Ob okrepljeni policijski prisotnosti se je v cerkvi na obrobju Moskve odvil pogreb ruskega oporečnika Alekseja Navalnega. Pred cerkvijo se je zbrala množica ljudi, ki je vzklikala pokojnikovo ime in pred krsto metala rože. Navalnega so ob spremljavi skladbe My Way Franka Sinatre in glavne teme iz filma Terminator 2 že pokopali na bližnjem pokopališču. Pogrebni obred je minil brez incidentov in aretacij, Kremelj pa je opozoril na posledice za tiste, ki bi se udeležili nedovoljenih zbiranj.
V Moskvi se je odvil pogreb ruskega opozicijskega politika Alekseja Navalnega, ki je umrl 16. februarja v zaporniški koloniji na severu države. Krsta z njegovim truplom je nekaj čez poldne prispela v cerkev v moskovskem okrožju Marin, pred katero se je zbrala množica ljudi. Po poročanju CNN so zbrani prihod krste pospremili z aplavzom in vzklikanjem imena pokojnega politika ter protivojnih gesel. Ker pred cerkvijo v ograjenem prostoru ni dovolj prostora, so se ljudje zbrali tudi na ulicah, poroča dopisnik BBC.
Pogrebni obred se je končal po dobri uri, ob ponovnem prihodu krste iz cerkve pa je množica znova vzklikala gesla, uperjena proti ruskim oblastem. Zbrani so po poročanju BBC med drugim vzklikali, ‘morilci’ in ‘Rusija bo svobodna’ ter pred pogrebno procesijo metali cvetje. Navalnega so že pokopali na pokopališču Borisov, med spuščanjem krste pa so v ozadju predvajali skladbo My way Franka Sinatre. Za tem so predvajali še glavno temo filma Terminator 2. Uradna govorka njegovega ekipe Kira Jarmiš je obrazložila, da je bil po mnenju Navalnega to najboljši film na svetu.
Prostor pred cerkvijo je bil ograjen, varovalo pa ga je večje število policistov in drugih varnostnih služb. Obred je minil brez incidentov ali aretacij. BBC današnji pogreb ocenjuje kot nadrealističen. V Kremlju so sicer posvarili pred drugimi nedovoljenimi zbiranji v spomin na Navalnega. “Vsako nedovoljeno zbiranje bo v nasprotju z zakonom. Tisti, ki se ga bodo udeležili, bodo zato odgovarjali v skladu z veljavnimi zakoni,” je v petek na rednem pogovoru z novinarji povedal tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov.
Izpred moskovske cerkve so sicer poročali, da je bil nekaj časa blokiran mobilni signal. Sodelavci organizacije, ki jo je vodil Navalni, so namreč želeli slovo od njihovega kolega prenašati v živo, kar je bilo onemogočeno. Kljub temu je nekaj posnetkov prihoda krste le zakrožilo po spletu.
Na pogrebu starši, ne pa tudi žena in otroci
Na pogreb sta prišla starša pokojnega oporečnika Anatolij in Ljudmila Navalni, medtem ko naj bi njegova žena Julija Navalna zaradi varnosti ostala v tujini. Ta se je v na družbenem omrežju Instagram možu zahvalila za 26 let popolne sreče. “Ne vem, kako naj živim brez tebe, vendar se bom trudila, da boš ti, tam zgoraj, srečen in ponosen name,” je dopisala.
Tiskovna predstavnica ekipe Alekseja Navalnega Kira Jarmiš se je zahvalila vsem, ki so prišli na pogreb. “Zelo sem hvaležna vsem, ki so danes prišli v cerkev, in tistim, ki bodo prišli na pokopališče,” je dejala v posnetku na kanalu YouTube. Ob tem je dejala da so na obzorju težki časi in velike težave. “Zato ne smemo izgubiti upanja,” je sklenila.
Pred cerkvijo so se po pisanju BBC zbrali tudi veleposlaniki nekaterih tujih držav, med drugim predstavniki ZDA, Nemčije in Francije. Kot je zjutraj sporočilo ministrstvo za zunanje in evropske zadeve, se bo pogrebne slovesnosti udeležila tudi slovenska veleposlanica v Rusiji Darja Bavdaž Kuret.
Ruske oblasti so več kot teden dni po smrti Navalnega njegovo truplo v soboto končno izročile materi Ljudmili Navalni. Ta je pred tem Moskvo obtožila, da jo skuša prisiliti, naj sina pokoplje na skrivaj. Podporniki Navalnega so nato več dni iskali prostor za pogrebno slovesnost in se pritoževali, da jih ruske oblasti pri tem ovirajo. Vzroka za smrt enega najglasnejših kritikov ruskega predsednika Vladimirja Putina še niso razkrili. Številne zahodne države odgovornost za njegovo smrt pripisujejo prav Putinu. Tudi zunanja ministrica Tanja Fajon je izrazila prepričanje, da je odgovornost za smrt na strani Putina. V luči tega je Slovenija opravila pogovor z ruskim veleposlanikom v Ljubljani Timurjem Ejvazovom ter mu izrazila skrb in ogorčenje.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje