Ne gre za množičen upor: za dijake, ki mask ne želijo nositi, našli rešitev

Koronavirus 01. Okt 202113:38 > 15:07 0 komentarjev
dijaki pred šolo
Benoit Tessier/REUTERS

Dijaki 4. letnika Srednje šole Zagorje so se ta teden uprli nošenju zaščitnih mask pri pouku, kar je poželo val navdušenja pri sredinih protestnikih. Nekaj deset protestnikov se je danes v podporo dijakom tudi zbralo pred omenjeno srednjo šolo. A v resnici ne gre za množični upor, ampak za manjše število dijakov, ki ne želijo nositi mask. Šola je včeraj zanje že omogočila spremljanje pouka na daljavo.

Kot je povedala sindikalna zaupnica Karmen Tofolini, ki tudi poučuje na Srednji šoli Zagorje, gre za kombinirani oddelek programa poklicno-tehniškega izobraževanja. “Del dijakov je bil prejšnji teden v karanteni, ta teden pa so se ob vrnitvi v šolo odločili, da ne želijo nositi mask,” je povedala Tofolini. Zaposleni na šoli so po njenih besedah enotni pri upoštevanju preventivnih ukrepov in tudi visoko precepljeni, zato so vztrajali, da se morajo ukrepov držati tudi dijaki. “V tem razredu so tudi dijaki, ki maske nosijo. Pouk se je zato izvajal tako, da so učitelji tiste, ki so nosili maske, odpeljali v drugo učilnico. Včeraj pa je šola odobrila zahtevo, da dijaki, ki ne želijo nositi mask, lahko pouk spremljajo na daljavo.”

Kljub temu je po besedah sogovornice skupina dijakov vložila tožbo zoper šolo. Pod tožbo se je podpisalo enajst dijakov. “Na šoli smo mnenja, da nismo pravi naslov za njihove zahteve, saj se zgolj držimo protokola B, ki ga je predpisalo ministrstvo.”

Na vprašanje, zakaj ravnateljica ni sprožila inšpekcijskega nadzora, Tofolini odgovarja, da niso želeli zaostrovati razmer, da pa ves čas ostajajo v stiku s pristojnim inšpektorjem. To so potrdili tudi na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, v okviru katerega deluje pristojni inšpektorat.

“Vodstvo šole in učitelji se ob tem dogajanju počutimo precej prizadeti, saj smo se vedno trudili biti dijakom prijazna šola,” še poudarja Tofolini.

Šolo obiskuje približno 290 dijakov, ki se po njenih besedah večinoma držijo preventivnih ukrepov. Občutka, da bi nenošenju mask pri pouku naraščala podpora, nima.

Za pojasnila in komentar smo večkrat zaprosili tudi ravnateljico Aljašo Urbanija, a se ni odzvala. Za Svet24 pa je povedala, da so dijaki upravnemu sodišču predlagali začasno odredbo, da jim šola dopusti obiskovanje pouka in omogoči izvajanje izobraževalnega programa brez nošenja mask. Po njenih besedah je pouk na daljavo odredila za čas do odločitve sodišča.

Ravnateljica je še povedala, da si želi, da bi lahko izvajali pedagoški proces mirno in v varnem okolju za vse udeležence, dijake in zaposlene.

Na današnjem shodu v podporo skupini dijakov se je pred šolo zbralo nekaj deset ljudi. Šolo so zaradi varnosti pred shodom izpraznili.

Sviz: Ministrstvo dolžno zaščititi zaposlene

Na dogajanje so se odzvali tudi v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz), kjer so pozdravili ravnanje ravnateljice in zaposlenih. Govorice, da naj bi del učiteljstva dijake podprl, so zavrnili kot “povsem izmišljene in neresnične”.

Ob tem so pozvali ministrstvo, da v zvezi s tožbami ravnateljici in zaposlenim zagotovijo vso potrebno pomoč. “Sindikat ministrstvo hkrati poziva in od njega zahteva, naj aktivno zaščiti zaposlene, ki so zato, ker želijo spoštovati veljavne predpise, izpostavljeni šikaniranju nasprotnikov cepljenja in nošenja mask,” so še zapisali.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!