Protest pred zapori: izgoreli pravosodni policisti zahtevajo rešitve

Slovenija 13. Feb 202505:16 0 komentarjev
pravosodni policisti
Foto: Žiga Živulović jr./Bobo

Pravosodni policisti bodo pred zapori po državi in prevzgojnim domom Radeče izvedli enourni opozorilni protest. Odgovorne v državi želijo tako opozoriti na alarmantne razmere v slovenskih zaporih, ki so posledica kadrovskih stisk in preobremenjenosti pravosodnih policistov in prenatrpanosti zaporov. Kljub protestu bo za varnost zaporov in zapornikov poskrbljeno.

Pred zapori v državi in pred prevzgojnim domom Radeče bodo potekali opozorilni protesti pravosodnih policistov in drugih strokovnih sodelavcev v zaporskem sistemu. S protestom želijo opozoriti pristojne na alarmantne razmere v slovenskih zaporih, ki so prezasedeni. Ob tem se soočajo še s kadrovsko stisko in veliko preobremenjenostjo.

Opozorilni protest bo potekal na pobudo zaposlenih v zaporskem sistemu, organizira pa ga konferenca sindikata uprave za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS). Kot so v sindikatu zapisali na vabilu članom in zaposlenim, želijo s protestom opozoriti odgovorne, “da tako več ne gre naprej” in da je “treba nekaj storiti”.

Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije (SDOS) Frančišek Verk je v izjavi za medije pred protestom zapisal, da slovenska politična oblast še vedno nima “nujno potrebnega pravega odnosa do zaporskih uslužbencev in zapornikov”, ki so zaradi prenatrpanosti zaporov preobremenjeni.

“Zaradi preobilice nadur, ki so opravljene v povsem neenakomerno razporejenem delovnem času, pravosodni policisti izgorevajo, se odrekajo normalnemu socialnemu in družinskemu življenju, poleg tega pa se nikoli ustrezno ne spočijejo. Na delo pogosto prihajajo nepripravljeni za naloge, ki jih čakajo, te pa terjajo spočitega in borilno sposobnega ter strokovno usposobljenega pravosodnega policista,” je izpostavil Verk.

Zapor Povšetova
Dvorišče v zaporu na Povšetovi, kjer se zaprti lahko sprehajajo. (foto: Denis Sadiković/N1)

Ministrica za pravosodje Andreja Katič obžaluje, da je prišlo do situacije, ko pravosodni policisti čutijo potrebo po napovedi protesta, ob tem pa jih razume, saj tudi na ministrstvu za pravosodje že več let opozarjajo na težke delovne pogoje in pomanjkljivosti v zaporskem sistemu.

Pravosodni policisti kljub prehodu na nov sistem plač v javnem sektorju, po katerem bodo do leta 2028 deležni povišanja za štiri plačne razrede, in dodatku za delo s tujci, ki ga bodo prejeli pravosodni policisti, ki v zaporih delajo neposredno s tujci, niso zadovoljni.

Srž njihove slabe volje predstavlja dejstvo, da ne bodo več deležni dodatka za delovno uspešnost iz naslova povečanega obsega dela, ki ga je zadnja tri leta zagotavljal posebni vladni program. Ob tem pa dodatka za delo s tujci ne bodo deležni pravosodni policisti, ki so zaposleni v prevzgojnem domu v Radečah in tisti na odprtih oddelkih zaporov, kjer praviloma ni tujcev.

Katič je dejala, da je treba najprej počakati, da bodo v petek prvič izplačane plače po novem sistemu plač v javnem sektorju. Od vodstva URSIKS pa že v prihodnjem tednu pričakuje temeljito analizo izplačila plač z vsemi dodatki in dodatnim pokojninskim zavarovanjem.

Kot je za N1 pred dnevi dejal predsednik konference sindikata URSIKS Leon Lobe, bodo pravosodni policisti in drugi zaposleni na opozorilnem protestu predstavili svoje zahteve po izboljšanju delovnih pogojev. Če ne bodo uslišani, pa bodo aktivnosti zaostrovali. Ob tem pa je Lobe poudaril, da bo kljub protestu zagotovljena varnost zaporov in zapornikov.

V zaporih po državi je trenutno zaprtih približno 1.775 oseb, od tega naj bi bilo kar 52 odstotkov tujcev. V URSIKS je trenutno zaposlenih 509 pravosodnih policistov, 40 pa jih je zaposlenih pogodbeno.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!