Resnica Zorana Stevanovića odločila: podpisali bodo mandatarsko kandidaturo Janeza Janše in ga podprli
Svet Resnice se je danes sestal prvič po volitvah. Kot je po zasedanju povedal predsednik stranke in državnega zbora Zoran Stevanović, so soglasno sklenili, da bodo tudi njihovi poslanci podpisali mandatarsko kandidaturo Janeza Janše in ga na tajnem glasovanju tudi podprli. Stevanović poudarja, da stranka ostaja zvesta predvolilni obljubi, da ne gre v vlado s SDS. Izhodišča koalicijske pogodbe je opisal, kot takšna "kot bi bila prepisana iz programa Resnice", napoveduje pa, da bodo kot opozicijska stranka delo vlade tudi nadzirali.
Da se bo pet poslancev Resnice podpisalo pod mandatarsko kandidaturo predsednika SDS Janeza Janše in ga na tajnem glasovanju tudi podprlo, je danes po seji sveta Resnice povedal predsednik stranke in državnega zbora Zoran Stevanović in dodal, da je bila ta odločitev sprejeta soglasno.
To pomeni, da bodo Janšo za novega predsednika vlade v začetku prihodnjega tedna predlagali poslanci treh strank prihodnje koalicije (SDS, NSi in Demokrati) ter peterica poslancev Resnice, ki bo, kot pravi Stevanović, "konstruktivna opozicija, a hkrati huda, ki bo tudi nadzirala delo vlade", da pa so bila izhodišča koalicijske pogodbe takšna, "kot bi prepisali naš program".
Stevanović: "Ostajamo zvesti zavezi, da v vlado s SDS ne gremo"
Stevanović je zatrdil, da stranka s tem ostaja pri svojem stališču, da bodo podprli tistega kandidata za mandatarja, ki bo najbližje "številki 46", saj da ne želijo biti vzrok politične blokade države.
Prav tako je povedal, da Resnica s tem ostaja zvesta svoji predvolilni obljubi, da v vlado s SDS ne bo šla. Na vprašanje, ali njihovih podpisov pod Janševo kandidaturo in podpore na glasovanju ne razume kot sodelovanje s SDS, je Stevanović odgovoril: "Kot sodelovanje razumem vsako komunikacijo, odnos in razmerje, ki se dogaja znotraj soban parlamenta. Sodelujemo popolnoma enako z vsemi sedmimi strankami".
Ena vidnejših članic Resnice Sabina Senčar je po seji sveta stranke dejala, da v tem vidi "uresničevanje programa stranke, kakršnega smo obljubili ljudem". Dodala je: "Obljubljamo, da bomo naredili vse, da bomo uresničili tudi svoj program na področju zdravstva." Na vprašanje, ali tudi ona - čeprav ni poslanka - podpira Janšo za mandatarja, pa je odgovorila: "Podpiram pot, ki bo pripeljala do uresničitve našega programa".
Na seji sveta je danes manjkal celjski poslanec Resnice Aleksander Štorek, a na vprašanje o razlogih za njegovo odsotnost, je Stevanović odgovoril, da je odsoten iz opravičljivih razlogov in ne zato, ker se ne bi strinjal z odločitvijo sveta stranke.

Mandatarsko glasovanje predvidoma konec prihodnjega tedna
Ali bodo stranke bodoče koalicije Resnici ponudile tudi kakšno bolj formalno obliko sodelovanja - kakršno je bilo denimo Partnerstvo za razvoj v času prve Janševe vlade - za zdaj še ni znano, je pa Stevanović že dal vedeti, da se s podpisom ravno zaradi predvolilnih obljub raje ne bi zavezal k ničemur.
V ponedeljek popoldan bodo še kot zadnja bodoča koalicijska stranka o koalicijski pogodbi odločali organi SDS, po tem pa je pričakovati vložitev mandatarske kandidature.
Glasovanje o Janši kot o novem predsedniku vlade - na tajnem glasovanju mora zbrati najmanj 46 glasov - bo predvidoma v četrtek ali v petek, takoj po izvolitvi naj bi Janša vložil tudi listo svojih ministrov. Če bo šlo vse po načrtih, bo Slovenija novo vlado dobila najkasneje v prvih dneh junija.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje