Več kot tisoč gasilcev se je tudi danes borilo z ognjenimi zublji na Krasu. V štirih vaseh so se oglasile sirene za evakuacijo, več kot 400 ljudi pa je moralo zapustiti domove. Ker je bila pozno popoldne evakuacija preklicna, so se domačini lahko vrnili domov. Pri gašenju so pomagali tudi helikopterji Slovenske vojske in policije ter helikopterji iz tujine. Na pomoč je priletelo tudi hrvaško letalo za gašenje požarov. Čez noč bo na terenu ostalo 516 gasilcev in 126 vozil. Noč bo po pojasnilih Civilne zaščite severna Primorska pestra, saj je zvečer zagorelo v bližini Cerja.
Najnovejše
Dim čutijo tudi na Hrvaškem
Požari, ki so v preteklih dneh zajeli Slovenijo, so prizadeli tudi kraje na Hrvaškem, natančneje Istro in Kvarner.
Več v prispevku Dim čutijo tudi na Hrvaškem: dosegel je Buzet in Labin
Vodja Civilne zaščite Srečko Šestan: "Zaenkrat je požar pod nadzorom"
Vodja Civilne zaščite Srečko Šestan je za N1 povedal, da je pred kratkim zagorelo na grebenu nad spomenikom braniteljem slovenske zemlje na Cerju, tam se je vnel borov gozd. "Za zdaj je ta požar pod nadzorom, ne izgleda nič hujšega," je dejal Šestan. Ogenj in dim sta vidna tudi na nasprotni strani, proti Italiji. Še vedno pa je aktivna tudi požarna linija proti Trstelju, pa so sporočili iz Civilne zaščite severna Primorska.
V nočni straži bo 516 gasilcev in 126 gasilskih vozil. Šestan še upa, da bo vreme jutri gasilcem naklonjeno in da bodo na voljo tudi zračne sile. Trenutno še ni znano, kako velika površina je pogorela. Šestan sicer ocenjuje, da je pogorelo več kot dva tisoč hektarjev veliko območje.
Obrambni minister Marjan Šarec pa je na Twitterju zapisal, da se je požar spet razplamtel, zato je pred gasilci in vojaki težka noč.
Požar se je spet razplamtel, zato gasilce in vojake čaka težka noč. pic.twitter.com/rvyrLSV6dS
— Marjan Šarec (@sarecmarjan) July 21, 2022
Vodja intervencije za N1
Vodja intervencije Simon Vendramin je za N1 povedal, da se ognjeni zublji zdaj širijo severno od naselja Kostanjevca na Krasu, v smeri Renškega vrha in naselja Temnica. Ogenj bodo gasilci med nočjo poskušali zajeziti. Sicer pa se ogenj širi tudi na zahodno stran, v smeri naselja Lokvice in zaselka Segeti in s smeri Italije proti Novi vasi. Požar pri Vojščici je gasilcem uspelo pogasiti, poteka čiščenje terena in zalivanje roba požarišča.
Na terenu bo ponoči okoli 500 gasilcev, prav zdaj pa poteka menjava gasilcev po izmeni. Prebivalci vasi Lokvice in zaselka Segeti, ki so bili evakuirani včeraj, še nimajo dovoljenja za vrnitev domov. "Če bo požar pogašen in bodo razmere to dopuščale, se bodo lahko morda še danes vrnili," je še dejal Vendramin.
Vodja intervencije danes Simon Vendramin pojasnjuje, da je bilo danes na terenu prisotnih okrog 1100 gasilcev, ki so se skupaj s silami iz zraka borili z ognjem. @URS_ZR pic.twitter.com/3UXjc44Ryc
— Ministrstvo za obrambo RS (@MO_RS) July 21, 2022
Preklic evakuacije prebivalcev
Civilna zaščita severna Primorska je sporočila, da je preklicana evakuacija prebivalcev iz vasi Vojščica, Temnica in Novelo iz občine Miren – Kostanjevica. Tako bo lahko nekaj več kot 400 domačinov noč preživelo doma.
Popoldne je tiste, ki so del dneva preživeli v telovadnici v Komnu, obiskal župan občine Miren – Kostanjevica Mauricij Humar. Kot je povedal, je bilo ljudem nudeno dostojno začasno prebivališče in so bili zadovoljni z razmerami.
Požari v Italiji terjali prvo smrtno žrtev
Požari v Furlaniji – Julijski krajini so po poročanju Primorskih novic danes žal terjali prvo smrtno žrtev. Na koordinatorko civilne zaščite iz Praprotna se je med preverjanjem požarišča prevrnilo drevo, ki ga je poškodoval ogenj. Pokojna Elena Lo Duca je bila po poročanju Primorskih novic zaposlena na policijski postaji v Čedadu.
Čez noč bo na terenu ostalo 500 gasilcev
Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je za N1 povedal, da bo čez noč na območju požara ostalo 500 gasilcev. Razmere se na pogoriščih izboljšujejo. "Veter se je nekoliko obrnil, zato je tudi situacija malenkost boljša," je dodal. 400 domačinov, ki so jih evakuirali iz treh kraških vasi, bi se po besedah Šestana lahko še danes vrnilo domov.
Prebivalec: "V 50 letih se ni zgodilo še kaj takega"
Domačin iz Kostanjevice na Krasu je naši snemalni ekipi povedal, da je to, kar se dogaja, prava katastrofa, in da ne pomni, da bi se kaj takega zgodilo v zadnjih 50 letih.
Več v prispevku Prebivalec Kostanjevice na Krasu za N1: “V 50 letih se ni zgodilo še kaj takega”
V aktivnosti gašenja požara pomagajo tudi gozdarji
Pri aktivnostih gašenja požara na območju občine Miren-Kostanjevica na Krasu sodeluje tudi Zavod za gozdove Slovenije. Zaradi dobrega poznavanja terena in gozdov gozdarke in gozdarji sežanske območne enote zavoda sodelujejo pri koordinaciji in usmerjanju sodelujočih v akciji. Da se požar ne bi razširil, širijo protipožarne gozdne prometnice.
Trenutno je na terenu okoli 40 gozdnih delavcev – sekačev, trije sečni stroji in več enot druge gozdarske mehanizacije. V intervencijo je vključenih osem delavcev sežanske območne enote zavoda za gozdove, podporo nudi centralna enota zavoda, glede na potrebe pa bodo terenski kader še okrepili.
Kot so zapisali, po trenutnih ocenah požar obsega približno 2000 hektarov, za natančnejšo oceno pa bi potrebovali aktualne satelitske posnetke požarišča. Na zavodu za gozdove ocenjujejo, da je po površini približno polovica borovih gozdov, polovica pa gozdov listavcev s toploljubnimi drevesnimi vrstami (črni gaber, puhasti hrast, mali jesen...). Po umiritvi razmer bodo, kot predvideva zakonodaja, izdelali sanacijski načrt in aktivno pristopili k sanaciji poškodovanih gozdov, so napovedali na zavodu.
Zadnje informacije s terena
Predstavnik Civilne zaščite za severno Primorsko Ervin Čurlič je za N1 povedal, da so trenutno na goriškem Krasu tri večja požarišča, in sicer pri Novi vasi, pri Vojščici in na liniji med Cerjem in Trsteljem. Tu imajo gasilci tudi izdatno pomoč iz zraka, saj se je helikopterjem in letalu Pilatus Slovenske vojske ter helikopterju Slovenske policije, pozno popoldan znova pridružilo hrvaško letalo za gašenje požarov in slovaški helikopter. Danes v intervenciji ni pomagal italijanski kanader.
Glavna naloga vseh sil je zadržati požarno linijo pred cesto Temnica – Renče. Na terenu se z ognjem bori več kot 1000 slovenskih gasilcev, v pomoč pa jim je prišlo tudi devet hrvaških.
Agencija za okolje je sicer sporočila, da je veter na Goriškem nekoliko šibkejši kot včeraj.
V petih dneh odvrgli približno 900.000 litrov vode
Letalska enota 15. polka vojaškega letalstva je s helikopterji in letalom v petih dneh odvrgla skupaj približno 900.000 litrov vode, pri tem pa so leteli 93 ur, so objavili na spletni strani Slovenske vojske. Slovenska vojska je za potrebe gašenje požara in drugih potreb vključila tudi pripadnice in pripadnike poveljstva sil Slovenske vojske, 1., 72. in Logistične brigade ter centra za združeno usposabljanje. Te enote nudijo logistično pomoč pri zagotavljanju vode s sedmimi cisternami za vodo, vzpostavile pa so tudi sanitetno postajo za zdravstveno oskrbo s štirimi mobilnimi vojaškimi timi prve pomoči.
V vojašnici Vipava dnevno zagotavljajo 600 obrokov in spalne kapacitete za 100 ljudi, kuharsko moštvo in prevoze. Na območju požara je tudi 20-tonski bager inženirske enote za pomoč gozdarjem. Pri spremljanju požara pa ima pomembno vlogo tudi ekipa brezpilotnega letalnika, ki s termovizijsko kamero pomaga odkrivati žarišča požara.
Približno 90 pripadnic in pripadnikov pehotne čete minus iz Vipavske vojašnice zagotavljajo hitro odzivne sile za pomoč, kjerkoli na območju požara je in bo potrebno. Slovenska vojska zagotavlja tudi opazovanje iz zraka ter funkcijo poveljevanja in kontrole vključno z zagotavljanjem častnika za povezavo. Za požar so izdelali načrt angažiranja sil Slovenske vojske.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje