Gasilci se tudi danes spopadajo z obsežnim požarom na Krasu, ki tam divja že več dni. Ogenj je ponoči zajel tudi Trstelj, zaradi česar je v bližini pogorela koča. Evakuacije prebivalcev so bile tekom dopoldneva preklicane, domov so se zadnji vrnili prebivalci kraja Mohorini, ki se mu je ogenj nevarno približal. Požar, ki ga je danes iz zraka pomagalo gasiti 13 plovil, je trenutno pod nadzorom, vendar skrb povzroča napoved, da bo na Krasu ponoči zapihala močna burja.
Za jutri načrtovan prihod 1500 gasilcev
Iz štaba civilne zaščite za severno Primorsko so sporočili, da so razmere "stabilne in pod nadzorom", skrbi pa vremenska napoved za jutri, saj se pričakuje močnejša burja. Ponoči bo ogenj gasilo približno tisoč gasilcev, za jutri pa je načrtovan prihod kar 1500 gasilcev. Na pomoč bodo prišli tudi številni prostovoljci, usposobljeni za sečnjo oziroma za upravljanje z motornimi žagami, so še zapisali v štabu.
Danes je bilo sicer na terenu več kot tisoč gasilcev, imeli pa so tudi izdatno pomoč iz zraka: po dva helikopterja iz Srbije, Madžarske, Italije, po enega iz Slovaške in Avstrije ter dva helikopterja slovenske vojske in en helikopter slovenske policije, letalo slovenske vojske pilatus, hrvaški kanader, prvič sta poleteli tudi letali romunske vojske.
V prvem delu dneva je bila intervencija usmerjena na območje Železna vrata-Trstelj, popoldne pa je gasilcem nekaj več preglavic povzročilo dogajanje na zahodu, so še zapisali v civilni zaščiti.
Nova Gorica vzpostavila preventivni operativni štab
Mestna občina Nova Gorica je vzpostavila preventivni operativni štab in klicni center, ki sta v Sokolskem domu v Prvačini, so sporočili iz civilne zaščite za severno Primorsko. Pri tem sodelujejo štiri krajevne skupnosti: Prvačina, Dornberk, Branik in Gradišče, ki so najbližje požarom. Vzpostavljena je tudi telefonska številka, na kateri so občankam in občanom na voljo za vsa vprašanja: 05 3350107.
Danes nekoliko bolj miren dan, gasilce skrbi napovedana burja
Obsežni požar na Krasu, kjer je sicer gorelo tudi pred tem, traja že pet dni. Po besedah predstavnika Civilne zaščite Ervina Čurliča je bil današnji dan "v primerjavi z zadnjimi tremi bistveno bolj prijazen do gasilcev". A kot je za STA opozoril Čurlič, kljub veliko bolj vzpodbudni situaciji na Krasu še vedno gori, poleg tega je zaradi vetra tudi težko predvideti nadaljnje dogajanje. "Stvari se spreminjajo iz ure v uro, raje ne bi ugibali. Počakajmo, kaj bo prinesla noč," je dodal.
Previden je tudi vodja intervencije Simon Vendramin, ki je za TV Slovenija dejal, da je požar trenutno res pod nadzorom, vendar je ponoči napovedana močnejša burja s sunki do 50 ali 60 kilometrov na uro. Prav veter pa bi lahko požar, ki ga bo ponoči gasilo prek 1000 gasilcev, ponovno razsširil.
Z ognjem obkoljene gasilce rešil kanader
Po družbenih omrežjih je zaokrožil posnetek s prve bojne linije požara na Krasu. Ekipo gasilcev je požar obkolil in jim onemogočil umik, rešil pa jih je kanader, ki je na območje odvrgel vodo. Kaj se je pod Trsteljem pravzaprav dogajalo in kakšni občutki so prevevali gasilce, je za N1 opisal gasilec in avtor posnetka Klemen Gorup.
Njegovo zgodbo lahko preberete v novici Gasilec o dramatičnem posnetku: Ogenj nas je obkolil, rešil nas je kanader.
Romunska Spartana že pričela z gašenjem
Požarišče nad Krasom sta ravnokar preletela romunski letali Spartan in odvrgli vsaka po pet tisoč litrov vode. Ministrstvo za obrambo je pri tem sporočilo, da bosta letali pomagali tudi jutri.
Kot je za STA dejal predstavnik Civilne zaščite Ervin Čurlič, je pričakovati, da bosta danes letali izvedli ogledni prelet. Gašenje s temi letali je namreč nekoliko zahtevnejše, pri odmetu vode pa potrebujejo več prostora, ob tem morajo biti pozorni na gasilce na tleh.
Kako sta letali odvrgli prvo pošiljko vode si oglejte TUKAJ.
Zavod za gozdove poziva prostovoljce k pomoči pri sečnji
Ob požaru na Krasu poteka obsežna prostovoljska akcija čiščenja in širjenja protipožarnih prometnic ter sečnje gozdov okoli vasi, ki se je danes močno okrepila. V akciji sodeluje okoli 300 prostovoljcev, večinoma gozdnih delavcev. Okrepilo se je tudi število mehanizacije za sečnjo in spravilo lesa in gozdno gradbeništvo. Iz zavoda za gozdove vse usposobljene in primerno opremljene delavce k delu znova vabijo v nedeljo, ko bo zbor 7. uri pri osnovni šoli v Komnu.
Več o prostovoljskih gozdarskih aktivnostih si preberite v novici Zavod za gozdove poziva usposobljene in opremljene delavce k pomoči na Krasu
Zaradi donacije se bodo nadomestila gasilcem podvojila
Podjetnik Ivo Boscarol in njegova hčerka Taja Boscarol sta napovedala, da bosta vladi donirala enak znesek, kot ga bo ta namenila za gasilce in prostovoljce. S tem se bodo nadomestila v višini 63 oziroma 94,5 evra na dan podvojila.
Več preberite v novici Ivo in Taja Boscarol bosta za gasilce donirala enak znesek kot vlada
Kako poteka gašenje z letalom Spartan?
Letalo Spartan, ki ga bo Slovenija dobila prihodnje leto, ima na krovu šest do sedem kontejnerjev s skupno kapaciteto šest tisoč litrov vode. Med letom jih z letala odvržejo, in ker so razgradljivi, se v zraku razletijo ter tako ustvarijo oblak vodnih kapljic.
Kako pa poteka polnjenje kontejnerjev, ki jih bosta romunski letali odvrgli nad kraško požarišče, si oglejte TUKAJ.
Gori tudi v bližini Slavnika
Na več koncih je danes zagorelo tudi v občini Hrpelje-Kozina. Dopoldanska požara, enega od teh pod Rodikom, so že pogasili, trenutno pa se borijo z gozdnim požarom na hribu Kotel pri Slavniku. Zaradi težko dostopnega terena je gasilcem onemogočen dostop do žarišča, zato gasilskim enotam pomaga helikopter Slovenske policije.
Več preberite v novici: Zagorelo tudi pri Slavniku, pri gašenju pomaga policijski helikopter
Operativni vodja: Ogenj na Trstelju uspešno zadržujemo
Operativni vodja Sebastijan Čuk je o trenutnem stanju na terenu povedal, da imajo na terenu 1061 gasilcev, ki se z ognjem borijo v 5 sektorjih in enem podsektorju, kjer gasijo posamezna žarišča. Kot je dejal Čuk, zaznavanje žarišč dobro deluje, saj zaznajo skoraj vsako in ga poskušajo čim prej pogasiti.
Dodal je še, da so v dopoldanskem času ogenj kar dobro ukrotili, posamezna žarišča pa je iz zraka zalivalo kar 15 plovil. »Okrepili smo ekipe na območju Trstelja, kjer ogenj uspešno zadržujemo in nimamo informacij, da bi bil hrib ogrožen,« je zaključil Čuk.
V Slovenijo prispela romunska letala
Na Brniku so pravkar pristala letala romunske vojske, ki bodo pomagala pri intervenciji na Krasu. Dve letali Spartan bosta uporabljeni pri gašenju iz zraka, medtem ko bo transportno letalo Hercules skrbelo za logistiko. Letalo Spartan, ki ga bo Slovenija dobila prihodnje leto, ima na krovu šest do sedem kontejnerjev s skupno kapaciteto šest tisoč litrov vode. Med letom jih z letala odvržejo, in ker so razgradljivi, se v zraku razletijo ter tako ustvarijo oblak vodnih kapljic.
Pravkar pristali na Brniku - romunske oborožene sile so v podporo gašenja požara na Krasu poslale 2 Spartana, ki ju spremlja transportno letalo C130 Hercules za logistično podporo. Spartan lahko v enem naletu odvrže 6.000 l vode. #skupajmočnejši #wearenato pic.twitter.com/8JKT5Z6sVj
— Slovenska vojska (@Slovenskavojska) July 23, 2022
Stanje na italijanski strani pod nadzorom
Razmer pa so se umirile na italijanski strani Krasa. Kot poroča Primorski dnevnik, se prebivalci Jamelj in Sabličev lahko vrnejo na svoje domove. Prebivalce Sabličev so evakuirali že v torek, medtem ko so morali prebivalci Jamelj zaradi požara, ki je dosegel dvorišča hiš, domove zapustiti v sredo.
Doberdobski župan Fabio Vizintin je pojasnil, da so razmere na pogorišču na Kremenjaku in pri Sabličih pod nadzorom. Za požarno stražo skrbijo pripadniki civilne zaščite in gozdne straže. Na območjih, kjer je v zraku še vedno veliko dima, pristojni prebivalcem na prostem priporočajo nošenje mask tipa FFP2.
Spomnimo, požar, ki te dni divja na Krasu, je izbruhnil v torek na italijanski strani meje.
Šarec: Ne moremo reči, da smo lahko mirni
V posredovanje ob večdnevnem hudem požaru na goriškem Krasu je močno vpeta tudi Slovenska vojska. Z gašenjem iz zraka pomagajo s helikopterjem, na terenu pa je prisotnih skupno 136 vojakov. Tudi danes je na Krasu minister Marjan Šarec, ki poudarja, da je treba vse sile usmeriti v to, da požar čim bolj "zaprejo". Kot je v izjavi za medije dejal Šarec, so v zraku vsi razpoložljivi zrakoplovi - poleg dveh slovenskih vojaških in enega policijskega še helikopterji iz Avstrije, Hrvaške, Italije, Madžarske, Srbije in Slovaške. V zraku je tudi hrvaški kanader. Pričakujejo tudi madžarsko transportno letalo casa za gašenje, popoldne pa tudi tri romunske, od tega dva spartana za gašenje in herkulesa za logistiko. mSodelovanje in koordinacija potekata odlično, je ocenil. "Za naše vojaške kontrolorje leta je to velik izziv, kajti na tako majhnem prostoru koordinirati toliko zračnih plovil je zelo zahtevno delo, da ne pride do kakšnega trčenja," je dejal. Poleg tega je na požarišču zaradi dima izjemno slaba vidljivost.
Minister ob tem opozarja, da ponovno začenja pihati veter, kar se je dogajalo tudi v minulih dneh in poslabšalo stanje. "Zato ne moremo reči, da smo lahko mirni," je dejal. Prav tako se ne morejo zanašati na padavine, ki jih meteorologi napovedujejo šele za torek, pa še takrat zgolj krajevne nevihte. "Moramo biti previdni in usmeriti vse sile v to, da požar čim bolj zapremo. Zanašati se na dež ni dobra gasilska taktika," je izpostavil.
Zaradi požarov na Krasu onesnažen tudi zrak v Ljubljani
Agencija za okolje je na merilnih mestih Solkan, Nova Gorica, Koper, Ljubljana in Kranj zaznala povišane ravni delcev PM10 v zraku, ki so nastale kot posledica obsežnih požarov na Krasu. Svetujejo, da se prebivalci na teh območjih držijo napotkov Nacionalnega inštituta za javno zdravje, ki med drugim priporoča umik v manj onesnaženo okolje ter zadrževanje v zaprtih prostorih.
Več preberite v prispevku: Zaradi požarov na Krasu onesnažen tudi zrak v Ljubljani.
V sedmih dneh odstranili 120 kosov neeksplodiranih ubojnih sredstev
Na delo je tudi danes državna enota za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi (NUS), ki je v sedmih dneh odstranila 120 kosov v skupni teži 750 kilogramov, je dejal poveljnik enote Darko Zonjič. Ena od štirih ekip, ki so na terenu, trenutno odstranjuje topovsko bombo in ročno granato. Veseli ga, da se gasilci držijo njihovih navodil in gasijo iz "varnih con". Neeksplodirana sredstva so zaradi požara močno pregreta in obstaja nevarnost eksplozij. Teh sicer ne štejejo več, je še dodal Zonjič.
Okoli 270 sekačev ustvarja poseke vzhodno od petkovega požarišča
"Na delu je okoli 270 profesionalnih sekačev in še prihajajo. Med njimi jih je okoli 30 iz Slovenskih državnih gozdov, drugi pa so usposobljeni profesionalni izvajalci. Delo je težko in naporno tudi za profesionalce," je v izjavi dejal vodja območne enote Sežana pri Zavodu za gozdove Boštjan Košiček, ki koordinira delo na požarnih presekah. Dodal je, da je prišlo tudi veliko prostovoljcev, ki lahko odmetavajo les, z motornimi žagami pa jim ne pustijo delati, če niso primerno usposobljeni in opremljeni, da ne bi prihajalo do nepotrebnih poškodb. Tudi v prihodnjih dneh bodo pri delu na posekih dobrodošli vsi, ki želijo pomagati. Biti pa morajo usposobljeni, torej imeti certifikat za delo z motornimi žagami. Po navedbah Košička bodo danes ustvarjali poseke vzhodno od petkovega požarišča.
"Redčiti je treba cesto iz Lipe v Dornberg, kar delajo delavci iz državnih gozdov. Naredili bomo eno preseko, ki gre iz Lipe na jug proti Ivanjemu Gradu, tam bomo izboljšali stanje z vojaško pomočjo, z vojaškim bagerjem," je pojasnil. Delavci v glavnem danes sekajo drevje in ustvarjajo pasove na območjih, kjer kraji segajo do gozda. Tam morajo vzpostaviti nekakšne 50-metrske cone. "Govorimo o krajih pod Trsteljem in krajih, ki so južno od požarišča v Brestoviški dolini," je pojasnil Košiček. Pri delu jim pomaga tudi nekaj mehanizacije, ki jo skušajo kar najbolje izkoristiti, je dodal.
Evakuacija prebivalcev še velja za kraj Mohorini
Materialna škoda zaenkrat na enem objektu
V določenih zaselkih na Krasu je ogenj prišel v neposredno bližino objektov, pri čemer je pogorela koča med Renčami in Trsteljem. Po navedbah župana občine Renče-Vogrsko Tarika Žigona je to zaenkrat edina materialna škoda na objektih. Župan upa, da bo pri tem ostalo, a vremenska napoved tudi za danes ni obetavna. "V določenih zaselkih, kot sta Žigoni in Venišče, je ogenj dejansko prišel v bližino nekaj metrov od hiš. Žal je ena koča, ki se nahaja med Renčami in Trsteljem, pogorela, druga je ostala cela, tako da razen tega objekta trenutno ne štejemo materialne škode in si tudi želimo, da bi pri tem ostalo," je dejal župan občine. Pojasnil je, da se razmere hitro spreminjajo, pri čemer je zelo hvaležen predstavnikom lokalne civilne zaščite, ki so že štiri dni zelo aktivni.
Po njegovih navedbah je potekala evakuacija celotnega kraja Renče, ki šteje okrog 2300 prebivalcev. Za prebivalce, ki so se morali evakuirati iz manjših zaselkov v neposredni bližini kraškega pobočja, so priskrbeli tako možnost nočitve kot prehrano. "Zahvaljujemo se sosedom iz občine Šempeter-Vrtojba, ki so pripravili nočitve pri njih, tako da lahko rečemo, da smo v polni pripravljenosti za današnji dan," pravi Žigon. V Bukovici je prespalo okoli 13 ljudi, večji del pa se je pa preselil v šempetrsko občino, je povedal župan, ki je vesel, da so ljudje prizadevni in se držijo navodil. Požar v Renčah se je sicer umiril, a kot pravi župan, ostajajo v veliki pripravljenosti.
V zraku sedem helikopterjev
V zraku sta v tem trenutku dva helikopterja Slovenske vojske, en policijski helikopter, en slovaški, dva srbska in en avstrijski helikopter, je sporočilo ministrstvo za obrambo. Obenem se s požarom iz zraka bori tudi letalo Pilatus, pričakujemo pa še dva madžarska helikopterja, hrvaški kanader, dva romunska Spartana za gašenje, en Hercules za logistiko in italijanski Casa za gašenje.
Utrujene ekipe bo kmalu zamenjalo okrog 800 gasilcev
Ministrstvo za obrambo je sporočilo, da je na poti na Kras okrog 800 gasilcev, ki bodo na terenu zamenjali utrujene ekipe. Pri gašenju in podpori danes sodeluje tudi 136 pripadnikov Slovenske vojske, ki skrbijo za logistiko in pomagajo pri oskrbi z vodo, so dodali.
[Požar na Krasu]
— Ministrstvo za obrambo RS (@MO_RS) July 23, 2022
Na poti na Kras je že okrog 800 novih gasilcev, ki bodo zamenjali utrujene ekipe, pri gašenju in podpori sodeluje 136 pripadnikov @Slovenskavojska, ki skrbijo za logistiko, pomagajo pri oskrbi z vodo in saniteti. pic.twitter.com/vE0a3V84vF
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!