Poziv prizadetim podjetjem, naj hitro oddajo vloge, tudi če so nepopolne

Gospodarstvo 18. Avg 202309:59 1 komentar

Delodajalci lahko od včerajšnjega dne prek portala zavoda za zaposlovanje oddajajo vloge za povračilo nadomestila plače v primeru višje sile in delnega povračila za delavce na čakanju na delo. Minister Luka Mesec in direktorica zavoda za zaposlovanje Greta Metka Barbo Škerbinc sta podjetja javno pozvala, naj čim prej oddajo vloge, za mnoga podjetja se rok izteče že 28. avgusta. Zavod je na prvi dan prejel 85 vlog za 448 zaposlenih.

Delodajalci lahko od včerajšnjega dne prek portala zavoda za zaposlovanje oddajajo vloge za povračilo nadomestila plače v primeru višje sile in delnega povračila za delavce na čakanju na delo, ki ju je država uvedla po poplavah. Te so, kot je danes dejal minister za delo Luka Mesec, zajele četrtino države in so po obsegu enake seštevku dosedanjih poplav v samostojni Sloveniji.

Država je podjetjem na pomoč priskočila z ukrepom sofinanciranja čakanja na delo, kjer delavcu pripada 80 odstotkov nadomestila plače, ter nadomestila za primer višje sile, kjer je sofinanciranje 100-odstotno.

Zavod za zaposlovanje se je po besedah Mesca izkazal kot “neverjetno učinkovit”, saj je aplikacijo za ukrepa, ki ju je država sprejela v okviru prvega interventnega zakona, postavil prejšnji konec tedna. Kot napisano, je od včeraj na voljo podjetjem.

15-dnevni rok

Minister je zdaj podjetja pozval, da do 28. avgusta oddajo vlogo, saj se takrat izteče 15-dnevni rok od uveljavitve interventnega zakona, ki velja za vse, ki so delavce na čakanje napotili pred začetkom veljavnosti zakona (torej med 4. in 11. avgustom). “Tudi če so nepopolne, samo oddajte jih, da bomo lahko v prihodnjih tednih začeli obdelovanje podatkov in v začetku oktobra tudi prva poplačila,” je dejal Mesec.

Za vse, ki so ali pa bodo delavce napotovali kasneje, velja, da morajo vlogo oddati v 15 dneh po napotitvi.

Zavod je do zdaj prejel 85 vlog za 448 oseb. Pri tem je bilo 61 vlog za uveljavljanje višje sile za 427 oseb, za čakanje na delo pa 24 vlog za 183 oseb. Zavod bo o vlogah začel odločati predvidoma konec avgusta. Rok za odločitev je 15 dni od popolne vloge. Pri višji sili je rok za izplačilo zadnji dan meseca, ki sledi mesecu izplačila, pri čakanju na delo pa deseti dan. Prva izplačila bodo torej predvidoma 10. oziroma 31. oktobra.

Tudi prek mobilnega telefona

Direktorica zavoda za zaposlovanje Greta Metka Barbo Škerbinc se je sprva zahvalila ekipi. Pojasnila je, da so portal izdelali pretekli (podaljšan) konec tedna, v sredo izvedli testiranje, včeraj ob osmih zjutraj pa omogočili oddajo vlog.

Povedala je, da so glede na stanje v nekaterih podjetjih, ki nimajo dostopa do računalnikov, naredili tak vmesnik, da je mogoče vlogo oddati tudi prek mobilnega telefona. Dodala je, da bodo storitev izboljšali, da bo bolj prijazna za ta način dostopa, a da je oddaja vloge, kar je osnovni namen, mogoča.

Če tudi prek mobilnika ne morejo dostopati do portala, se lahko delodajalci oglasijo tudi na izpostavah zavoda ali pa kontaktirajo z njihovo pisarno za delodajalce, da pridejo predstavniki zavoda k njim.

Tudi Škerbinc je opozorila, da je predvsem pri tistih, ki so delavce napotovali pred 11. avgustom, treba paziti, da ne zamudijo 15-dnevnega roka za prijavo. “Predlagamo, da podjetja vnesejo vlogo, četudi nimajo vseh dokazil, da se varuje rok. Vloga se lahko dopolnjuje kasneje.”

Poudarila je, da mora biti prijavi višje sile priložena izjava delavca v PDF-formatu. V tej delavec zapiše, da ni mogel priti na delovno mesto, in jo podpiše.

Podjetja morajo tudi paziti, da kliknejo “oddaj vlogo”. V tem primeru dobijo avtomatsko generirano povratno elektronsko sporočilo. Če tega podjetje ne dobi, torej postopek oddaje vloge ni bil zaključen. Status vloge je mogoče preveriti na samem portalu, je dejala Škerbinc.

Aktivacija brezposelnih in hitrejše zaposlovanje tujcev

Kot smo pisali včeraj, pa vlada ob pripravi drugega interventnega zakona snuje nove ukrepe, ki zadevajo tudi zavod za zaposlovanje.

Za delavce, ki so napoteni na čakanje na delo, a so zadnji mesec pomagali pri sanaciji, nadomestilo plače ne bo 80-odstotno, temveč 100-odstotno. Pri tem bo 80 odstotkov krila država, ostalo pa sam delodajalec. “Na tem bomo z zavodom začeli nemudoma delati,” je dejal Mesec.

Pripravljajo tudi program javnih del, v katerega bodo prek zavoda povabili brezposelne. Da bi povečali zanimanje, bodo zvišali tudi nadomestila za javna dela, na primer za pomoč v domovih za starejše, pri gradnjah in sanaciji. Tisti s peto stopnjo bodo dobili 100 odstotkov, s šesto stopnjo 110 odstotkov, s sedmo stopnjo 120 odstotkov minimalne plače. Ta trenutno znaša 1.203,36 evra bruto ali 878,48 evra neto.

Tretji ukrep, ki ga predlaga vlada, pa je hitrejše zaposlovanje tujih delavcev. Zavod za zaposlovanje pripravlja nabor profilov, ki jih bomo potrebovali za potrebe sanacije. Zavod bo imel 10 dni za izdajo soglasja za delo, upravna enota pa ima tri mesece za izdajo enotnega dovoljenja.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje