Pediatrični oddelki polni, a ne zaradi covida. Ponekod ukinjajo nenujne preglede

Koronavirus 28. Sep 202113:44 > 16:12 3 komentarji

Zaradi močno povečanega porasta respiratornih okužb pri otrocih imajo v novomeški bolnišnici "izjemen naval" in praktično zasedene že vse pediatrične postelje. Otroški oddelki so zaradi virusnih obolenj vse bolj zasedeni tudi v drugih slovenskih bolnišnicah. Najbolj ogroženi so dojenčki, zato zdravniki njihove starše pozivajo, naj starejših sorojencev zdaj ne pošiljajo v vrtec.

V Novem mestu je otroški oddelek poln. “Obstoječ kader takšnega obsega dela enostavno ne zmore več, zato javnost obveščamo, da ukinjamo specialistično pediatrično ambulanto,” so sporočili.

Hospitaliziranih je tudi nekaj otrok, ki v zahtevnejši obliki prebolevajo covid-19, toda večina postelj je zasedena zaradi okužb z drugimi virusi. “Praktično dve sezoni smo imeli napol prazne oddelke, zdaj pa je vse to prišlo za nami,” razmere opiše pediatrinja iz novomeške bolnišnice Tatjana Pavlin.

“Največ je okužb z rotavirusi in RSV (respiratorni sincicijski virus). Večinoma so to dojenčki, ki se okužijo od starejših sorojencev. Zato starše pozivamo, naj starejši otroci ne obiskujejo vrtca, če imajo doma tudi dojenčka. Ti virusi so namreč zelo nalezljivi.”

Medtem ko so bili zaradi epidemije vrtci in šole dolgo časa zaprti, so bili otroci zdravi in doma. “Ker so neprekuženi, zdaj obolevajo zaradi virusov, ki so bolj značilni za poznojesenski in zimski čas. Pri dojenčkih se te okužbe hitro razvijejo v virusno pljučnico, potrebujejo kisik,” pravi pediatrinja.

V Novem mestu tako nimajo več dovolj kadra, da bi opravljali druge, nenujne specialistične preglede. Starše so obvestili, da lahko otroke na pregled naročijo v drugih bolnišnicah ali pa počakajo. Še vedno opravljajo ultrazvočne preglede kolkov dojenčkov in preglede v pediatrični kardiološki ambulanti.

V drugih bolnišnicah za zdaj ni tako hudo kot v Novem mestu. Na Ptuju je otroški oddelek poln. “Nimamo hospitaliziranih zaradi covida-19. Približno tri četrtine otrok v naši bolnišnici ima respiratorne okužbe: RSV, rinoviruse, adenoviroze,” našteva predstojnica otroškega oddelka ptujske bolnišnice, pediatrinja Vera Gušič Ljepovič. Kljub temu ne načrtujejo opuščanja drugih programov. Podobno stanje je tudi v ostalih bolnišnicah.

Na Pediatrični kliniki vse več otrok z RSV

Vse bolj se polni tudi največja otroška bolnišnica, Pediatrična klinika ljubljanskega kliničnega centra. Hospitaliziranih je 99 otrok, še 45 otrok bodo sprejeli danes.

“V zadnjih 14 dneh je sprejemov na otroško kliniko bistveno več iz preprostega razloga, ker so bili leto in pol zaprti vrtci in šole. Virusi, ki se prej niso mogli prenašati med otroki, se zdaj veselo prenašajo. To pomeni za nas veliko več zelo bolnih otrok,” pojasnjuje namestnik predstojnika Pediatrične klinike dr. Matjaž Homan.

Medtem ko je postelj dovolj, skupaj jih imajo 170, je težava pomanjkanje zdravstvenega osebja, predvsem medicinskih sester. Toda za zdaj na Pediatrični kliniki obravnava otrok v specialističnih ambulantah poteka nemoteno.

Da bodo zaradi pomanjkanja kadra “v naslednjih dneh pred dilemo, v kolikšni meri začasno omejiti elektivne programe, da bomo lahko pokrili vsa delovišča”, je že včeraj povedal novi generalni direktor UKC Ljubljana Jože Golobič.

Najbolj ogroženi so dojenčki

Na Pediatrični kliniki imajo dva bolnika s covidom-19, en je onkološki bolnik, drug pa en mesec star dojenček, ki ima RSV, poleg tega pa še okužbo s koronavirusom.

In medtem ko covid-19 otroke redko prizadene v hujši obliki, je RSV lahko nevaren, predvsem za najmlajše. Običajno so na dan sprejeli po 15 otrok z respiratornimi obolenji, zdaj jih tudi do 30, in med njimi so predvsem dojenčki.

“RSV najbolj prizadene otroke, mlajše od 12 mesecev, še posebej dojenčke, mlajše od treh mesecev, zaradi velikosti dihalnih poti,” pravi Matjaž Homan. “Med njimi so še posebej ogroženi dojenčki s pridruženimi boleznimi, prirojeno srčno napako in otroci, ki so prezgodaj rojeni.”

Štirje od teh, ki so hospitalizirani na Pediatrični kliniki, potrebujejo mehansko predihavanje. In ker za enega dojenčka na intenzivnem oddelku skrbijo tri medicinske sestre, nekaj pa so jih morali zaradi posledic epidemije prerazporediti drugam, kadra primanjkuje. Kljub temu bo za vse otroke dobro poskrbljeno. “Zaradi požrtvovalnosti nam uspe zagotavljati varno zdravljenje najbolj bolnih otrok,” zagotavlja Homan.

“Sezona teh okužb se je premaknila. Letos se je začela maja, od konca avgusta pa imamo velik porast. Številke so take, kot jih običajno vidimo januarja, februarja, in tako je povsod po Evropi,” posledice enoletnega zaprtja družbe pojasnjuje zdravnica Tatjana Mrvar z ljubljanske infekcijske klinike.

“Cela generacija je šla skozi sezono, ne da bi prišla v stik s temi virusi.” Tudi ona starše dojenčkov, mlajših od enega leta, poziva, naj starejših sorojencev zdaj ne pošiljajo v vrtec. “Dojenčki so res ogroženi. Ko vsaj malo zrastejo in se okrepijo, bodo bolezen lažje premagali, morda tudi doma.”

Podobno polni so otroški oddelki v mariborskem kliničnem centru: “Bolezni otrok, tako okužbe, kot tudi številne druge težave se pojavljajo izrazito sezonsko. V naslednjih mesecih je moč pričakovati veliko število bolnikov z akutnimi težavami, ki jih bo treba obravnavati takoj oziroma čim prej. Večje krčenje programov pri otrocih torej ne bo prava rešitev. Zaposleni si bomo po najboljših močeh prizadevali, da bomo ustrezno obravnavali vse otroke, ki bodo potrebovali našo pomoč. Morda bo kakšna manj nujna obravnava nekoliko zamaknjena, želimo pa si, da bi do takšnih zamikov prišlo čim manjkrat,” pravi predstojnik Klinike za pediatrijo dr. Jernej Dolinšek in opozarja: “Ob tem je treba omeniti še naprej prisotno ’epidemijo’ otrok s psihičnimi težavami, ki se običajno poglablja nekaj mesecev po začetku šolanja, kar bo še dodatno obremenilo pediatrično kliniko.”

Na urgenco namesto k pediatru

Starši bolne otroke pogosto pripeljejo v bolnišnico oziroma na urgenco, kadar ne morejo do svojega pediatra. “Opažamo, da se to zgodi, ko imajo v zdravstvenem domu kadrovski izpad, ko je kateri od zdravnikov odsoten,” pravi direktorica brežiške bolnišnice Anica Hribar. V Brežicah imajo v zadnjih dveh tednih precej poln otroški oddelek, a še vedno sprejemajo vse paciente in izvajajo vse preglede.

Podobno opažajo na prepolnem novomeškem otroškem oddelku. “Vse večji naval je tudi v urgentnem centru. V veliki meri prihajajo pacienti iz drugih regij, zato še enkrat prosimo, da se ljudje skušajo čim bolj obračati na osebne zdravnike oziroma naj se po nujno medicinsko pomoč odpravijo v kraju, kjer živijo in k nam prihajajo le takrat, ko nimajo druge možnosti,” so zapisali.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje