Pomoči v energetski krizi: industrija zadovoljna, mali podjetniki ne

Gospodarstvo 31. Jan 202213:03 > 16:50 0 komentarjev
NE UPORABLJAJ ZA FRIŠNE NOVICE, ZASTARELA SLIKA(Salonit Anhovo)
Alen Milavec/Bobo/arhivska fotografija

"Shema pomoči podjetjem je korak v pravo smer," je predlog ukrepov, s katerimi želi država podjetjem pomagati blažiti skokovite rasti cen energentov, komentiral generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije Aleš Cantarutti. Predsednik Obrtne zbornice Slovenije Branko Meh pa je opozoril, da je vlada na male obrtnike in podjetnike pozabila.

Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je v predlogu, ki ga je v soboto potrdila vlada, določil pogoje enkratne pomoči za podjetja in kmetijstvo, za katere naj bi država namenila 70 milijonov evrov.

Do pomoči bodo upravičene pravne ali fizične osebe, ki so bile v Sloveniji registrirane za opravljanje gospodarske dejavnosti do 1. 12. 2021. Pogoji, ki jih morajo izpolnjevati, pa so:

  • da ima podjetje vsaj pet zaposlenih,
  • da podjetje ni bilo v težavah že na dan 31. 12. 2019,
  • da ima v strukturi vseh poslovnih prihodkov vsaj pet odstotkov stroškov energije v poslovnem letu 2019,
  • da ima stroške energije v poslovnem letu 2019 najmanj v višini 10 tisoč evrov ter
  • da bodo stroški energije v letu 2022 v primerjavi z letom 2021 narasli za več kot 30 odstotkov.

Počivalšek je pri oblikovanju ukrepov pomoči v energetski krizi sledil predlogu Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) o enkratni pomoči, le da je nekoliko zaostril pogoje.

GZS: Ukrep zajel “velik del najbolj prizadetih”

Generalni direktor GZS Aleš Cantarutti je v odzivu na Twitterjevem profilu zbornice zapisal, da so ukrepi korak v pravo smer, da pa bo krog upravičencev zaradi strožjih pogojev seveda manjši.

“Vlada predlaga za upravičena podjetja tista, ki so imela v strukturi poslovnih odhodkov v letu 2019 vsaj 5 odstotkov stroškov energije, naš predlog je bil 1 odstotek.”

Vseeno pa bo po mnenju Cantaruttija “velik del najbolj prizadetih” zajet. “Pozitivno je, da bodo izplačila do sredine aprila,” je še dejal in dodal, da bodo predlog podrobneje še analizirali.

Cantarutti je izrazil nestrinjanje z oprostitvijo plačila omrežnine, saj gre za dajatev, iz katere se financirajo vlaganja v električno omrežje. “Slovensko omrežje, predvsem nizko- in srednjenapetostno, nujno potrebuje investicije, ki so pogoj za digitalizacijo in e-mobilnost.”

Šimonka: Koliko podjetij bo dobilo pomoči, težko rečemo

Da so ukrepi korak v pravo smer, je dejal tudi predsednik GZS Tibor Šimonka. Povedal je še, da bi si želeli, da bi bili ukrepi že prej in da bo po predlagani shemi upravičencev manj, kot bi jih bilo po predlogu zbornice (po tem bi jih pomoč dobilo 22 tisoč).

Koliko bo upravičencev in kolikšni bodo zneski pomoči, je težko napovedati, saj je uredba še v pripravi, je dejal.

“Pozabljeni” obrtniki in podjetniki

Medtem so pričakovano manj zadovoljni predstavniki malega gospodarstva. Zgoraj navedene pogoje (predvsem tistega glede števila zaposlenih in stroškov energentov) bodo namreč mali obrtniki in podjetniki le stežka izpolnili.

Na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) so danes opozorili, da je vlada pozabila na male obrtnike in podjetnike. Po besedah predsednika zbornice Branka Meha je nepošteno in diskriminatorno, da bi bili mali poslovni subjekti, ki so najranljivejši del gospodarstva, ponovno izvzeti iz ukrepov pomoči.

“Predstavljeni ukrepi vlade za omilitev posledic visokih cen energentov so usmerjeni predvsem v pomoč energetsko intenzivnim podjetjem. Vendar pa so tudi mali obrtniki in podjetniki prizadeti in nujno potrebujejo pomoč,” so Meha v sporočilu za javnost povzeli na OZS.

Poziv, da omilijo pogoje

Na predsednika vlade Janeza Janšo, ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška in ministra za infrastrukturo Jerneja Vrtovca so naslovili prošnjo, da se kriteriji za upravičenost do pomoči nemudoma ustrezno popravijo, da bodo do pomoči upravičeni tudi mali obrtniki in podjetniki.

Po mnenju OZS bi morali biti med prejemniki pomoči tudi podjetja, ki imajo manj kot pet zaposlenih in ki so imela v poslovnem letu 2019 manj kot petodstotni delež energije v strukturi odhodkov. “Obenem menimo, da bi morali omiliti tudi kriterij glede povišanja stroškov za energijo v letu 2022, in sicer s predlaganih 30 na 20 odstotkov,” so zapisali.

Kot so dodali, se je treba zavedati, da imajo tudi podjetja z manj kot pet zaposlenimi visoke stroške za energijo. Danes imajo namreč v podjetjih visoko tehnološke stroje in opremo, tudi robote, ki za svoje delovanje porabijo ogromne količine električne energije.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!