V Zvezi organizacij pacientov Slovenije po ugotovitvah sistemskega nadzora ljubljanske psihiatrične klinike od ministrstva za zdravje zahtevajo poročilo, ali je klinika že uresničila naložene ukrepe. Zahtevajo tudi, da ministrstvo nemudoma odredi nadzore tudi v drugih psihiatričnih klinikah po državi, so zapisali v sporočilu za javnost.
Podobne nadzore, kot je bil nadzor v Univerzitetni psihiatrični kliniki (UPK) Ljubljana, pri zvezi pacientov zahtevajo tudi v psihiatričnih bolnišnicah v Mariboru, Vojniku, Ormožu, Begunjah in Idriji. Vsako nezakonito ravnanje s pacienti je treba nemudoma odpraviti, zakonito nasilje pa podrobno dokumentirati in o njem poročati ter v najkrajšem času v skladu s konvencijo o pravicah invalidov prenehati tudi s tem, so poudarili pri zvezi.
UPK Ljubljana se že dlje časa sooča z očitki o nasilju zaposlenih nad pacienti. Policija je lani po majskem poročanju N1 o sumu nasilja na kliniki sprožila kriminalistično preiskavo in podala kazensko ovadbo zaradi povzročitve lažje poškodbe. Urad ministrstva pa je zaradi očitkov o nasilju na kliniki uvedel sistemski nadzor nad kliniko.
Po več kot letu dni je urad nadzor zaključil konec septembra. V končnem poročilu, izsledke katerega smo podrobno objavili na N1, je navedel, da so nekateri “zaposleni izvajali nasilje nad pacienti tako verbalno kot tudi fizično, za kar obstajajo tako dokumentirana gradiva kot tudi verodostojne priče”.
Priče so komisiji na uradu izpovedale, da so na kliniki videle osebje, ki je uporabljalo blazino pri že oviranem pacientu. Tako je po navedbah prič zdravstveno osebje tiščalo blazino na obraz hudo vznemirjenega pacienta, da bi izgubil zavest in se umiril. Uporaba blazine pri takem pacientu ni le neskladna z zakonom o duševnem zdravju, ki med drugim določa rabo posebnih varovalnih ukrepov le izjemoma, ampak lahko celo resno ogroža pacientovo zdravje oziroma življenje, so zapisali v poročilu.
Ob tem so v Društvu Altra, ki je del zveze pacientov, v javnem pismu poudarili, da uporaba termina “blazina za izgubo zavesti” daje vtis, da gre za uveljavljen pristop, a temu ni tako. Blazina za izgubo zavesti ni posebni varovalni ukrep, ki ga zakon ne ureja. Odrejanje omenjenega ukrepa dokazuje, da so bile trditve o nasilju v UPK Ljubljana upravičene, so navedbe javnega pisma povzeli pri zvezi pacientov.
“Uradni postopki ministrstva za zdravje so dokazali, da so bile navedbe pacientov in zaposlenih zdravstvenih delavcev na kliniki resnične in je zanje vodstvo klinike ves čas vedelo, novinarjem pa je grozilo s tožbami,” so opozorili pri zvezi. Po njihovih besedah tudi druge navedbe v odločbi nedvoumno izkazujejo, da je osebje ravnalo z najbolj ranljivimi bolnicami in bolniki nezakonito, grobo in povsem v nasprotju z namenom, da se njihovo zdravje v bolnišnici izboljša in ne še poslabša.
Zato od ministrstva zahtevajo poročilo, ali je klinika že uresničila ukrepe, ki so bili navedeni v odločbi in je čas za njihovo izvedbo že potekel. Pričakujejo, da ministrstvo v primeru neizvajanja odrejenih ukrepov izvede vse postopke za zagotovitev odgovornosti vodstva UPK Ljubljana.
Zaradi pomanjkljivosti pri delovanju uradnih ustanov in nadzornih mehanizmov v primeru UPK Ljubljana zveza pacientov pričakuje popolno preglednost nadaljnjih nujnih postopkov in sprotno obveščanje javnosti.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!