Na območju BTC, kjer ajdovski podjetnik Ivo Boscarol gradi sosesko Galaksija, rušijo nekdanje Žitove silose.
Kot smo poročali, podjetnik Ivo Boscarol na območju BTC načrtuje gradnjo nove soseske s skoraj tisoč stanovanji, trenutno pa potekajo rušitvena in pripravljalna dela. Projekt Galaksija bo deloval po konceptu t. i. “petnajstminutnega mesta”. Poleg stanovanj bodo na območju še študentski dom, tehnološki park, parkirna hiša s polnilnimi postajami, rekreacijske in športne površine, medicinski center, vrtec, otroška igrišča, parki, restavracije in trgovine.
Galaksija bo zrasla na prostoru, kjer stojijo oziroma so stali silosi in mlin Žita ter poslovne stavbe. Rušitvena dela so se začela pred slabima dvema mesecema in jih je prek kamer mogoče spremljati v živo.
Pri Boscarolu so razmišljali, da bi silose in mlin, ki ne deluje že več kot desetletje, preuredili v hranilnike električne energije, stanovanjske objekte ali prostore za športne dejavnosti. “Vendar so bili ti objekti grajeni po nekih drugih gradbenih standardih, ki danes niso več ustrezni, predvsem z vidika protipotresne varnosti in toplotne izolacije. Na koncu smo se odločili, da jih bomo porušili in naredili prostor novim vsebinam,” je povedal ajdovski podjetnik Boscarol.
Poudaril je, da se zavedajo zgodovinskega vidika silosov in mlina. Zato so jih dokumentirali od zunaj, znotraj in iz zraka, ter pripravili 3D-model. Zgodovino in stare fotografije območja so zabeležili na spletni strani Silosi.net, prek katere je mogoče v živo spremljati tudi rušenje objektov. Družba Xpro je namreč posebej za ta projekt razvila in izdelala posebne kovčke s kamerami, ki jih med različnimi fazami rušenja premikajo po gradbišču.
Kot so za N1 pojasnili v družbi Boscarol, se je rušenje stavbe nekdanjega mlina začelo septembra in so ga že v celoti porušili. “Ostala je le transformatorska postaja, ki napaja celotni kompleks in zato ne bo odstranjena,” so povedali. Silose pa so začeli rušiti predvčerajšnjim, in sicer iz smeri severa proti jugu. Kot je videti na posnetku, so rušitvena dela severnega dela silosa na začetku.
Čim manj vpliva na okolje
Rušitvena dela, ki jih izvaja družba Dolinšek, ne potekajo z razstreljevanjem, kar bi bila ena od možnosti. Da bi bilo hrupa in prašenja ob delih kar najmanj, jih rušijo mehansko z bagri, z vodnim topom pa zmanjšujejo onesnaževanje s prahom. Dela potekajo le čez dan. “Za rušenje bo uporabljena specialna namenska mehanizacija, ki lahko postopno drobi stavbo iz višine 35 metrov proti tlom, več bagrov in buldožerjev, nekaj deset tovornjakov in druga mehanizacija. V celotnem procesu bo sodelovalo več kot 100 usposobljenih delavcev, specialistov, inženirjev, vodij ter nadzornikov,” so pred začetkom del napovedali v ajdovskem podjetju.
Nastali material ob rušenju bodo v čim večji meri skušali ponovno uporabiti pri gradnji novih objektov na tej in drugih lokacijah. Po doslej znanih podatkih med gradbenim materialom ni nobenih nevarnih snovi. “Površine, ki bodo začasno uporabljene za deponije materiala, bodo po končanih delih sanirane in povrnjene v prvotno stanje,” so še zagotovili v družbi Boscarol.
Rušenje silosov bo predvidoma končano do avgusta 2025, kdaj bi lahko začeli graditi nove objekte, pa še ni znano. Trenutno je namreč v postopku sprememba Občinskega prostorskega načrta, sledi izdelava Občinskega podrobnega prostorskega načrta, nato pa pridobivanje gradbenih dovoljenj za posamezne objekte.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje