
Vlada Roberta Goloba je zavrnila vse očitke iz interpelacije, ki jo je konec februarja zoper njo vložila SDS, in jo označila za politično motivirano zlorabo parlamentarnega instrumenta. V SDS so interpelacijo zoper vladno ekipo vložili zaradi "premierjevih laži in manipulacij" v zvezi s položajem upokojencev. Vlada v odgovoru na interpelacijo trdi, da izjava predsednika vlade o vplivu reform iz leta 2012, ko je bila na oblasti druga vlada Janeza Janše, temelji na dejstvih.
Potem ko je največja opozicijska stranka SDS konec februarja v parlamentarni postopek vložila interpelacijo zoper vlado Roberta Goloba zaradi “premierjevih laži in manipulacij” v zvezi s pokojninami in položajem upokojencev, je vlada zavrnila vse navedene očitke iz interpelacije.
Po mnenju vlade vložena interpelacija predstavlja zlorabo sicer legitimnega parlamentarnega instrumenta, takšna praksa pa zmanjšuje resnost in kredibilnost instituta interpelacije, ob tem pa odpira vprašanja o političnih motivih stranke SDS, ki jo je vložila.
V SDS so od predsednika vlade zahtevali opravičilo zaradi njegove izjave v eni od večernih informativnih oddaj, saj je po njihovem mnenju izrekel “vrsto laži in manipulacij”. Ob premierju Golobu je podobne izjave izrekla tudi podpredsednica državnega zbora Nataša Sukič (Levica), zaradi česar so v državnem zboru zahtevali njeno razrešitev s položaja, a neuspešno.
“Vlado, ki jo je leta 2012 vodil Janez Janša, sta obtožila, da je kriva za skoraj 20-odstotni padec pokojnin, kar ne drži,” je ob vložitvi interpelacije dejal poslanec SDS Zvone Černač in dodal: “Gre za najvišja predstavnika zakonodajne in izvršilne veje oblasti, njune besede pa imajo veliko težo. Od ljudi na tako pomembnih funkcijah se pričakuje, da ne lažejo in ne manipulirajo, sploh na tako pomembnem področju, kot je področje upokojencev.”

S kakšno izjavo je predsednik vlade razburil SDS?
Spomnimo, da je Golob pred dobrim mesecem v oddaji 24UR Zvečer dejal: “Ravno vlada Janeza Janše je v letu 2012 ob izpeljavi pokojninske reforme pomembno znižala odmerni odstotek za skoraj 20 odstotkov. Od tam izhaja sedanji problem položaja sedanjih upokojencev, ker jim je tista vlada Janeza Janše v resnici znižala njihov položaj.”
Vlada trdi, da je bila izjava predsednika vlade o vplivu reform iz leta 2012 na poslabšanje položaja upokojencev utemeljena na dejstvih.
“Spremembe, sprejete v času vlade Janeza Janše – od znižanja odmernega odstotka, ukinitve rednega usklajevanja pokojnin do zaostritve pogojev za pridobitev pravic – so imele dolgotrajne negativne posledice za velik del upokojenske populacije. Še več, te spremembe so bile sprejete kljub jasnim opozorilom takratni Janševi vladi, da bodo poslabšale socialno varnost starejših,” piše v odgovoru na interpelacijo.
Ob tem ministrski zbor aktualne vlade še dodaja, da interpelacijo razumejo predvsem kot nov poskus ustvarjanja umetnih delitev v družbi in manipuliranja z javnim mnenjem, saj si v vladi ves čas aktivno prizadevajo za izboljšanje položaja upokojencev.
Državni zbor bo skladno s poslovnikom o interpelaciji vlade lahko razpravljal najhitreje 15 dni po prejemu odgovora. Poslanci bi lahko torej o interpelaciji razpravljali v drugi polovici aprila. Po končani razpravi o interpelaciji lahko pobudniki interpelacije predlagajo, naj državni zbor sprejme sklep, s katerim se oceni delo vlade. Najmanj deset poslancev pa lahko zahteva, da se glasuje o nezaupnici vladi, če hkrati s to zahtevo predlagajo izvolitev novega predsednika vlade.
Katere ukrepe je Golobova vlada že sprejela za izboljšanje položaja upokojencev?
V odgovoru na vloženo interpelacijo je vlada naštela še nekaj ukrepov, ki jih je v aktualnem mandatu že sprejela za izboljšanje položaja slovenskih upokojencev. Kot trdijo, so zaradi energetske krize in naraščajočih življenjskih stroškov jeseni 2022 upokojencem pomagali z enkratnim 4,5-odstotnim dvigom pokojnin.

Leta 2023 je bila izvedena 7-odstotna uskladitev pokojnin, v začetku leta 2024 pa še dodatna uskladitev v deležu 8,8 odstotka. Po besedah vladajočih je bila to “največja redna uskladitev pokojnin s povprečno plačo pri nas in življenjskimi stroški v zadnjem desetletju”.
“Povprečna neto starostna pokojnina se je tako od sredine leta 2022 do februarja 2024 povečala za skoraj 16 odstotkov. Tudi letos je že bila izvedena redna uskladitev v višini 4,5 odstotka,” so še zapisali na vladi.
Ob tem so upokojencem, ki so prejemniki socialne pomoči, varstvenega dodatka, in invalidom I. kategorije namenili enkratno pomoč v višini 200 evrov za preprečevanje energetske revščine v letih 2022 in 2023. Kot pravijo na vladi, so upokojence razbremenili tudi s tem, da so dve leti regulirali cene energentov, v najbolj kritičnih mesecih energetske krize pa so znižali DDV na elektriko, plin in daljinsko ogrevanje.
“Kljub političnim pritiskom si bo vlada Roberta Goloba še naprej prizadevala za izboljšanje kakovosti življenja starejših, medgeneracijsko solidarnost in socialno pravičnost. V to smer gre tudi priprava pokojninske reforme, ki je v zadnji fazi usklajevanja s socialnimi partnerji in bo na dolgi rok izboljšala položaj sedanjih in bodočih upokojencev,” so še zapisali v odgovoru na interpelacijo.
Že druga interpelacija vlade v tem mandatu
Gre že za drugo interpelacijo o delu vlade Roberta Goloba. Prvo so poslanci SDS v parlamentarni postopek vložili marca 2023.
Povod zanjo je bila ukinitev samostojnega Muzeja slovenske osamosvojitve, ki ga je ustanovila tretja vlada Janeza Janše, Golobova pa je nato Muzej slovenske osamosvojitve združila z Muzejem novejše zgodovine Slovenije. Kot razlog za interpelacijo celotne vlade so tedaj v SDS navajali tudi ukinitev urada vlade za demografijo, opustitev dolžnega ravnanja na področju zdravstva in na področju preprečevanja nezakonitih migracij …
Predsednik SDS Janez Janša je že ob vložitvi prve interpelacije poudarjal, da gre za “klic k razumu”, premier Golob pa je vztrajal, da je sedanja vlada Sloveniji prinesla normalnost.
Glasovanja po razpravi o interpelaciji aprila 2023 ni bilo, saj poslanci SDS niso predlagali niti sklepa, s katerim bi ocenili delo vlade, niti predloga za konstruktivno nezaupnico.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje