Okuženih vsak dan več, tudi zaradi različice BA.2. Bomo spet zaostrili ukrepe?

Koronavirus 22. Mar 202214:06 > 14:37 4 komentarji
Ljubljana utrip mesta ulica
Žiga Živulović, Bobo

Včeraj je bilo potrjenih približno 5.000 novih okužb, kar je skoraj petino več kot pred enim tednom. Število novih primerov narašča že tretji teden zapored. Bodo pristojni spet uvedli pogoj PCT in druge omejitvene ukrepe?

Včeraj je bilo potrjenih 4.935 okužb s koronavirusom, kar je 16,7 odstotka več kot v ponedeljek pred tednom dni, ko so potrdili 4.227 okužb. Število novih primerov narašča že tretji teden zapored. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v državi trenutno 35.092 primerov aktivnih okužb.

Prvi razlog za naraščanje okužb je sprostitev ukrepov. Ukinitev množičnega testiranja, polne kavarne, diskoteke in gneča na prireditvah … Vse to prispeva k temu, da se omikron spet bolj širi med prebivalstvom. Drugi razlog pa je različica omikrona BA.2, imenovana tudi prikriti omikron. Pri nas je delež BA.2 po zadnjih podatkih, ki jih objavlja Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), ti so z začetka marca, približno 27-odstoten. Ker je različica bolj nalezljiva od prejšnje, je njen delež iz tedna v teden večji. Podobno kot pri nas je tudi v drugih evropskih državah.

BA.2 se širi po Evropi

Različica omikrona BA.2 je približno 30 odstotkov bolj nalezljiva od osnovne različice omikron. Najprej so jo zaznali na Danskem, zdaj pa postaja prevladujoča v vse več državah. Sosednja Avstrija, kjer je BA.2 že nekaj tednov prevladujoč, je trenutno po številu novih okužb prva v Evropski uniji (skoraj 5.000 primerov na milijon prebivalcev v tedenskem povprečju), Slovenija je na sredini evropske lestvice (1.300 primerov na milijon prebivalcev). Danska, kjer so februarja potrdili tudi po skoraj 8.000 novookuženih na milijon prebivalcev, pa je vrh vala omikrona BA.2 že prešla in je trenutno po številu primerov pri podobnih številkah kot Slovenija. V zadnjih tednih so povsod po Evropi ukinili večino omejitvenih ukrepov.

Toda kot kaže, je ta različica bolj nalezljiva, ne pa tudi nevarnejša. Število hospitalizacij je stabilno. Trenutno je v bolnišnicah približno 350 covidnih bolnikov, med njimi 58 na intenzivnem oddelku. Številke so bistveno nižje od tistih, ki jih je povzročila različica delta. Ker je omikron tako nalezljiv, pa se širi tudi po bolnišnicah, med tistimi, ki so hospitalizirani zaradi drugih bolezni. Kot navaja sledilnik, je trenutno 180 hospitaliziranih, pri katerih je covid vodilna diagnoza (hospitalizirani zaradi covida), preostali pa so hospitalizirani s covidom, torej zaradi drugih bolezni, a okuženi s koronavirusom.

“Dokler je stanje v bolnišnicah stabilno, dodatni ukrepi niso predvideni,” je jasna dr. Mateja Logar, vodja svetovalne skupine. Tudi podatki iz tujine ne kažejo, da bi se število hospitalizacij bistveno povečevalo, kljub naraščanju okužb. Če nas ne bo presenetila kakšna nova različica, se nam, kot kaže, obeta pomlad brez dodatnih zaostritev.

Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Milan Krek pa ob tem dodaja, da se moramo zavedati, da epidemije še ni konec. “Predvsem bi opozoril ljudi, da je virus še vedno tu, čeprav so morda mislili, da ga ne bo. Zelo priporočljivo je, da se izogibajo večjim skupinam in da v zaprtih prostorih nosijo maske, prav tako zunaj, kadar ni mogoče ohranjati primerne razdalje.”

Dobra lastnost v tem trenutku tega virusa je, da se širi med mladimi in ga je relativno malo med ostarelimi, ki so tudi zelo dobro zaščiteni s cepljenjem. V tem trenutku je treba spremljati te razmere, in če se bo zelo hitro poslabšalo kakorkoli, bo treba sprejemati nove ukrepe. Dokler ga obvladujemo in dokler nam ne dela veliko težav v zasedanju urgentnih postelj in tudi sicer postelj, so okoliščine obvladljive. Bi pa ljudje veliko naredili, če bi, kar so se naučili v teh treh letih, tudi spoštovali in upoštevali.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje