Poljska obmejna straža je v petek iz Belorusije zabeležila več kot 200 poskusov nezakonitega prečkanja zunanje meje Evropske unije in vstopa na Poljsko, so danes sporočile pristojne poljske oblasti.
Po navedbah Varšave so v bližini vasi Bialowieza na meji z Belorusijo tudi odbili “napad na mejo” s strani skupine, ki je štela okoli sto oseb. Tiskovni predstavnik notranjega ministrstva ter koordinator obveščevalnih služb Mariusz Kaminski je za poljske medije dejal, da so razmere na meji nemirne in občasno tudi nevarne.
Omenjene novice neodvisni viri niso mogli potrditi, saj Poljska novinarjem in človekoljubnim organizacijam ne dovoljuje dostopa do obmejnega območja.
Belorusija je danes sporočila, da se je več sto prebežnikov iz Iraka, ki so bili več dni na belorusko-poljski meji, danes vrnilo v domovino. Letala Boeing B747-400 iraške letalske družbe Iraqi Airways je že poletelo iz beloruske prestolnice Minsk in je na poti v iraški Erbil. Še eno letalo naj bi v Erbil poletelo zvečer. Vsa vračanja naj bi bila prostovoljna.
Več tisoč prebežnikov že več tednov poskuša iz Belorusije prečkati zunanjo mejo EU ter vstopiti na Poljsko ali baltske države. EU očita beloruskemu voditelju Aleksandru Lukašenku, da je načrtno vabil prebežnike iz kriznih območij v državo, da bi jih nato poslal na zunanjo mejo EU kot povračilni ukrep za sankcije, ki jih je proti beloruskemu režimu sprejel Bruselj.
Morawiecki kritičen do Merklove zaradi pogovorov z Lukašenkom
Poljski predsednik vlade Mateusz Morawiecki je bil danes kritičen do odhajajoče nemške kanclerke Angele Merkel, ker se je pogovarjala z beloruskim predsednikom Aleksandrom Lukašenkom o stanju na belorusko-poljski meji, ki naj bi jo sprožilo prav ravnanje Minska.
Morawiecki je v pogovoru za nemško tiskovno agencijo dpa dejal, da pozdravlja dejstvo, da je EU vključena v iskanje diplomatske rešitve krize, vendar je bil kritičen do Merklove. “S tem, ko je kanclerka Merkel poklicala Lukašenka, je prispevala k legitimizaciji njegovega režima, medtem ko boj za svobodno Belorusijo poteka že 15 mesecev,” je dejal Morawiecki. “Lukašenko je prav tako zlorabil svoj pogovor z Angelo Merkel. Pretvarjal se je, da se je Merklova strinjala, da bo 2000 priseljencev prepeljala po koridorju v Nemčijo in druge evropske države. In to ni prav,” je dodal Morawiecki.
Merklova je bila deležna številnih domačih in tujih kritik na račun njenih dveh telefonskih pogovorov z Lukašenkom. Njena poteza je sicer sledila vse večjemu obupu več tisoč ljudi na meji, je povedal tiskovni predstavnik nemške vlade Steffen Seibert in opozoril, da so pogovori potekali v sodelovanju z Evropsko komisijo. Seibert je prav tako odločno zanikal petkovo ponovno izjavo Lukašenka, da se je Merklova strinjala glede sprejema beguncev.
Slovenski predsednik vlade Janez Janša je medtem danes na Twitterju opozoril, da je v beloruskih zaporih 887 političnih zapornikov. “887 ljudi, 887 družin, ki jih Lukašenkov režim brutalno zatira. Čudovita država in pogumen narod pod diktaturo,” je še zapisal Janša.
887 political prisoners are held in Belarusian prisons. 887 people, 887 families brutally oppressed by the regime of #Lukashenko. A beautiful country and a brave nation ?? under a dictatorship. #ReleaseAllPoliticalprisoners #StandWithBelarus @Tsihanouskaya @franakviacorka
— Janez Janša (@JJansaSDS) November 27, 2021
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje