Veste, kdo je prvi začel kazati sredinec? Gesta je stara že več kot 2000 let

Ko posameznike nekaj močno razburi, pokažejo sredinec. Gre za žaljivo gesto, ki pa ni iznajdba zadnjih desetletij. Uporabljali so jo namreč že v antični Grčiji.
Oglaševanje
Kazanje sredinca so pred približno 2.500 leti razvili antični Grki, piše ameriška medijska hiša CNN. Kako je skozi tisoče let postalo vulgarna gesta?
V članku iz leta 2017 je Max Nelson, ki preiskuje klasične civilizacije, zapisal, da je bila gesta lahko šala, žalitev ali vabilo k spolnosti, piše CNN.
Njen ljubitelj naj bi bil tudi antični dramatik Aristofan, saj v več dramah omenja t. i. dolgi prst.
Gesta je nato prešla tudi v stari Rim, kjer so jo imenovali "nespodobna cifra". Gaj Julij Cezar, znan tudi kot Kaligula, je svoje podložnike denimo prisilil, da so mu poljubili sredinec, s čimer jih je ponižal.
Danes sredinec dvignemo v zrak, kaj pa v antični Grčiji?
Čeprav danes sredinec dvigujejo v zrak, pa ni znano, ali so tudi Grki in Rimljani prst iztegnili v zrak, kot se to počne danes. Nelson predvideva, da so ga morda kazali vodoravno oziroma v druge smeri.
Priljubljenost dvigovanja sredinca je v srednjem veku upadla. Razlog za to raziskovalci pripisujejo večjemu vplivu Katoliške cerkve in njenemu neodobravanju spolnih gest. Združene države Amerike je gesta zaobjela konec 19. stoletja s prihodom italijanskih priseljencev, še piše CNN.
Ponovno popularnost pa je sredinec, kot ga poznajo danes, pridobil v sredini 20. stoletja. S tem denimo v Evropi in ZDA še danes izkazujejo nezadovoljstvo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje
Oglaševanje
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje
Oglaševanje
Najbolj brano
Oglaševanje
Oglaševanje