V Burkina Fasu nov državni udar, nova oblast napovedala boj s “teroristi”

Svet 01. Okt 202211:02 0 komentarjev
Burkina Faso
Radio Television Burkina Faso/REUTERS

Oborožene sile Burkina Fasa so v petek izvedle državni udar in odstavile predsednika Paul-Henrija Sandaogoja Damibo, ki je to funkcijo zasedel v podobnem državnem udaru pred osmimi meseci. Vojaki so udar razglasili prek javne radiotelevizije, kot razlog za svoja dejanja pa navedli neuspešen boj dosedanjih oblasti z islamističnimi uporniki.

Uniformirani vojaki so dejali, da vodenje države prevzema 34-letni poveljnik Ibrahim Traore, ki bo na mestu predsednika nadomestil odstavljenega predsednika Paul-Henrija Sandaogoja Damibo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

“Odločili smo se, da prevzamemo odgovornost, vodeni z eno samo idejo: obnovitvijo varnosti in integritete našega ozemlja,” so dejali v prenosu.

Ko je Damiba izvedel državni udar januarja letos, je zanj navedel enake razloge, a bil nato pri tem neuspešen, saj je okoli 40 odstotkov državnega ozemlja še vedno izven nadzora centralnih oblasti v Ouagadougouju.

“Daleč od tega, da bi osvobodili okupirana območja, nekdaj mirna ozemlja so prešla pod nadzor teroristov,” so dejali novi voditelji in ob tem zaprli meje, začasno razveljavili ustavo, razpustili vlado in parlament ter zapovedali policijsko uro.

Novi voditelj Traore je do sedaj vodil posebno protiteroristično enoto v severni regiji Kaya.

Usoda odstavljenega predsednika ni znana, še navaja AFP, ki je poročal o strelih, ki so ponoči odmevali v bližini predsedniške palače.

Burkina Faso
Ostavljeni Paul-Henri Damiba (Luc Gnago/REUTERS)

Gospodarska skupnost zahodnoafriških držav (Ecowas) je v izjavi za javnost že strogo obsodila državni udar, ki ga je označila kot “neprimernega” v času, ko naj bi bil storjen velik napredek v smeri povrnitve ustavne ureditve Burkine Faso iz leta 2014, ko se je z odstopom dolgoletnega predsednika Blaisa Compaoreja začela politična kriza, ki državo trese še danes.

Burkina Faso se v zadnjih letih sooča z naraščajočo grožnjo skrajnih islamističnih skupin, ki so povezane z Islamsko državo in Al Kaido, in so prav tako aktivne v njenem sosedstvu, predvsem v Maliju in Nigru.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!