“Naslednjih 5 do 10 zim bo grozovitih, če ne bomo ničesar storili”

Gospodarstvo 29. Avg 202207:51 6 komentarjev
drag plin
N1

Belgijska ministrica za energetiko je države Evropske unije posvarila, da jih čaka "pet do deset grozovitih zim", če ne bodo umetno zmanjšale cene zemeljskega plina in jo razvezale od cene elektrike, poroča BBC.

Vse glasnejši so pozivi k uvedbi vseevropske kapice na ceno zemeljskega plina, poroča BBC. Države Evropske unije se z visokimi cenami plina spopadajo vse od ruskega napada na Ukrajino in posledičnih sankcij Rusije na energetskem področju.

Zahodne države poskušajo v podporo Ukrajini omejiti uvoz ruskega plina in nafte. Po navedbah BBC je 40 odstotkov plina v EU lani dobavila Rusija, ki je prav tako omejila dobavo.

Belgijska ministrica za energetiko Tinne Van der Straeten je na Twitterju zapisala, da morajo biti cene plina v Evropi nemudoma zamrznjene, in dodala, da je povezava med ceno plina in elektrike umetna in zato potrebna reforme. “Naslednjih pet do deset zim bo grozovitih, če ne bomo ničesar storili,” je zapisala. “Ukrepati moramo na evropski ravni in omejiti cene plina,” je še pozvala Stareten.

Tudi cene elektrike so v Evropi znatno poskočile in ta teden po poročanju BBC dosegle rekordne vrednosti. Plin je sicer pomemben vir za proizvodnjo elektrike.

V Nemčiji je cena elektrike po pogodbi za naslednje leto v petek dosegla 995 evrov na megavatno uro, v Franciji pa celo 1.130 evrov na megavatno uro. To po poročanju AFP v obeh državah pomeni več kot desetkratno povečanje v primerjavi z lanskim letom.

Nemčija ostaja optimistična

“Ustaviti moramo to norost, ki se sedaj dogaja na energetskih trgih,” je dejal avstrijski kancler Karl Nehammer. Pozval je k nižjim cenam elektrike in zahteval, da cene elektrike in plina postanejo neodvisne med seboj.

Vladimirju Putinu ne moremo dopustiti, da določa ceno elektrike v Evropi,” je še dodal. Nemčija, največja uvoznica ruskega plina v letu 2020, hiti s polnjenjem svojih rezerv pred zimo. Nemški cilj je do oktobra napolniti svoje kapacitete do 85 odstotkov, za dosego česar pa je Nemčija implementirala tudi ukrepe varčevanja z energijo, še piše BBC.

Nemški minister za gospodarstvo Robert Habeck je po poročanju BBC dejal, da so takšni ukrepi – skupaj z nakupom plina od drugih ponudnikov – Nemčiji omogočili, da predčasno doseže svoj cilj. 85 odstotkov kapacitet naj bi bilo mogoče napolniti do začetka septembra.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje