Obtoženi za sabotaže na železniški infrastrukturi: To je bil klic v stiski

Novogoriško okrožno sodišče obravnava primer 35-letnega Urbana Brica zaradi osmih sabotaž na železniški infrastrukturi. Novogoričan trdi, da je z nevarnimi dejanji na Bohinjski progi hotel le opozoriti na nujnost modernizacije, poročajo Primorske novice.
Oglaševanje
Sodišče je torkovo glavno obravnavo po zaslišanju preložilo za nedoločen čas, saj strokovnjaki pripravljajo dopolnjeno psihiatrično izvedensko mnenje.
Tožilstvo Urbanu Bricu očita osem kaznivih dejanj ogrožanja javnega prometa, poročajo Primorske novice. Obtoženec je lani jeseni in v zimskih mesecih prerezal kable, poškodoval kretnice in odstranil vijake na več železniških postajah na Gorenjskem, v Posočju in na Krasu.
Zaradi njegovega ravnanja je na postaji Vintgar iztiril potniški vlak, kar je povzročilo več kot 300.000 evrov škode. Na postaji Bled Jezero pa je strojevodja komaj preprečil trčenje dveh vlakov.
Bric je očitke priznal že na julijskem predobravnavnem naroku, a sodišče priznanja takrat ni sprejelo. Novogoričan namreč močno zanika namerno ogrožanje človeških življenj in namerno povzročanje velike gmotne škode ter ta nevarna dejanja opisuje kot klic v stiski.
Obtoženec ves čas opozarja na izjemno staro železniško infrastrukturo in popolno ignoranco pristojnih institucij ob njegovih predhodnih elektronskih opozorilih, lastna dejanja pa vidi kot klic v stiski.
Državni tožilec poudaril veliko nevarnost takšnega početja
Državni tožilec Damir Kusić nasprotno poudarja izjemno veliko nevarnost takšnega početja. Tožilec posebej izpostavlja storilčevo dobro poznavanje železniškega sistema in hudih posledic teh sabotaž. Urban Bric je informacije o delovanju železnic namreč redno preučeval in zbiral na spletu ter pri prijateljih.
Predstavniki Slovenskih železnic ob začetku obravnave ostro obsojajo vsakršen vandalizem in kakršno koli opravičevanje nevarnih dejanj. Vodstvo državnega podjetja odločno zavrača prelaganje odgovornosti na upravljavca proge. Pristojni uslužbenci ob tem dodajajo, da so zaradi teh incidentov na infrastrukturi že okrepili varnostne ukrepe in močno povečali nadzor nad progo, še pišejo Primorske novice.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje
Oglaševanje
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje
Oglaševanje