Ob razgretem političnem dogajanju, ki ga zaznamuje tudi razprava o zakonu o nalezljivih boleznih in demografskem skladu, se je iz parlamenta z gostoma – vodjo poslanske skupine SD Matjažem Hanom in vodjo poslanske skupine NSi Jožefom Horvatom – javljal Miha Orešnik.
Po vladni tiskovni konferenci, na kateri so nastopili premier Janez Janša ter podpredsednika vlade, gospodarski minister Zdravko Počivalšek in obrambni minister Matej Tonin, smo dogajanje v DZ analizirali z gostoma: z vodjo poslanske skupine SD Matjažem Hanom in vodjo poslanske skupine NSi Jožefom Horvatom.
Premier Janša je na tiskovni konferenci povedal, da koalicijski poslanci ne bodo podprli zakona o nalezljivih boleznih, češ da je politično ozračje preveč razgreto. Prav tako bo koalicija po besedah predsednika vlade predlagala preložitev glasovanja o nacionalnem demografskem skladu.
Ustavno sodišče je zakonodajalcu naložilo, naj do 3. avgusta odpravi neskladnost zakona o nalezljivih bolezni. “Tudi mi smo si želeli široke razprave, a preprosto to ni možno, začnejo se parlamentarne počitnice. Vzeli si bomo čas in do jeseni pripravili novo različico zakona,” je povedal Horvat in poudaril, da ta odločitev sicer pomeni, da (v NSi) obračajo hrbet ustavnemu sodišču. “Nobene katastrofe ni, prav je, da to naredimo,” je dejal. Poslanka SDS Alenka Jeraj je sicer v oddaji N1 STUDIO še včeraj povedala, da pričakujejo podporo zakonu.
Ker si je koalicija premislila in umaknila podporo zakonu o nalezljivih boleznih, ki mu je državni svet v ponedeljek izglasoval veto, je Han Horvata vprašal, ali se mu zdi vredno, da so bili zaradi procesa sprejemanja zakonodaje pred DZ popljuvani poslanci, vključno s Horvatom.
Kupčkanje
“Ker je jutri glasovanje o novem ministru za digitalizacijo, so v koaliciji ugotovili, da bodo poslanci Desusa morda podprli ministra, če se danes ne odloča o zakonodajnih predlogih. Gre za kupčkanje,” je komentiral Han in menil, da bi funkcijo ministra za digitalizacijo lahko opravljal državni sekretar v kabinetu predsednika vlade.
“Če jutri minister za digitalizacijo ne bo potrjen, bomo imeli več težav s črpanjem sredstev, pri digitalizaciji pa bomo še bolj zaostajali,” je povedal Horvat. Medtem je Han povedal, da bo, kdor bo jutri podprl ministra, de facto v koaliciji. “Jutri bomo jasno videli, kdo je v opoziciji in kdo v koaliciji,” je menil. Pri tem je imel v mislih poslance stranke Desus. Menil je, da glasovanje proti imenovanju Marka Borisa Andrijaniča na funkcijo ministra za digitalizacijo ni nedržavotvorno dejanje. Prav tako je komentiral, da se mu zdi neodgovorno, kako hitro se je na glasovalnem dnevnem redu znašel Andrijanič.
Po mnenju Horvata je v koaliciji tisti, ki je podpisal koalicijsko pogodbo, torej tri stranke. Kot je menil, lahko pa zakonodajne predloge podprejo tudi člani opozicije. Prav tako je po mnenju Horvata narobe, da se poslanca narodnih manjšin dojema kot jeziček na tehtnici. Obregnil se je tudi ob to, da je Han poslanca imenoval “manjšinca”. To je po njegovem slabšalno.
Če bo vlada dnevno preračunavala, ali ima ali nima dovolj glasov, to ne bo dobro za Slovenijo, je še povedal Han in izpostavil, da se približuje nov val bolezni covid-19. Horvat je sicer menil, da je koalicija še vedno operativna. Kot je povedal, se bodisi zgodi “glasovalni valjar” (koalicija ima več kot šestdeset glasov) bodisi se mora koalicija le bolj potruditi za potrditev zakonodaje, ki razdeljuje državni zbor.
Vodja poslanske skupine NSi je ponovil stališče predsednika stranke Mateja Tonina in povedal, da si v NSi ne želijo novega zapiranja države. Kot je povedal, je cepiv dovolj, zato je po njegovem odgovornost na posameznikih.
Han se je, enako kot predsednica stranke SD Tanja Fajon, zavzel za predčasne volitve. V parlamentu, kjer da se ne ve, kdo pije in kdo plača, bi po mnenju Hana ogenj lahko pogasili z volitvami.
Celotno oddajo si lahko ogledate tukaj:
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!