
Na Tajskem je v ponedeljek slon presenetil prodajalko. V iskanju hrane je namreč prikorakal v trgovino in si privoščil prigrizke.
Lačnega slona so varnostne kamere ujele v trenutku, ko je vstopil v trgovino in si postregel s prigrizki. "Tistega dne je bil promet precej slab. Okoli 14. ure je slon kar prikorakal v trgovino. Skušala sem ga odgnati. Dejala sem mu, naj se ne približuje," je za CNN povedala lastnica trgovine Kamploj Kakaev.
Trgovina sicer stoji v provinci Nakon Ratčasima na severovzhodu Tajske, nedaleč od glavnega mesta Bangkok, v bližini narodnega parka Kao Jai, zato so sloni pogosto v okolici.
"Običajno ga vidimo, ko gre mimo. A nikoli prej še ni vstopil v trgovino ali komu kaj naredil," je dodala lastnica. Tokrat je bil 27-letni samec po imenu Plaj Biang Lek, ki je domačinom dobro znan, očitno preveč lačen, da bi se zmenil za prodajalko.
"Bilo je kar smešno"
Kakaev je povedala, da je ostal približno deset minut in si privoščil različne prigrizke. Čeprav sloni običajno raje jedo banane, bambus in travo, se je Biang Lek odločil za sladkarije. "Prišel je do pulta s sladkarijami, blizu zamrzovalnika. S trobcem je nežno odmaknil zamrzovalnik, da ga je lahko stisnil notri," je poudarila.
Dodala je, da je Biang Lek hrano pregledoval s trobcem. Pojedel je okoli deset vrečk sladkarij, ki so stale po približno en evro. Privoščil si je tudi sušene banane in arašidove prigrizke. Drugi slon je ostal zunaj trgovine in ga, kot je dejala lastnica trgovine, verjetno čakal.

Na pomoč so poklicali gozdarje iz narodnega parka, ki jim je slona po dolgotrajnem prigovarjanju uspelo odgnati proč. 27-letni samec je sicer po besedah Kamploj Kakaev pogosto v bližini, vendar da ni nevaren. "Mislim, da si je zaželel le prigrizkov," je dejala.
Po nenavadnem obisku je skupina za zaščito prostoživečih živali lastnici trgovine ponudila plačilo za slonov obisk. "Bilo je kar smešno," je dejala.
Upadajoča populacija
Sloni, ki na Tajskem veljajo za nacionalno žival, so v zadnjih desetletjih doživeli močan upad populacije v naravi, predvsem zaradi turizma, sečnje gozdov, krivolova ter širjenja človekovega vpliva na njihova naravna območja.
Strokovnjaki ocenjujejo, da je število slonov v tej državi upadlo na približno 3.000 do 4.000 primerkov, čeprav je še v začetku 20. stoletja ta številka presegala 100.000.

Skupina lokalnih prostovoljcev v narodnem parku Kao Jai si prizadeva, da bi slone z območja parka obdržali stran od stanovanjskih naselij.
"Vedenje slonov se je spremenilo – hrano iščejo ne le po sadovnjakih ali kmetijah, temveč vse pogosteje prihajajo k človeškim bivališčem," je za CNN povedal 44-letni domačin in prostovoljec Tanongsak Čangin.
Slon Biang Lek že prej oropal več krajev
Slon Biang Lek je po njegovih besedah že pred ponedeljkovim dogodkom "oropal" več krajev, pri čemer si je celo poškodoval konec trobca, ko je v neki hiši razbil stekleno omarico. "Zdaj živi v vasi, kar je nenavadno za slona. Kot da se noče več vrniti v gore. Lažje mu je ostati med hišami," je dejal.
Srečanja med ljudmi in sloni so po njegovih besedah pogosta in lahko tudi nevarna. V preteklosti so sloni že poškodovali avtomobile. Narodni park Kao Jai je dom približno 140 do 200 azijskim slonom, Tanongsak pa je poudaril, da se njegova skupina trudi območje ohraniti varno tako za slone kot ljudi.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje