Nov nočni izraelski napad na severu Gaze: ubitih najmanj 22 ljudi

Svet 11. Dec 202413:35 > 15:29 0 komentarjev
Posledice izraelskega napada na begunsko taborišče Nusejrat
Foto: Abd Elhkeem Khaled/REUTERS

Izrael nadaljuje napade na sever Gaze. V napadu na stavbo v bližini bolnišnice Kamal Advan je vojska ubila najmanj 22 ljudi, v napadu na hišo v begunskem taborišču Nusejrat pa najmanj sedem ljudi. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je medtem dejal, da Izrael postopoma uničuje os zla na Bližnjem vzhodu.

Izraelska vojska je ponoči raketirala zgradbo v bližini bolnišnice Kamal Advan na severu Gaze in pri tem ubila najmanj 22 ljudi, je sporočila palestinska civilna zaščita. Po besedah predstavnika civilne zaščite Mahmuda Basala je izraelsko letalo okoli polnoči izstrelilo tri rakete na trinadstropno zgradbo, kjer je živelo več kot 50 ljudi, in jo v celoti uničilo. Ubitih naj bi bilo najmanj 22 ljudi, med njimi več žensk in otrok.

Reševalcem mrtvih in ranjenih vse do jutra ni uspelo potegniti izpod ruševin, je za francosko tiskovno agencijo AFP povedala ena od prič in dodala, da so številni še vedno ujeti pod ruševinami. V ločenem izraelskem napadu v osrednjem delu enklave je bilo zjutraj ubitih najmanj sedem ljudi. Izraelsko letalo je obstreljevalo hišo v begunskem taborišču Nusejrat, je povedal Basal.

Izraelska vojska že več tednov znova intenzivno obstreljuje sever Gaze, saj po lastnih navedbah želi preprečiti palestinskemu islamističnemu gibanju Hamas ponovno organizacijo borcev na tem območju. Izraelska vojska je sporočila, da sta danes iz osrednjega dela Gaze v Izrael priletela izstrelka, ki so ju zračne sile prestregle.

Po podatkih palestinskih oblasti je bilo od oktobra lani v Gazi ubitih najmanj 44.786 ljudi, od tega večina civilistov. Hamas v Gazi še vedno zadržuje 96 talcev, med njimi je po navedbah izraelske vojske 34 mrtvih.

Izraelski skrajno desni premier Benjamin Netanjahu je medtem dejal, da Izrael postopoma uničuje os zla na Bližnjem vzhodu, ki jo vodi Iran. V mislih je imel t. i. os odpora proti Izraelu, ki jo pod pokroviteljstvom Teherana tvorijo oborožene milice v Iraku, palestinsko islamistično gibanje Hamas v Gazi, šiitsko gibanje Hezbolah v Libanonu in hutijevci v Jemnu.

Po besedah Netanjahuja je bil Izrael 7. oktobra lani, ko so palestinski borci vdrli v južni Izrael in tam pobili okoli 1.200 ljudi, prisiljen v vojno z osjo odpora. Njegova država tako zgolj vrača udarec in omenjeno os postopoma uničuje, je sklenil.

Slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon je medtem na seji odbora DZ za zunanjo politiko ponovila, da bo Slovenija kot pogodbenica Mednarodnega kazenskega sodišča v celoti spoštovala njegovo odločitev glede naloga za prijetje izraelskega premierja. Ob tem je poudarila, da bi bilo treba pri tem upoštevati postopek, kot ga določa zakon o sodelovanju med Slovenijo in ICC. Ta med drugim določa, da v končni fazi o predaji osebe odloči vrhovno sodišče, je poudarila.

Pojasnila je še, da imajo države pogodbenice obveznost prijeti tudi predstavnike t. i. trojke – predsednika, predsednika vlade in zunanjega ministra, ki da se v tem primeru ne morejo sklicevati na imuniteto, čeprav jo po mednarodnem pravu običajno uživajo v primeru dvostranskih odnosov med državami. “V danem primeru gre za predsednika vlade države, ki ni pogodbenica statuta, zato se lahko posledično zastavi vprašanje, če je tudi v tem primeru njegova imuniteta izključena,” je pojasnila in dodala, da je že v primeru ruskega predsednika Vladimirja Putina ob njegovem obisku Mongolije ICC odločil, da bi morala Mongolija obtoženca prijeti.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!