Katere bolnišnice so že prejele molnupiravir za zdravljenje covidnih bolnikov?

Koronavirus 13. Dec 202117:56 0 komentarjev
Bolnišnične naprave in infuzija
Aljaž Uršej/N1

Štiri bolnišnice po Sloveniji so že prejele zdravilo proti covidu-19 molnupiravir, ki je namenjeno zdravljenju odraslih bolnikov z vsaj enim dejavnikom za težji potek bolezni. Protokol izdajanja molnupiravirja na državni ravni sicer še ni usklajen.

V štiri bolnišnice po Sloveniji je danes prispelo protivirusno zdravilo proti covidu-19 molnupiravir, namenjeno zdravljenju odraslih bolnikov z vsaj enim dejavnikom za težji potek bolezni. Po napovedih naj bi bilo zdravilo od danes na voljo v štirih covidnih bolnišnicah, to je v obeh univerzitetnih kliničnih centrih (UKC), v celjski bolnišnici in Kliniki Golnik.

V ljubljanskem kliničnem centru so danes navedli, da izdajanje zdravila danes še ne bo mogoče, ker je treba zanj uskladiti protokol. Režim izdajanja se bo namreč verjetno spremenil, dogovori pa še potekajo, so dodali.

Da protokol izdajanja molnupiravirja na državni ravni še ni usklajen, so naknadno sporočili tudi iz UKC Maribor, kjer danes še niso začeli izdajati zdravila. V sporočilu za javnost so sicer sprva navedli, da bo zdravilo predpisal osebni zdravnik ali drug zdravnik, s katerim ima bolnik prvi stik. Preden ga bo predpisal, pa se bo zdravnik posvetoval z infektologom v mariborskem UKC.

Tudi celjska bolnišnica še pripravlja protokol

Tudi v Splošni bolnišnici Celje, kjer so prejeli 240 škatel zdravila, kar zadostuje za zdravljenje 240 bolnikov, še pripravljajo protokol predpisovanja in izdaje tega zdravila. “Ker se za razliko od ostalih to zdravilo ne aplicira v bolnišnici ampak doma, moramo poleg protokola predpisovanja doreči tudi protokol izdaje,” so pojasnili.

Na Kliniki Golnik so danes prejeli 120 škatel zdravila, ki je na voljo za zdravljenje. Predpisal ga bo družinski zdravnik ali zdravnik v urgentni covidni ambulanti, v bolnišnici pa bodo zdravilo izdali.

Protivirusno zdravilo molnupiravir, ki sicer še ni registrirano, je v uporabo 19. novembra priporočila Evropska agencija za zdravila. Na koronavirus deluje tako, da poveča mutacije v virusu in ga onesposobi tako, da se ta ne more več razmnoževati. Zdravilo je v Slovenijo prispelo minulo sredo in bo zadostovalo za preko 5700 bolnikov.

Zdravilo ni nadomestek cepljenja, pravi Poklukar

S terapijo je treba začeti najkasneje pet dni po pojavu simptomov ali pozitivnem izvidu PCR-testa. Zdravilo je primerno za starejše od 18 let, ženske pa ne smejo biti noseče in morajo uporabljati kontracepcijo ves čas jemanja zdravil in še štiri dni po tem. Predhodno cepljenje ali aplikacija monoklonskih protiteles ni kontraindikacija za predpis molnupiravirja, so danes še pojasnili v UKC Maribor.

Minister za zdravje Janez Poklukar je v petek ob regijskem obisku vlade na Gorenjskem poudaril, da zdravilo ni nadomestek cepljenja, ki je po njegovih besedah edini način za zaustavitev epidemije covida-19. Nova zdravila proti covidu-19 so skrajni ukrep za najbolj rizične bolnike, pri katerih obstaja velika verjetnost, da bo po okužbi s koronavirusom prišlo do težjega poteka bolezni, je opomnil.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!