti nameravajo dve naselji na območju Letuša.
Obilne padavine napolnile tudi Cerkniško jezero
Cerkniško jezero, eno največjih presihajočih jezer v Evropi, je bilo pred obilnimi padavinami v prvih dneh avgusta brez vode. Deževje ga je nato napolnilo, ne pa tudi razlilo do naselij.
Poplav v poletnem času na tem območju po podatkih parka sicer ne pomnijo. Jezero se je do hiš na Dolenjem Jezeru nazadnje razlilo februarja 2014 in novembra 2000, torej ne v poletnem času.
Še ena velika ojezeritev je nastala leta 1971, ko je voda prišla do spodnjega križišča na Dolenjem Jezeru, a je bila tedaj cesta čez nasip 40 centimetrov nižja, zato bi višino vode po njihovih navedbah lahko primerjali s tisto iz leta 2014.
Vodostaj Cerkniškega jezera s pomočjo dveh merilnih postaj Agencije RS za okolje na Gorenjem in Dolenjem Jezeru spremljajo od leta 1954. "Od takrat do danes je jezero avgusta samo enkrat preseglo štiri metre vodostaja, in sicer 18. avgusta 1977, ko so namerili 410 centimetrov. Tistega leta je bil po arhivskih podatkih Arsa vodostaj visok vse leto," so pojasnili.
Obilno deževje novembra leta 2000 je prineslo vodostaj 65 centimetrov nad ograjo mostu v vasi Dolenje Jezero, višina vode pa je segala do sredine spodnjega križišča. Februarja leta 2014 - po žledu - je voda segala do vrha robnika na zgornjem delu parkirišča v vasi Dolenje Jezero.
"A za jesen visoke vode niso neobičajne. Za poletje so. Poleti so domačini vajeni, da namesto jezera gledajo gole požiralnike ter pašnike in travnike, ki jih kosijo, ne pa vode," so dodali upravitelji parka.
Po poplavah 200 tisoč evrov donacij proračunu
Ministrstvo za finance je sporočilo, da je bilo v desetih dneh z donacijami v državni proračun zbranih 200 tisoč evrov in se zahvalilo donatorjem. "Pri odpravljanju posledic poplav lahko pomagate na različne načine, tudi z donacijami v državni proračun," je državljane prek družbenega omrežja X spomnilo ministrstvo za finance.
Pri odpravljanju posledic poplav lahko pomagate na različne načine, tudi z donacijami v državni proračun 💦 💶
— Ministrstvo za finance (@mfinance_gov_si) August 18, 2023
Doslej ste donirali že približno 201.000 evrov. Hvala vsem 🤝
Več informacij ⬇️https://t.co/FpourpYh0M pic.twitter.com/c0FON8Qwfp
Na Prevaljah potrebujejo 30 prostovoljcev
Tudi na Prevaljah potrebujejo dnevno 30 prostovoljcev za odstranjevanje naplavin in čiščenje.
Tudi V Mengšu potrebujejo prostovoljce, predvsem tiste z lastnimi tovornjaki
Tudi v Mengšu potrebujejo prostovoljce, predvsem tiste, ki imajo svoje tovornjake za odvoz materiala.
Humanitarček je objavil navodila za prostovoljce.
Pošta odprla poslovalnico v Črni na Koroškem
Po odpravi posledic poplav je Pošta Slovenije danes znova odprla tudi poslovalnico v Črni na Koroškem. Tako zdaj vse pošte na Koroškem in Savinjskem poslujejo, se pa zaradi prekinjenih cestnih povezav oz. nedostopnosti nekaterih lokacij dostava ponekod na Koroškem in Savinjskem še ne izvaja v celoti, so sporočili iz Pošte Slovenija.
Ker do posameznih naslovov dostop ni omogočen, Pošta Slovenije trenutno dostave ne izvaja v celoti na območjih pošt Mislinja, Prevalje, Mežica, Črna na Koroškem, Rečica ob Savinji in Luče.
Danes odprta pošta v Črni na Koroškem bo poslovala po začasnem delovnem času ob ponedeljkih, torkih, četrtkih in petkih med 9. in 15. uro ter ob sredah med 12. in 18. uro.
📯 Vse pošte na Koroškem in Savinjskem poslujejo!
— Pošta Slovenije (@Posta_Slovenije) August 18, 2023
Velik del zaslug za hitro vzpostavitev poslovanja gre prizadevnim zaposlenim, ki so izdatno pripomogli k odpravi nastalih posledic. Iskrena hvala vsem, ki ste pomagali! 💛 #zanesljivozvami
Več: https://t.co/29nTFQIV2r pic.twitter.com/V5rfph7Ft0
Golob s predsedniki strank o ukrepih za sanacijo posledic ujme
Predsednik vlade Robert Golob se je danes sestal s predsedniki parlamentarnih strank. Kakšni so predlogi strank, najdete v članku na tej povezavi.
Opozorilo geološkega zavoda
Geološki zavod Slovenije opozarja, da ob napovedanih padavinah z možnimi lokalnimi nalivi, obstaja povečana nevarnost sproščanja nestabilnega materiala na območju plazov, ki so se sprožili ob nedavni ujmi. Verjetnost za nastajanje novih plazov na neprizadetih mestih ob trenutni vremenski napovedi sicer ni bistveno povečana, ni pa izključena. Prebivalce opozarjajo, naj bodo pozorni na dogajanje na plazovih ter upoštevajo navodila, ki jih je posredovala civilna zaščita, še posebej, če je bila odrejena evakuacija.
"Potrebujemo spodbudne besede in občutek, da nismo sami"
Humanitarna organizacija Humanitarček je na svojem Facebook profilu zapisala, da v Črni na Koroškem dnevno potrebujejo med 70 in 100 prostovoljcev. "Nujno potrebujemo težko mehanizacijo vseh vrst. Še vedno potrebujemo prostovoljce. In še vedno potrebujemo spodbudne besede in občutek, da nismo sami," povzema Humanitarček besede županje Romane Lesjak.
Objavili so tudi nasvete za prostovoljce.
Aplikacija Poplave 2023 po novem omogoča tudi označitev dni, ko bi lahko nudili pomoč
Aplikacija Poplave 2023 je dopolnjena. Po novem prostovoljcem, ki želijo nuditi pomoč po poplavah, omogoča tudi označitev dni, ko bi lahko odšli pomagat. Za to so se po besedah Sandija Curka iz Civilne zaščite odločili, ker se zavedajo, da imajo tudi prostovoljci svoje načrte in potrebe in na pomoč ne morejo vedno priskočiti takoj.
Po besedah Curka aplikacijo z novimi predlogi posodabljajo dnevno. V četrtek so tako zagotovili možnost, da državljani, ki so pripravljeni pomagati, označijo dneve, kdaj bi lahko pomoč nudili. V kolikor bodo na Civilni zaščiti pomoč na označeni dan potrebovali, bodo prijavljeni prejeli sporočilo z delovnim nalogom, ki bo vseboval vse podatke, kdaj in kam naj pridejo pomagat.
S tem bodo lahko po besedah Curka pri organizaciji dela upoštevali tudi želje in možnosti prostovoljcev, imeli bodo tudi podatek, koliko ljudi imajo na voljo za posamezen dan.
Mesec poziva prizadeta podjetja, naj oddajo vloge, “tudi če so nepopolne”
Delodajalci lahko od včerajšnjega dne prek portala zavoda za zaposlovanje oddajajo vloge za povračilo nadomestila plače v primeru višje sile in delnega povračila za delavce na čakanju na delo. Minister Luka Mesec je podjetja javno pozval, naj čim prej oddajo vloge.
Nadomestni most čez Kamniško Bistrico postavljen predvidoma do konca avgusta
Poplave so v občini Domžale najbolj poškodovale most čez Kamniško Bistrico na Viru, most je neprevozen. Odredili so popolno zaporo. Nadomestni most bo predvidoma urejen do konca avgusta, so sporočili iz občine Domžale.
Nadomestni most bi pomembno razbremenil center Domžal. Čez Kamniško Bistrico pri Vidmu proti naselju Beričevo želijo postaviti pontonski most. Ta bi povezal širše območje Zasavja z osrednjo Slovenijo, še posebej za tovorni promet. Dopis so podpisali županja občine Domžale ter župani občin Dol pri Ljubljani, Hrastnik, Litija, Šmartno pri Litiji, Trbovlje in Zagorje ob Savi. Poslali so ga vladi in pristojnemu ministrstvu.
Sanacijska dela v Domžalah potekajo na več lokacijah
Na severnem delu občine v naselju Nožice, kjer je prišlo do razlivanja Kamniške Bistrice, so v fazi intervencije posredovali gasilci centra za zaščito in reševanje Domžale, prostovoljska gasilska društva gasilske zveze Domžale, gasilske zveze Moravče in gasilske zveze Lukovica ter drugi prostovoljci, ki so prebivalcem pomagali pri črpanju vode in odstranjevanju mulja iz objektov. Pomoč je bila zagotovljena tudi v Depali vasi. Na lokacijah, kjer je bilo prizadeto širše območje, je bil s pomočjo pristojnih služb urejen odvoz odpadkov, ki so nastali zaradi poplav. V naselju Homec – Nožice se je odvoz izvajal še v tem tednu, z danes zaključujejo z interventnim odvozom kosovnih odpadkov, zato lahko občani morebitne druge odpadke oddajo na centru za ravnanje z odpadki Dob brez dodatnih stroškov.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje