Predstojnica Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja Tatjana Lejko Zupanc je navedla, da delta različica koronavirusa že zahteva večje kapacitete v bolnišnicah kot predhodne različice. "Žal so se uresničile slabe napovedi, število hospitaliziranih in okuženih strmo raste, kar v bolnišnicah predstavlja probleme," je navedla.
“Žal so se uresničile slabe napovedi, število hospitaliziranih in okuženih zdaj strmo raste, kar v bolnišnicah predstavlja probleme,” je navedla Lejko Zupanc. V UKC Ljubljana tečejo priprave na odpiranje dodatnih kapacitet, je povedala.
“Različica delta zahteva precej večje kapacitete. Odpirajo se novi covidni oddelki, tudi tam, kjer jih v prejšnjem valu ni bilo. Tveganje, da bo nekdo potreboval bolnišnično obravnavo, je pri delti dvakrat tolikšno kot za običajne seve,” je povedala.
V nedeljo smo sicer potrdili 143 okužb, delež pozitivnih je tako znašal 16,1 odstotka. Po podatkih covid-19 sledilnika je bilo opravljenih tudi 6.416 hitrih antigenskih testov (HAG), vse pozitivne na hitrih testih pa preverjajo še z bolj zanesljivimi PCR-testi. Teh je bilo v nedeljo opravljenih 887.
Hospitalizirani tudi mlajši od 40 let
“Prevladujejo bolniki letnik 1961 in starejši, vendar imamo deset bolnikov, kar je petina, mlajših od 50 let. Od teh so tudi štirje mlajši od 40 let. Gre za resno bolne ljudi, dva sta tudi na intenzivni terapiji, izhod bolezni pa je nemogoče napovedati,” je predstavila.
“V bolnišnicah je tudi nekaj cepljenih ljudi. Dva od teh sta na enoti intenzivne terapije. En bolnik s številnimi pridruženimi boleznimi in en mlajši bolnik. Vemo, da cepivo stoodstotno ne ščiti pred težkimi oblikami, je pa razlika med cepljenimi in necepljenimi v korist cepljenih ljudi,” je navedla in pozvala k čimprejšnjemu cepljenju, predvsem tiste, ki imajo dejavnike tveganja in so starejši od 50 let. Pozvala je tudi k upoštevanju ukrepov in nošenju mask.
V UKC Ljubljana bodo povečali kapacitete
V UKC Ljubljana imajo trenutno 50 navadnih covidnih bolnikov in 14 intenzivnih bolnikov. Po državnem načrtu so dolžni imeti 60 navadnih postelj za bolnike s covidom-19 in 25 intenzivnih postelj. “To bomo zagotovo v tem tednu odprli,” je navedla.
Odpiranje dodatnih oddelkov je težava predvsem zaradi velikega pomanjkanja kadra.
Sicer imajo na covidnih oddelkih mešane ekipe, da so bolniki lahko ustrezno preskrbljeni. Več njih ima namreč pridružene bolezni, ko pa se okužijo s koronavirusom, jih namestijo v covidne oddelke, da se okužba ne bi širila dalje.
“Ljudje so utrujeni, siti, skrbi jih,” je Lejko Zupanc komentirala odhode medicinskih sester iz bolnišnic, kot je kazal nedavni primer osebja v ptujski bolnišnici.
O prekinitvi programov bo odločalo ministrstvo
Po napovedih bo strokovna skupina pod vodstvom infektologinje Mateje Logar odločala o predlogu novega semaforja ukrepov. Eno glavnih meril semaforja naj bi bila zasedenost bolniških postelj. “Ko se bo enkrat napolnil center, kjer imamo 150 postelj, bo nastopil kritični trenutek,” je dejala.
O prekinitvi določenih programov bo moralo odločati ministrstvo. “Verjetno se klinični center sam ne bo odločal, da bo programe ustavil,” je dejala.
“Prepričana sem, da bo sčasoma tudi to potrebno, če bo število primerov naraščalo,” je Lejko Zupanc odgovorila na vprašanje, ali se bodo cepljeni tudi morali testirati.
Z današnjim dnem je sicer aktivirana četrta faza strategije za bolnišnično obravnavo covidnih bolnikov. Na ministrstvu za zdravje so za STA pojasnili, da so danes začeli povečevati kapacitete za sprejemanje novih bolnikov v tistih bolnišnicah, ki že zdravijo covidne bolnike, to so oba klinična centra, Splošna bolnišnica Celje in Kinika Golnik.
Prav tako bodo covidne bolnike začele sprejemati tri dodatne bolnišnice, gre za splošne bolnišnice Murska Sobota, Nova Gorica in Novo Mesto. V murskosoboški bolnišnici so za STA pojasnili, da bodo prvega covidnega bolnika sprejeli popoldan, gre za bolnika iz Izole. V tej bolnišnici imajo trenutno rezerviranih 20 postelj za obravnavo covidnih bolnikov.
Bolnišnici v Novem mestu in Šempetru pri Gorici bosta znova postali covidni bolnišnici od srede. V Novem mestu so za STA pojasnili, da bodo za covidne bolnike zagotavljali 23 postelj, od tega 15 na navadnih in osem na intenzivnih oddelkih. V najvišji fazi bodo zdravili 55 covidnih bolnikov, od tega 12 intenzivnih.
Ob tem so navedli, da bodo glede na faze in potek epidemije, skladno z višanjem števila hospitaliziranih, postopno zmanjševali redne programe z zapiranjem operacijskih dvoran in specialističnih pregledov. Na začetku bodo tako zaprli eno operacijsko dvorano, nato postopno do največ štiri. Kot so pojasnili, bodo pri zmanjševanju rednega delovnega programa sledili stopnji nujnosti in številu čakajočih pacientov.
V četrtek bodo v šempetrski bolnišnici znova odprli nov covidni oddelek. Urejati so ga začeli po zadnjem valu epidemije, in sicer na novi lokaciji, na območju urgentnega centra. Po besedah strokovne direktorice šempetrske bolnišnice Dunje Savnik Winkler bodo lahko sprejeli 15 covidnih bolnikov. Na novem oddelku še montirajo opremo, v četrtek pa bo že lahko sprejel prve bolnike. (STA)
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje