84 odstotkov ljudi na intenzivni negi necepljenih

Koronavirus 23. Sep 202110:57 > 12:46 0 komentarjev
Covid oddelek
Matej Povše/UKC LJ

Vodja oddelka intenzivne terapije na Infekcijski kliniki UKC Ljubljana prof. dr. Matjaž Jereb je povedal, da je na današnji dan na navadnih oddelkih 72 odstotkov necepljenih, na intenzivnih oddelkih pa 84 odstotkov necepljenih. Opozoril je, da povečevanje števila postelj na covid oddelkih vodi v omejevanje drugih programov.

Na intenzivni terapiji se zaradi covida-19 zdravita 102 osebi, v bolnišnicah jih je vsega skupaj 391. Čeprav zadnje dni število novih primerov ni naraščalo, lahko v jesenskem času pričakujemo nov porast okužb, saj gre za sezono okužb dihal, ljudje pa se tudi vedno bolj zadržujemo v zaprtih prostorih.

Število cepljenj se še vedno povečuje. Z enim odmerkom je cepljene 52 odstotkov populacije, z vsemi odmerki pa 46 odstotkov.

Na današnji vladni novinarski konferenci sta gostovala vodja oddelka intenzivne terapije na Infekcijski kliniki UKC Ljubljana prof. dr. Matjaž Jereb in strokovni direktor Pediatrične klinike UKC Ljubljana doc. dr. Marko Pokorn.

Več postelj na covid oddelkih vodi v omejevanje drugih programov

“Razmere v državi niso dobre. Število ljudi, ki potrebujejo bolnišnično obravnavo, raste. Raste tudi število aktivno okuženih ljudi, ki je blizu 14.000. Do konca meseca lahko na oddelkih za intenzivno terapijo pričakujemo od 130 do 140 ljudi,” je uvodoma povedal Jereb.

“Sama postelja je premalo, potrebujemo tudi usposobljeno osebje, ki ga lahko dobimo samo z necovid oddelkov. Tako se omejuje druge programe in narejena je škoda bolnikom, ki potrebujejo operativen poseg ali nek pregled. Zato bi želel pozvati vse posameznike, ki niso cepljeni, pa bi s cepljenjem lahko zmanjšali pritisk na bolnišnice, da se cepijo in odmislijo vse neracionalne, nestrokovne pomisleke.”

Potek bolezni pri delta različici pri ljudeh, ki so kritično bolni, ni bistveno težji kot pri alfa različici, so pa na začetku klinični znaki malce drugačni, je v odgovoru na novinarsko vprašanje povedal Jereb.

V UKC Ljubljana sta trenutno hospitalizirani dve porodnici, ni pa hospitaliziranih nosečnic. Proti koncu nosečnosti lahko bolezen poteka v težji obliki, ena izmed s covidom-19 obolelih nosečnic je po porodu umrla, je opozoril Jereb. “Vse nosečnice, ki še niso cepljene, bi kot prvo pozval, da se cepijo.”

V Sloveniji je na navadnih oddelkih na današnji dan 72 odstotkov necepljenih, na intenzivnih oddelkih pa 84 odstotkov necepljenih. Na intenzivnem oddelku UKC Ljubljana je najmlajši bolnik star 41 let, na navadnem oddelku pa 27 let, je povedal Jereb. Noben od teh dveh bolnikov ni cepljen.

“Za konec ponovno poudarjam, da se strokovnjaki, ki smo vpeti v zdravljenje covida, ne moremo strinjati s tem, da bi bilo treba epidemiji pustiti prosto pot. Potrebujemo orodja za obvladovanje epidemije, najbolj učinkovito pa je cepljenje,” je še dodal.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!