Oglaševanje

Evropski poslanci obsodili humanitarno katastrofo in izraelsko blokado pomoči Gazi

author
STA
11. sep 2025. 15:17
>
15:53
Otroci v mestu Gaza jedo juho, ki so jo dobili od humanitarnih organizacij
foto: Hamza Z. H. Qraiqea / Anadolu/ Profimedia

Evropski parlament je danes sprejel resolucijo o Gazi, v kateri je obsodil humanitarno katastrofo in izraelsko blokado pomoči v palestinski enklavi. Poslanci so v resoluciji, ki so jo potrdili z večino glasov, tudi pozvali k nujnim ukrepom EU in k sankcijam proti skrajno desnim izraelskim ministrom.

Oglaševanje

Parlament je izrazil globoko zaskrbljenost zaradi katastrofalnih humanitarnih razmer v Gazi in pozval k nujnim ukrepom EU. Poslanci so v resoluciji, sprejeti na plenarnem zasedanju v Strasbourgu, ostro obsodili oviranje humanitarne pomoči s strani izraelske vlade, ki povzroča lakoto na severu Gaze, in pozvali k odprtju vseh ustreznih mejnih prehodov.

Pozvali so tudi k nujni ponovni vzpostavitvi polnega mandata in financiranja agencije ZN za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA). Obenem nasprotujejo sedanjemu sistemu razdeljevanja pomoči, ki poteka pod okriljem ameriško-izraelske Humanitarne fundacije za Gazo (GHF), katere delovanje je za mnoge sporno.

Oglaševanje

Parlament ob tem poudarja, da pravica Izraela do obrambe ne more upravičiti neselektivnih vojaških akcij v Gazi, in izraža zaskrbljenost zaradi nadaljevanja vojaških operacij v Gazi, hkrati pa obsoja uporabo civilistov kot živih ščitov s strani palestinskega islamističnega gibanja Hamas.

Poslanci zahtevajo tudi takojšnje in trajno premirje ter takojšnjo in brezpogojno izpustitev vseh izraelskih talcev, ki jih zadržujejo v Gazi.

Resolucija podpira odločitev predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, da komisija začasno ustavi dvostransko finančno podporo EU Izraelu in predlaga začasno prekinitev trgovinskega dela pridružitvenega sporazuma med EU in Izraelom. To je sicer von der Leyen v sredo napovedala v govoru o stanju v EU v Evropskem parlamentu.

Oglaševanje

Parlament prav tako podpira sankcije EU proti nasilnim izraelskim naseljencem in aktivistom na zasedenem Zahodnem bregu in v vzhodnem Jeruzalemu ter poziva k sankcijam proti skrajno desnima izraelskima ministroma Bezalelu Smotriču in Itamarju Ben-Gviru.

Parlament v resoluciji poziva vse institucije EU in države članice, naj sprejmejo diplomatske ukrepe za zagotovitev zavezanosti rešitvi dveh držav, da bi dosegli napredek pred septembrskim zasedanjem Generalne skupščine Združenih narodov.

"Države članice bi morale razmisliti o priznanju palestinske države, da bi se uresničila rešitev dveh držav," še poziva resolucija, ki je bila sprejeta z glasovi 305 poslancev, 151 jih je glasovalo proti, 122 pa se jih je glasovanja vzdržalo, navaja sporočilo Evropskega parlamenta.

Od slovenskih poslancev v Evropskem parlamentu so resolucijo podprli Matjaž Nemec (S&D/SD), Irena Joveva in Marjan Šarec (oba Renew/Svoboda), Vladimir Prebilič (Zeleni/Vesna) in Matej Tonin (EPP/NSi), proti pa so glasovali Branko Grims, Zala Tomašič, Romana Tomc in Milan Zver (vsi EPP/SDS), je razvidno iz objavljenega dokumenta o rezultatih glasovanja.

Oglaševanje

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih